05 Mayıs 2014 Pazartesi 11:26
İzmir Halk Sağlığı Müdürü Hıdır Sağlık-Sen İzmir Şubesi’ni Ziyaret Etti
İzmir Halk Sağlığı Müdürü Mehmet Nil Hıdır, Sağlık ve sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) İzmir Şubesi’ni ziyaret etti. Ziyarette konuşan Mehmet Nil Hıdır, müdürlük görevine atanmasının ardından iade-i ziyaretlere devam ettiklerini söyledi. Sendikal faaliyetleri önemsediklerini dile getiren Hıdır, art niyetli olmayan, yapıcı eleştirileri her zaman dikkate aldıklarını ifade etti.

Sağlık-Sen İzmir Şube Başkanı Operatör Dr. Recep Atçı da 1. Basamak sağlık hizmetlerinin verildiği halk sağlığı alanının, son derece önemli bir işlev gördüğünü belirtti. Hastalığın tanı ve tedavisinin belirlenmesinde 1. Basamak sağlık hizmetlerinin rolünün büyük olduğunu ifade eden Atçı, bu anlamda 1. Basamak sağlık hizmeti veren çalışanların da kritik bir görev ifa ettiğini kaydetti.

Atçı, “Hastalıkların önlenmesi, ortalama yaşam ömrünün uzatılması, fiziksel sağlığın iyileştirilmesi, çevrenin korunması, enfeksiyonların kontrol altına alınması, hijyen konusunda kişilerin eğitilmesi, erken tanı ve tedavi konusunda tıbbi ve hemşirelik hizmetlerinin organize edilmesi faaliyetleri hep halk sağlığı hizmetlerinin kapsamındadır” diye konuştu.

Sağlıkta 1. Basamak hizmetlerin tüm toplumu ilgilendirdiğini dile getiren Atçı, sağlıklı bir toplumun halk sağlığı hizmetlerinin en ücra köşedeki kişiye bile ulaştırılmasıyla mümkün olacağını ifade etti. Son yıllarda halk sağlığı alanında da devlet eliyle önemli adımlar atıldığını, hasta memnuniyetlerinin arttığını dile getiren Atçı, sağlık çalışanlarının da aynı oranda bu memnuniyetten paylarını almalarını beklediklerini söyledi.
Aile hekimlerinin 1. Basamak sağlık hizmetlerinin önemli bir mihenk taşı olduğunu dile getiren Atçı, aile hekimlerine acilde nöbet tutma zorunluluğu getiren uygulamayı da eleştirdi.

Erken teşhisin önemli olduğunu ifade eden Atçı, hastalığın erken teşhisi ile kişinin hayatının kurtarılmasının yanında devletin de önemli bir gide kaleminin azalarak, tasarruf yapıldığını vurguladı.

Atçı, Birinci basamak sağlık hizmetleri kapsamındaki Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri’nin (KETEM) de sayılarının arttırılarak, yaygınlaştırılması gerektiğini kaydetti.

İzmir Halk Sağlığı Müdürü Mehmet Nil Hıdır’ın atandığı görevinde başarılı olacağı inancında olduklarını ifade eden Atçı, sağlık çalışanlarıve vatandaş lehine yapılacak her türlü güzel işte, sendika olarak olumlu bir yaklaşım sergileyeceklerini dile getirdi.
Atçı, ziyareti nedeniyle Hıdır’a teşekkür etti.
Son Güncelleme: 18.02.2015 23:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.