İzmir dev şehir hastanesi Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü inşaatı hızla yükseliyor

İzmir'in şehir hastanesi olacak Bayraklı sağlık kampüsünün 2019 yılında tamamlanması ve açılması bekleniyor. İzmir'de yaklaşık 3 milyar liraya mal olacak 2 bin 60 yataklı Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü inşaatı hızla ilerliyor.

İzmir dev şehir hastanesi Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü inşaatı hızla yükseliyor

Bayraklı ilçesi üst kesiminde 618 bin 896 metrekarelik alanda 8 ay  önce inşaatına başlanan sağlık kampüsünde 7 gün 24 saat esasına göre çalışılıyor.

İzmir'in şehir hastanesi olacak Bayraklı Sağlık Kampüsü'nün 2019 yılında tamamlanması ve açılması bekleniyor.

Şimdiye kadar 2 milyon 900 bin metreküp kazı yapılan alanda zeminin  kayalık olması nedeniyle 1 milyon kilogram anfo türü patlayıcı, 690 bin kilogram  dinamit ve 107 bin kapsül kullanıldı. Kamu özel ortak girişimiyle hayata geçecek  projede 1 milyon metreküp daha patlatmalı kazı yapılacak.

Hafriyatın belirli bir seviyeye gelmesinin ardından inşaat sahasına 13  vinç kuruldu, zemine de 92 bin metreküp beton döküldü. Bin kişinin 3 vardiya  halinde çalıştığı inşatta 500 bin metreküp beton dökülmüş olacak.

İçerisinde 5 hastaneyi barındıran merkez bina dışında, fizik tedavi ve  rehabilitasyon ile yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastanesinde yüzde 20'lik  kısım tamamlandı.

Proje hizmete alındığında 6 bin kişiye istihdam sağlanacak sağlık  kampüsünü, hastalar ve ziyaretçiler dahil günlük 72 bin kişinin kullanması  bekleniyor.

İzmir'e Cumhuriyet tarihinin en büyük sağlık yatırımı olarak kayıtlara  geçen kampüs hastanede 347 yatak kapasiteli yoğun bakım ünitesi, 51 ameliyathane  ve 414 poliklinik bulunacak.

"2019 yılında tamamlanacağını ümit ediyoruz"

AK Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü inşaatında çalışmaların hızlı bir  şekilde devam ettiğini, hizmete girdiğinde İzmir'in ve bölgenin en büyük  hastanesi olacağını söyledi.

Sağlık kampüsünün, Türkiye'nin en büyük üçüncü şehir hastanesi olma  özelliğini taşıdığına dikkati çeken Sürekli, şöyle konuştu:

"Proje, 606 milyon avroluk maliyetiyle Cumhuriyet tarihi boyunca  İzmir'de yapılan en büyük yatırımdır. Önceki sene başladı, 3 yıllık bir inşaat  süreci var ancak verilen tarihten önce 2019 yılında hizmete alınacağını  umuyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'a  teşekkür eden Sürekli, Türkiye'de olduğu gibi İzmir'de de hayal bile edilemeyen  projelerin AK Parti iktidarı tarafından gerçekleştirildiğini vurguladı. Sürekli,  sağlık yatırımları konusunda İzmir'in altın çağını yaşadığını dile getirdi.

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican da projenin kenti Türkiye'de  çok önemli bir sağlık merkezi durumuna getireceğini aktardı.

Muhalefet milletvekillerinin seçim dönemleri bu alanı "ağlama  duvarı"na çevirdiğini öne süren Delican, "Şimdi gelsinler burada mutluluk  gözyaşları döksünler. Cumhurbaşkanımız bir hayali gerçekleştiriyor.  Başbakanımızın İzmir'e vadettiği 35 projeyi bir bir hayata geçiriyoruz."  değerlendirmesinde bulundu.

Yüklenici firmanın koordinatörü Murat Pektaş ise hastanenin, tükettiği  enerjinin yüzde 30'unu kendisinin üreteceğini bildirdi.

Kayalık zemin nedeniyle ilk 8 ayda tamamen hafriyata odaklandıklarına  işaret eden Pektaş, şunları kaydetti:

"Şu anda binalar yükselmeye başladı, tamamlandığında 14 kat olacak.  İnşaatımızda yaklaşık bin 302 deprem izolatörü kullanılacak. Olası deprem anında  tek bir kütle olarak hareket edecek ve hastanedeki mevcut hizmetler aksamayacak."

- Ege Haber
Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2018, 23:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zulkarneyn bugdaycB
Zulkarneyn bugdaycB - 2 ay Önce

Ben iş basbaşvur yapmak istiyorum nereye baş vormam gerekiyor kaynaciyim