İzmir filmlerle dünyaya tanıtılacak

İZTAV, kent turizmini canlandırabilmek için yurt dışında tanıtım atağı başlattı. Google, Youtube, Facebook ve Instagram üzerinden tüm Avrupa'da yayına giren 5 filmin gösterimi, geri dönüşlerin iyi olduğu ülkelerde tema bazlı olarak sürdürülecek.

İzmir 27.05.2018, 16:07 27.05.2018, 16:28
İzmir filmlerle dünyaya tanıtılacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun başkanlığını yaptığı İzmir Turizm Tanıtma Vakfı (İZTAV), 2018 yılında “City of everyting” konsepti ile kentin yurt dışında tanıtılması amacıyla yeni bir kampanya başlattı.

Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 3 milyon liralık kaynak aktardığı İZTAV’ın Mütevelli Heyet Toplantısı, İzmir Ticaret Odası Meclis Salonu'nda yapıldı. 2017 Faaliyet Raporu'nun görüşülüp onaylandığı ve 2018 bütçesinin değerlendirilip çalışma programının görüşüldüğü toplantının açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kent tanıtımı için daha fazla işbirliği yapılması gerektiğini söyledi. Başkan Kocaoğlu, "Vakıf üyelerimiz fedakarca görevlerini yapıyorlar. Yalnız bu vakfın sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin katkısı ile yürümeyeceği bir gerçek. İZTAV, belediye yönetime gelinceye kadar hiçbir faaliyette bulunmamış, 10 yıl ölü doğmuş bir vakıf olarak kalmıştır. Bu vakıf İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve Ticaret Borsası başkanlarının yanı sıra turizm sektöründe yer alan tüm şirketleri ilgilendiriyor. Ancak sektörde yer alan kurumlardan maalesef destek göremiyoruz. Yerelde kalkınmayı hedeflemiş bir belediye olarak her zaman İZTAV'ın yanında olacağız ve vakıfa katkıda bulunacağız Ama turizm sektöründe faaliyet gösteren şirket, kişi ve kurumların da sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Karşılıklı dayanışma ve beraberlik çağrısı
Başkan Aziz Kocaoğlu açılış konuşmasını bitirdikten sonra toplantıyı yönetmek üzere divan başkanı ve üyeleri seçildi. Güman Kızıltan Divan Başkanı, Cengiz Yavaş ile Nil Sevil Eroğul da divan üyesi görevini üstlendi. İZTAV’ın son iki yıl içinde canlılık kazanarak kente fayda sağladığını belirten Güman Kızıltan, “Bu vakfın yaşatılması ve vakfa ilginin çoğalması hepimizin menfaatinedir. Turizm sektörünü önümüzdeki günlerde güç günler bekliyor. Bunun için karşılıklı dayanışma ve beraberliğin güç dönemleri en az zararla atlatılmasında önemi büyük olacaktır. Bunun için de bu vakfın çok önemli olduğunu düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

Toplantıda İZTAV’ın 2018 yılı bütçesi 3 milyon 758 bin lira olarak onaylandı. 2017 yılı faaliyet raporu okunup görüşüldü ve oy birliğiyle geçti.

'Her şeyin şehri'
Toplantıda, 2018 yılında sürdürülecek tanıtım faaliyetleri belirlendi. Bu faatliyetlere göre:

Çalışmalar deniz, kültür, inanç şehri olan İzmir’in; mavinin, güneşin, kısacası şeyin şehri olduğu için “city of İzmir”, “city of everything” (herşeyin şehri) konsepti ile yürütülecek. Google, Youtube, Facebook ve Instagram üzerinden tüm Avrupa'da yayına giren filmler, geri dönüşlerin iyi olduğu ülkelerde tema bazlı olarak gösterime devam edecek. Seyahat eden kitlenin medya alışkanlıkları da göz önünde bulundurularak sosyal medya iletişimi ön plana çıkacak. Sosyal medyada takipçisi fazla olan influencer ve bloggerlar İzmir’e davet edilecek. Yurt içinde ve yurt dışında kullanılmak üzere hazırlanan ana filme ek olarak deniz, güneş, doğa, tarih, lezzet temalarında 5 tematik film de hazırlandı. İnsanların birbirlerinin mesajlarına inandığından yola çıkılarak “İzmir Elçileri” projesi için start verildi. Bu projeyle Türkiye’de ve özellikle yurt dışında yaşayan İzmir sevdalılarına erişilerek onların İzmir elçisi olarak yurt dışında kenti tanıtmaları sağlanacak.

Yorumlar (0)