19 Eylül 2014 Cuma 00:02
İzmir Esnafı Ahilik Haftası’na Hazırlanıyor
İzmirli esnaf sanatkarlar, her sene coşkuyla kutladıkları Ahilik Haftası’nı, bu yıl da düzenleyecekleri renkli etkinliklerle süslemeye hazırlanıyorlar. İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu bu yılki Ahilik Haftası etkinliklerinin 22-27 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirileceğini söyledi.
13.08.2008 tarih, 26966 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Ahilik Haftası Kutlamaları Yönetmeliği’ doğrultusunda kutlama komitesi üyesi kuruluşların belirlendiğini hatırlatan Mutlu, ‘İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ticaret İl Müdürlüğü, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği, İZKA ve Üniversite temsilcilerinden oluşan komite tarafından yapılan çalışmalarla hafta etkinlikleri belirlenmiştir.’ dedi.

AHİLİK NEDİR?
Ahi Felsefesi’nin eski bir esnaf geleneği olduğunu belirten Mutlu, "Ahilik, sanatın, ticaretin ve mesleğin olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulmasını öngören, kökleri çok eskilere uzanan bir geleneğimizdir. Hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerle de, Ahilik felsefesinin ve Ahi Evran kurallarının topluma tanıtılması hedeflenmektedir. Ahilik Felsefesi, çalışma hayatında ve sosyal yaşamda dürüstlüğü, iyi ahlakı, bilimi ve eğitimi esas alan öğretileri içermektedir. Ahi felsefesi, 13. yüzyıldan itibaren Anadolu’da toplumlara sosyal, sanat ve mesleki alanlarda yön vermiştir." dedi.
Ahlakı, doğruluğu temel alan Ahi kurallarının, bugünkü pek çok kurumun temelini de oluşturduğunu savunan Zekeriya Mutlu, "Ahi felsefesi ile bugünkü sosyal güvenlik kurumu, kooperatifler, tüketici mahkemeleri gibi pek çok toplumsal kurum aynı hedefleri paylaşmaktadır. Ahilik kaliteli üretmek, doğru tartmak, tüketiciye saygı demektir. Ahilik, dayanışma, siftah yaptıktan sonra müşterisini komşusuna yönlendirmek demektir. Ahilik, yardımlaşma, orta sandıkları marifetiyle ihtiyaç sahiplerine destek olmak demektir. Özetle Ahilik, içinde bulunduğumuz çağın şartlarında unuttuğumuz, ama sıkı sıkıya sarılmamız gereken değerleri bize hatırlatan bir esnaf geleneğimizdir.’ şeklinde konuştu.

Türk tarihinde Ahilerin devletin şekillenmesine katkı verdiklerini de hatırlatan Mutlu, "Bir deri ustası olan pirimiz Ahi Evran’ın kurduğu Ahi Teşkilatı, Anadolu Selçuklularından Osmanlı İmparatorluğu’na geçiş sürecinde son derece önemli bir rol oynamış, ahlaki ve mesleki yönleriyle toplumun ekonomik yapısını hazırlamış, devlet yapısının temel niteliklerini belirlemiştir. Bugünkü sivil toplum örgütlerinin, meslek kuruluşlarının temelini oluşturan Ahi örgütleri, Selçukluların ve Osmanlıların devlet teşkilatlanmalarına da örnek oluşturmuş, içinden pek çok ülke yöneticisi çıkarmıştır. Örneğin, Orhan Bey ve oğlu 1. Murat da Ahi Ocağı’ndan yetişmişlerdir. Ahi teşkilatları içinde bulundukları toplumların sosyal ve kültürel gelişimlerine önemli katkılarda bulunmuşlardır" ifadelerini kullandı.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin, Türk insanına öz kimliğini ve kültürünü anlatmayı, hatırlatmayı bir görev olarak kabul ettiğini de sözlerine ekleyen Mutlu, etkinliklere tüm İzmirlileri davet etti.

AHİLİK HAFTASI KUTLAMA PROĞRAMI
1. GÜN (22 EYLÜL 2014 PAZARTESİ)
09.30 Çelenk koyma ve açılış konuşmaları
İlin Ahisine özel kıyafetlerinin giydirilmesi
Yer : Cumhuriyet Meydanı
11:00 İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Valiliği’ne makam ziyaretleri.
12:00 Şed Kuşatma Töreni, Kaybolmaya Yüz Tuşmuş Meslek Stantları Ziyareti
Yer: Balçova Sevgi Yolu
15.00 Balçova Belediye Başkanı Ziyareti
15.30 Balçova Kaymakamı Ziyareti
2. GÜN (24 EYLÜL 2014 ÇARŞAMBA)
09.15 Çeşme Belediye Başkanı Ziyareti
09:45 Çeşme Kaymakamı Ziyareti
10:00 Esnaf sanatkarlarla sabah kahvaltısı
Yer: Çeşme Sanayi Sitesi
11:00 Çeşme Çarşı esnafı ziyareti,
Yer: İnkilap Caddesi
(Ahilik nasihatı kartı, ahilik el broşürü vb. dağıtımı.)
12:00Şed Kuşatma Töreni
Yer: Çeşme Cumhuriyet Meydanı
12:45 Çeşme Meslek Eğitim Merkezi Ziyareti-Lokma dökümü
3. GÜN (26 EYLÜL 2014 CUMA)
09.00 Dikili Belediye Başkanı ziyareti
09.30 Dikili Kaymakamı ziyareti
10.00 Esnaf sanatkarlarla kahvaltı
Yer: Dikili Sanayi Sitesi
10.45 Dikili Çarşı esnafı ziyareti
Yer: Çamlaraltı Sokak (Belediye Karşısı)
(Ahilik nasihatı kartı, ahilik el broşürü vb. dağıtımı)
11.15 Şed Kuşatma Töreni
Yer: Dikili Atatürk Meydanı
12:00 Dikili Meslek Eğitim Merkezi Ziyareti- Ahi Helvası İkramı
Son Güncelleme: 18.02.2015 22:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.