İzmir Halkapınar'daki göçük ile ilgili detaylar açıklandı!

İzmir Halkapınar'da meydana gelen göçük olayına ilişkin detaylar açıklandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe enkaz altında kalan bekçiler Mehmet Çiftçi ve Mehmet Ali Yalçın'ı aramaya devam ettiklerini vurguladı. Gökçe önceliklerinin bekçileri kurtarmak olduğunu söyleyerek, ihmal durumu üzerinde soruşturma yapılacağını ifade etti. Detaylar haberimizde...

İzmir 14.03.2019, 14:03
İzmir Halkapınar'daki göçük ile ilgili detaylar açıklandı!

İzmir Halkapınar'da meydana gelen göçük olayına ilişkin detaylar açıklandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe enkaz altında kalan bekçiler Mehmet Çiftçi ve Mehmet Ali Yalçın'ı aramaya devam ettiklerini vurguladı. Gökçe önceliklerinin bekçileri kurtarmak olduğunu söyleyerek, ihmal durumu üzerinde soruşturma yapılacağını ifade etti. 

Gökçe olayın detaylarını açıkladı

Arama çalışmalarının yapıldığı alana gelen İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe, 2 gündür süren teknik çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Gökçe kazanın yaşanmasıyla ilgili yüklenici şirketten de bilgi aldığını belirtirken şunları söyledi:  “Metro vagonlarında inşaat çalışması bir süredir sürüyordu. Geçtiğimiz gece saat 03.42 civarlarında yoğun bir yağışın ardından muhtemelen toprağın da killi olması ve suya yeterince doygunluk yaşanmasından dolayı zemin hareketlenmesi oluyor. İnşaatta müteahhit rmanın bekçiliğini yapan iki canımız hareketlenen zemini kontrol etmek amacıyla alana hareket ediyorlar. Sesin, gürültünün yere geldiği doğru… Güvenlik kamera kayıtlarından görebildiğimiz bu. Muhtemelen elektriğin kesilmesi yönünde bir durum oluşuyor ondan da eminiz çünkü sonra kayıtlar kayboluyor. Arkadaşlarımızın elektrik kaynağının olduğu odaya doğru yönlendiğini diğerinin de suyun geldiği perde duvara doğru yönlendiğini tahmin ediyoruz. Çünkü kayıtlardan daha ötesini göremiyoruz.   

İlk hedef bekçileri kurtarmak

Arkasından kuvvetli bir gürültü ile perde duvarının 20 metrelik kısmı çöküyor. Ne yazık ki iki değerli canımız da bunun altında. Ekiplerimiz gerek AFAD, gerek Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri öncelikle yer altındaki canlarımızı bulabilmek için bir çaba sarf ediyor. Şu an birinci öncelik bu. İş makinelerinin çalışması anlamında canlara zarar vermemek ve onlara ulaşmak anlamında zorluklar var. Bir zemin hareketi olduğu için güvenliği sağlamak zorunluluğu var. Lokal olarak bu bölgeden Şehitler Caddesi’ne uzanan duvarda risk var. Olabilen en geniş risk alanında önlem almaya çalışıyoruz. Gece duvarla ilgili bir hareketlenme olunca vilayet makamının da kararı ile çalışmalar durduruldu. AFAD ekipleri gece çalışmayı durdurdular, sabah zemin hareketini durdurduktan sonra ekipler yeniden çalışmaya başladı. Göçüğe ilişkin hem teknik hem idari soruşturma açılmış vaziyette. En derin biçimde soruşturma yürütülecek. Kurumumuz bunun sonuna kadar takipçisi olacak. Nedir sorun, nerede eksik olmuş, öngörülemeyen zemin hareketi nedir bunu bulmaya çalışacağız. Ama bunlar daha sonraki işler.

İhmal ihtimali üzerine soruşturma yapılacak

Birinci öncelikli işimiz canlarımıza ulaşabilmek. İkinci öncelik de güvenliğin sağlanması. Zorluğu var; hem zemin içerisinde toprak killi olduğu için ağır iş makinesi çıkardığımızda makineler göçüyor hem de altta canlı olma ihtimali var. Biz o canlıyı canlı çıkartma zorunluluğuna sahibiz. Mümkün mertebe zarar vermeyecek bir yöntem bulmaya çalışıyoruz. Çalışmalara bu hızla devam edecek. Ekiplerimizin çalışmasını sabırla bekleyeceğiz. Az bilgiyle ahkam kesip kimseyi töhmet altında bırakmak istemem. İhmal olup olmadığı soruşturulacak. Teknik olarak değerlendirme yapılmadan kimin ihmali olduğunu cevaplamak doğru olmaz.  Ne olduğunu neresinden çıkacağını bilemiyoruz. Canlı varsa öldürme riski var. Köprünün altına girdiği bir yer varsa umalım ki yaşam üçgeni oluşturup altında kalmış olsunlar dua edelim.

Yorumlar (0)
28°
az bulutlu