İzmir'in o bölgesine müjde!

Erdoğan'ın seçim beyannamesinde yer alan "Körfez Geçiş Projesine bu yıl başlanacağı" müjdesi burada arazisi olan İnciraltı 2. Nesil Platformu üyesi yaklaşık 3 bin kişiyi çok sevindirdi.

İzmir 26.05.2018, 15:34
İzmir'in o bölgesine müjde!

İzmir'de İnciraltı bölgesinde senelerdir yaşanan imar sorununun çözümü için Körfez Geçişi Projesi umut olmuştu. İhale sürecine gelinen projenin önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim beyannamesinde yer alması toprak sahiplerini oldukça sevindirdi. İnciraltı 2'nci Nesil Toprak Sahipleri Platformu Başkanı Tayfun Karabulut, topraklarından geçecek olan Körfez Geçiş Projesi'ne desteklerinin tam olduğunu söyleyerek "Yaklaşık 3 bin kişi bu projeyi bekliyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın seçim beyannamesinde konunun altını çizmesi ve bu yıl tarihini koyması son derece önemli" şeklinde konuştu.

"40 yıldır sorunun çözülmesini bekliyoruz"

Platform Başkanı Karabulut "40 yılı aşkın süredir, İnciraltı imar sorununun çözülmesini sabırla bekledik. 65'inci hükümetin kurulması ve İzmir'den Başbakan çıkması ile çözümün geleceğine inanmıştık. Başbakan Binali Yıldırım'ın çözüm iradesini ortaya koymasıyla birlikte, bölgemize yabancı yatırımcı ilgisi arttı, yabancı fonlar temsilcilerini göndermeye başladılar. Yaklaşık 5 milyar liralık projenin enerji ve çevre etkisi de değerlendirildiğinde ekonomiye yıllık 1 milyar liralık katkısının olacağını söyleyebiliriz" açıklamasında bulundu.

Çok yakında projenin ihale tarihinin açıklanmasını, sabırsızlıkla beklediklerini belirten Karabulut, İnciraltı planlamalarıyla İzmir'in şahlanacağını söyledi. İnciraltı'nın sağlık turizmi odaklı planlanması ve Körfez Geçişi Projesi'nin hayata geçirilmesiyle İzmir'in katlanarak büyüyeceğininin altını çizen Karabulut şunları söyledi: "1991'de turizm bölgesi ilan edilen İnciraltı, 2 kez EXPO'ya aday oldu. Önü deniz ve kent ormanı, altı termal su olan bölge İzmir'in mücevheridir. Kent Ormanı karşısında kalan 5 milyon metrekaredeki yerlerimize yapılacak hastane, otel ve kür merkezleri sayesinde 15 bin kişiye istihdam sağlanacak, işsizlik şehrimizde yüzde 5 düşecek, Turist sayısı 100 bin artacaktır. Her yıl 3 milyar liralık katma değer yaratacaktır. İnciraltı İzmir'i uçuracaktır."

"Ulaşım 6 dakikada sağlanacak"

Körfez Geçişi Projesi'nin mühendislik harikası bir proje olduğuna değinen Karabulut, "İnciraltı İzmir'in yeni sembolü olacaktır. İzmir'in iki yakasını hem karayolu hem de demiryolu ile buluşturacaktır. Şehrin tramvayı ile entegre olacak ve İzmirli vatandaş bindiğinde şehri gerdanlık gibi dolaşmış olacaktır. İzmir'in Marmaray'ı ile araçla 70 dakikada gidilen mesafe 6 dakikaya inecektir. Temelinin bu yıl 9 Eylül'de atılması tüm İzmirlilerin hayalidir" diyerek sözlerine son verdi.

Yorumlar (0)