İzmir İl Jandarma Komutanlığından büyük operasyon: 392 düzensiz göçmen yakalandı!

İzmir İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Çeşme, Selçuk, Menderes, Dikili ve Karaburun ilçelerinde toplamda 299 yabancı uyruklu göçmen yakaladı. Bu göçmenleri yurt dışına kaçırmaya çalıştıkları iddia edilen 7 şüpheli gözaltına alındı. Bunun yanında Seferihisar ve Foça ilçelerinde de yasa dışı yollarla yurt dışına çıkmaya çalışan 93 düzensiz göçmen yakalandı. Böylece toplamda yakalanan göçmen sayısı İzmir'de bugün 392'ye ulaştı.

İzmir 21.10.2019, 14:32
İzmir İl Jandarma Komutanlığından büyük operasyon: 392 düzensiz göçmen yakalandı!

İzmir İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, 5 ilçede toplamda 299 yabancı uyruklu göçmeni ve bu göçmenleri yurt dışına kaçırmaya çalıştığı iddia edilen 7 şüpheliyi yakaladı. İzmir İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler; Çeşme, Selçuk, Menderes, Dikili ve Karaburun ilçelerinde yasa dışı yollarla yurt dışına kaçmaya hazırlanan göçmenlere yönelik operasyon yaptı. Toplamda 5 ilçede yapılan operasyonda, ölüme yolculuk yapan göçmenlerin kaçışı son anda engellendi. 

Jandarma baskınında; 167 Afganistan, 57 Suriye, 34 Kongo, 12 Filistin, 12 İran, 5 Irak, 6 Somali, 4 Orta Afrika ve birer Gana ve Liberya vatandaşı olmak üzere toplam 299 yabancı uyruklu şahıs yakalandı. 

Öte yandan operasyonda, göçmenleri yurt dışına kaçıracağı iddia edilen M.E., İ.G., G.E., M.Ö., A.Y., H.H.M. ve F.M. isimli 7 şüpheliyi gözaltına aldı. 

Ölüm yolculuğuna çıkmak üzereyken jandarma ekiplerince kurtarılan göçmenler, İzmir İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi. 

Organizatör oldukları iddia edilen 7 şüphelinin işlemleri ise devam ediyor. 

Seferihisar ve Foça'da da durum aynı

Seferihisar'ın Teke Burnu açıkları ile Foça ilçesine bağlı Aslan Burnu açıklarında 2 lastik botta düzensiz göçmen olduğu ihbarı üzerine Sahil Güvenlik ekipleri harekete geçti. 

Durdurulan botlarda 38'i Afganistan, 22'si Kongo, 11'i Irak, 6'sı Güney Afrika, 4'ü İran, 4'ü Senegal, 2'si Togo, 2'si Mali, 1'i Liberya, 1'i Orta Afrika, 1'i Nijerya 1'i de Etiyopya uyruklu olmak üzere 93 düzensiz göçmen yakalandı.

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu düzensiz göçmenler, işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderildi. 

Yorumlar (0)