14 Ağustos 2014 Perşembe 17:59
“İzmir Gibi, Örgütümüz De Kocaoğlu’nun Arkasında”
CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, AK Parti İzmir İl Başkanı’nın İzmir’de özel idareye ait malların hazineye devredilmesine karşı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun verdiği mücadeleyle ilgili yaptığı açıklamalara “İzmirli saman altından su yürütmeye çalışanları, kaşla göz arasında İzmirlinin malını kaçırmak için türlü oyunlara başvuranları 12 yıldır çok iyi tanıdı” diyerek tepki gösterdi.

CHP il Başkanı Ali Engin, AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican’ın İzmir’de Özel İdare’ye ait malların, Valilik tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi yerine Hazine’ye devredilmesi kararına karşı hukuk mücadelesi başlatan Aziz Kocaoğlu’nu eleştiren açıklamalarıyla ilgili bir açıklama yaptı. Engin açıklamasında “AKP’nin İzmir’e ve İzmirliye bakışı Özel İdare mallarının paylaşımı konusunda bir kez daha ortaya çıkmıştır” dedi. Engin açıklamalarına şöyle devam etti:

"Tüm Türkiye’de özel idare mallarının paylaşımında yetki Valiliklere bırakılmıştır. Yani Vali bu mallar İzmirli’nindir. İzmir’in malları Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmelidir demesi yeterliydi. Ancak Sayın Vali İzmir’in çıkarını düşüneceğine, iktidarla ilişkilerini düşünmüş ve tüm malları, İzmirli vatandaşların, iş adamlarının, odaların ve AKP hariç tüm siyasi partilerin karşı çıkmasına rağmen Hazine’ye devretmiştir. Bu süreç sonrası İzmirlilerin iki dönemdir açık ara farkla belediye başkanı seçtiği Aziz Kocaoğlu başta olmak üzere, İzmirlinin çıkarını düşünen herkes bu malların İzmir’de kalması için hem hukuk mücadelesi başlatmış hem de, Valinin ve AKP’nin İzmir’e, zarar veren, İzmirliyi hiçe sayan bu uygulamasını tüm İzmir’e anlatmayı görev edinmiştir. Hiç kimse bu mallar İzmir’de kalacak demesin, Çünkü tamamının özelleştirileceğini ve satılacağını herkes biliyor. Bu özelleştirmelerin gelirleri de farklı illerde harcanacak. İzmir’e yapılan kamu yatırımlarının AKP döneminde yarı yarıya azalmış olması, İzmirlinin ödediği vergilerin İzmir’e geri dönmemesi de bu gerçeği gözler önüne seriyor.

Bu mallar Denizli ve Trabzon gibi AKP’li belediye başkanlarının bulunduğu illerde belediyelere devredilmişken, İzmir’de partizanca bir tutumla belediye yerine hazineye devrediliyorsa, kimse bizden sessiz kalmamızı beklemesin. Sayın AKP İl Başkanı umuyorum ki, göreve yeni başlamasının heyecanıyla bu açıklamaları yapmış olsun. Zira bundan önceki gibi, AKP İzmir’de İzmirlinin çıkarını ve iradesini savunmak yerine, İzmirli ile kavga etmeye devam edecekse hepimizi sıkıntılı günler bekliyor demektir. Konu hukuka intikal etmiştir diye, yapılan haksızlığı, İzmirliden çalınan malları, İzmirliyi önemsemez tavrı kamuoyu ile paylaşmaktan vazgeçecek değiliz. Sayın mevkidaşıma şunu da söylemek isterim ki, bu işin mahkemelere gitmesine hiç gerek yoktu. Keşke AKP İzmir ‘de bu olay tartışılırken İzmirlinin beklentisine ve isteğine uygun bir karar verilmesi için irade gösterse, hükümetine bilgi verseydi. Bu mücadeleyi kara propaganda olarak değerlendirme talihsizliğinde bulunanlara söyleyeceğimiz tek şey, “İzmirli saman altından su yürütmeye çalışanları, kaşla göz arasında İzmirlinin malını kaçırmak için türlü oyunlara başvuranları 12 yıldır çok iyi tanıdı” olacaktır.

İzmirli’ye ait olan malın, İzmirli’ye teslim edilmesi için, büyük mücadele başlatan Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu’na tüm İzmir’in verdiği desteğin aynısını, tüm CHP örgütüyle birlikte veriyoruz. Bu haklı mücadelemiz, AKP İzmir ile kavga etmekten vazgeçinceye, İzmir’in kamu yöneticileri İktidarı memnun etmek yerine İzmirliyi mutlu etmek için çalışmaya başlayıncaya kadar devam edecek. Üstelik İzmirli kentimize yapılan bu ayrımcılığı duysun, İzmir’in kazanımlarının nasıl İzmir’den kaçırıldığını bilsin diye parti olarak da sokaklarda, alanlarda olacağımızı herkes bilsin."
Son Güncelleme: 18.02.2015 23:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.