İzmir Eshot'tan engellilere toplu taşımada kolaylık sağlanacak!

İzmir'de ESHOT Genel Müdürlüğü engelliler için yeni bir proje başlatıyor. Eshot Genel Müdürü Erhan Bey, engelli vatandaşlarla bir araya gelerek sorunlarını dinledi. Toplu taşımayı kullanan engellilere kolaylık için başlatılacak sistemde mobil uygulama, durak ve otobüs içi uyarı sistemleri olacak.

İzmir 13.11.2019, 20:07
İzmir Eshot'tan engellilere toplu taşımada kolaylık sağlanacak!

İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürü Erhan Bey, engellilerin otobüs ile ulaşımında yaşadığı sıkıntıları ele alarak, kentteki engelli dernekleri ve vatandaşlarla bir araya gelerek yaşadıkları sorunları dinledi.SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ 
Bilgi alışverişi amacıyla düzenlenen toplantıda engelli dernekleri temsilcileri yaşadıkları sorunları ve çözüm önerilerini ESHOT Genel Müdürü Erhan Bey ve ilgili tüm birimlerin yöneticilerine anlattı.DURAK VE ARAÇ İÇLERİNDE SESLİ VE GÖRÜNTÜLÜ UYARI SİSTEMİ

Engelli derneklerinin temsilcileri; duraklarda ve araç içlerinde sesli ve görüntülü uyarı sistemlerinin mutlaka olması gerektiğini ifade etti. Durağa yaklaşan otobüsün nerede olduğu, kaç dakika içinde geleceği, otobüs şoförüne durakta engelli bir vatandaşın beklediği bilgisinin anlık olarak ulaşması, araçlarda yaklaşılan ve varılan durak bilgilerinin sesli ve görüntülü olarak anons edilmesi gibi uygulamalarının hayata geçirilmesi istendi. Engelli temsilcileri, özel araçlarının kural dışı park etmesi nedeniyle otobüslerin duraklara yanaşamamasından da şikayetçi oldu.

 
"İLETİŞİMİMİZ GÜÇLENEREK DEVAM EDECEK"
Tüm katılımcıları dikkatle dinleyen ESHOT Genel Müdürü Erhan Bey toplantı sonunda şu açıklamayı yaptı: “Talepleriniz dikkate alınacak; yeni uygulamalar ve düzenlemeler bu doğrultuda planlanacak ve en kısa sürede hayata geçirilecek. Bunlar yapılıncaya dek; ilk etapta, otobüslerimizdeki validatörlerin sesli uyarı sistemleri yeniden aktive edilecek. Şoförlerimize duraklara yanaşma ve engelli yolcularımızı fark etme hususlarında daha hassas olmaları için bilgi ve eğitim verilecek. Hatalı parklarının engellenmesi için de İl Emniyet Müdürlüğü ile temasa geçeceğiz. Sizleri çok önemsiyoruz. İletişimimiz, güçlenerek devam edecek”.

TOPLANTIYA KİMLER KATILDI?
Çağdaş Görmeyenler Derneği, İzmir Görme Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü, Eğitimde Görme Engelliler Derneği, Eşpedal Derneği, İşaret Dili Çevirmen ve Eğiticileri Derneği ve bireysel katılımcılar.

Yorumlar (0)