04 Ağustos 2016 Perşembe 18:05
İzmir Gündoğdu Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi 360 Derece Canlı Yayın

İzmir'de son dakika : CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılacağı İzmir’deki Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi için saatler öncesinden meydan dolmaya başladı. Gündoğdu Meydanı, miting öncesi bayrak ve pankartlarla süsleniyor. CHP tarafından 15 Temmuz darbe girişimi sonrası İstanbul Taksim Meydanı’nda yapılan Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi’nin ikincisi, İzmir Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleştirilecek.

CHP tarafından organize edilmesine rağmen toplumun tüm kesimlerinin davet edildiği mitinge, AK Parti İzmir yöneticileri, Emek ve Demokrasi Güçleri üyeleri, sendika, dernek ve meslek odaları yöneticileri ve üyeleri ile vatandaşlar katılacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sahneye 19.30’da çıkarak konuşma yapacak, darbelere karşı “Demokrasi” diyecek.

İZMİR CUMHURİYET VE DEMOKRASİ MİTİNGİNDEN
360 DERECE CANLI YAYIN


Kılıçdaroğlu’nun konuşması öncesi DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, alanda bulunan demokratik kitle örgütleri adına konuşma yapacak, ardından CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Tuğrul Keskin, “Neden Buradayız?” başlıklı bildiriyi okuyacak. Keskin’in ardından CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel de alandaki vatandaşlara hitap edecek.

Mitingde sanatçılar da sahne alacak

Şair Ataol Behramoğlu şiir okuyacak, Selçuk Balcı, Hilmi Yarayıcı, Erdal Erzincan, Tolga Sağ, Yusuf Benli, Faruk Demir, Hüseyin Turan ve Tuğrul Keskin şarkı söyleyecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası da demokrasi için çalacak. Ayrıca mitinge destek amacıyla sanatçılar ve aydınlar tarafından yayınlanan bildiri okunacak. Bildiriye imza atan sanatçılar ve aydınlar arasında; Tarık Akan, Rutkay Aziz, Edip Akbayram, Orhan Aydın, Arif Sağ, Volkan Konak, Zuhal Olcay, Hayko Cepkin, Mazlum Çimen, Selda Bağcan, Cahit Berkay, Menderes Samancılar da yer alıyor.Toplu ulaşım seferberliği
İzmir'de bugün toplu ulaşım gün boyu ücretsiz olacak. Gündoğdu Meydanı'nda saat 19.30'da başlayacak "Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi" nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki toplu taşıma araçları yolcularına ücretsiz hizmet verecek. ESHOT'a bağlı otobüsler ile İzmir Metrosu, İZBAN ve İZDENİZ mitingin toplanma ve dağılma saatlerinde oluşabilecek yoğunluğu dikkate alarak seferlerini buna göre düzenledi. ESHOT Genel Müdürlüğü, ulaşımda sorun yaşanmaması için 18-23-80-90-121-802-63-168-302-70-104-171-8-12-554 ve 969 numaralı ana hatların son servislerini uzattı. Ayrıca 24.00-06.00 saatleri arasında çalışan Baykuş hatlarının da ücretsiz hizmet vereceği açıklandı.

İzmir Metrosu sefer saatlerini 00.45'e kadar uzattı. İZBAN'dan yapılan açıklamada ise saat 01.00'de Alsancak İstasyonu'ndan her iki yöne doğru günün son seferlerinin yapılacağı belirtildi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu CHP'nin bugün Gündoğdu'da düzenlediği Cumhuriyet ve Demokrasi mitinginde Taksim manifestosunu okudu.


Kemal Kılıçdaroğlu, Gündoğdu'da düzenlenen 'Cumhuriyet ve Demokrasi' mitinginde Taksim menifestosunu okudu. Kılıçdaroğlu 10 maddelik manifestoyu İzmirlilerin önünde yineledi ve Cumhuriyet ve Demokrasiyi sözlerinde vurguladı.

1) 15 Temmuz darbe girişimi parlamenter demokrasimize karşı yapılmıştır. TBMM bombalanmış; ama bombalar altına parlamento görevini yapmış ve darbeyi püskürtmüştür. Bu darbe girişiminin sorumlularını iç ve varsa dış destekçilerini kınıyor ve lanetliyoruz.

2) Bütün siyasal partiler, darbe girişimine karşı çıkmış demokrasi konusunda Türkiye'de tartışmasız bir ortak payda oluşmuştur. Bu ortak tutum ve anlayış, siyasette uzlaşma kültürünün güçlenmesine de katkı vermek zorundadır.

3) Her türlü darbeye ve parlamenter sistem üzerindeki her türlü vesayete karşı çıkmak tüm demokratların, demokrasiden yana olanların bu ülkeye namus borcudur. Hep birlikte ve her zaman ne darbe, ne dikta; yaşasın tam demokrasi demeliyiz ve söylemeye devam etmeliyiz.

4) Demokratik parlamenter sistemimize karşı yapılan darbe girişimi halkın direnme hakkını kullanmasıyla ayrı bir anlam ve boyut kazanmıştır. Direnme hakkı demokrasiyi korumanın meşru bir yolu olarak ortaya çıkmıştır.

5) Demokrasimizin teminatı olan demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ilkesinin Türkiye için ne kadar yaşamsal olduğu bir kez daha kanıtlanmıştır. Demokratik, laik, sosyal hukuk devleti bizi çağdaş uygarlığa taşıyacak olan en temel anahtardır.

6) Bu darbe girişimi Anayasa'da, yasama yürütme ve yargı olarak yer alan güçler ayrılığı ilkesinin demokrasideki denge ve denetleme işlevinin güvencesi olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

7) Balyoz, Ergenekon ve Casusluk gibi davalarda mağdur edilen insanların itibar ve haklarının iadesi kaçınılmaz olarak bütün siyasal partilerin gündeminde olmak zorundadır.

8) Bu darbe girişimi devlet yönetiminin liyakata dayanması gerektiğini çok açık bir biçimde ortaya koymuştur. Devletin yapılanmasında siyasal yandaşlık, akrabalık, cemaatçilik tarikatçılık değil; bilgi, birikim ve deneyim gibi ilkeler esas alınmalıdır. Bir başka anlatımla devleti yönetme yerine, devleti ele geçirme anlayışını tarihe gömmeliyiz. Bu bağlamda devletin yeniden inşası zorunludur.

9) İnancı, kimliği yaşam tarzı ne olursa olsun bu ülkenin güzel insanları; bu ülkenin caddelerinde, sokaklarında, meydanlarında, parklarında özgürce gezebilmedir. Hiç kimse unutmasın 15 Temmuz darbe girişimi 3. sınıf demokrasinin ortaya çıkardığı bir tablodur. Bu ülkenin insanları 3. sınıf demokrasiye değil, özgürlükçü demokrasiye yani tam demokrasiye layıktır. Türkiye tümüyle darbe hukukundan ayrılmalıdır.

10) Devlet kinle, öfkeyle, ön yargıyla yönetilmez. Darbe girişiminde bulunanlar hukuk içinde hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı kalınarak yargılanmalıdır. Devletin vakarı ve ciddiyeti bunu zorunlu kılmaktadır. İşkence, kötü muamele, baskı tehdit, devleti darbecilerle aynı duruma düşürür. Buna izin verilmemelidir" dedi.

Vatandaşların oylarına sundu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, daha sonra okuduğu 10 maddeyi Taksim Manifestosu'nu Gündoğdu alanında vatandaşların oylarına sundu.

İzmir mitinginden son dakika gelişmelerini akratmaya devam edeceğiz...

Son Güncelleme: 04.08.2016 20:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.