İzmir'den kurban kesimiyle ilgili açıklama!

İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı Öğretim Görevlisi Melahat Kızıl, kurban kesimiyle ilgili uyarılarda ve açıklamalarda bulundu.

İzmir 20.08.2018, 10:22
İzmir'den kurban kesimiyle ilgili açıklama!

İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı Öğretim Görevlisi Melahat Kızıl, kurban kesimiyle ilgili uyarılarda ve açıklamalarda bulundu.

GEÇEN yıl kesimhane ve belediyelerin belirlediği alanlar dışında kurbanlıklarını kesmek isteyen 3 bin 102 acemi kasap, hastanelerin acil servisine gitti. Bazı vatandaşlar hayvanın altında kalarak, boynuz darbeleri ya da bıçakla kendini keserek çeşitli yerlerinden yararlandı. Acemi kasaplar el, el bileği ön kol, kol yaralanmaları, bacak, baş, boyun bölgelerinden tedavi olurken, uzmanlar bu kişilerin sadece kendilerine değil hayvanlara da acı verdiğini, kurbanların tecrübeli kasaplar tarafından mezbahalarda kesilmesini önerdi.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı Öğretim Görevlisi Melahat Kızıl, acemi kasapların ciddi yaralanma sonucu el, parmak gibi uzuvlarını kaybettiğine dikkat çekerek, şu uyarılarda bulundu: "Acemi kişilerin kurban kesmesinin yasaklanması üzerinde durulmalıdır. Ancak bu kazalar gerçekleştiğinde mutlaka bazı ilk ve acil yardım yöntemlerinin uygulanması gerekir. Aşırı stresli kişilerin, kalp hastalarının, tansiyon hastalarının, çocukların kesinlikle kurban kesimini izlememesi gerekir. Hayvanı kurban ederken vücudun herhangi bölgesinde hafif bıçak kesiği oluşursa, yara üzerine temiz gazlı bezle bastırılmalı. Kanama devam etmiyorsa temiz gazlı bez veya yara bantı koyarak kapatılmalı. Yara büyükse kenarları antiseptik solüsyon ile silinmeli yaranın içi değil, yara yerine bastırılmalı, yaralanan uzuv kalp seviyesinin üzerine kaldırılmalı. Eğer ortamda antiseptik solüsyon ve gazlı bez yoksa yara sabunlu su ile yıkanarak temizlendikten sonra temiz bir bez parçası ile kapatılabilir."

''TETANOS AŞISINA DİKKAT''

Yaranın çok derin olması durumunda kanamanın üzerine bastırarak ve uzvu kalp seviyesinin üzerinde tutarak en yakın hastaneye başvurulması gerektiğini ifade eden Kızıl, bu durumlarda 112 çağırmanın yararlı olacağını, bu şekilde yaralanmış kişilerin tedavi sonrası 48 saat içinde tetanos aşısı yaptırması gerektiğini söyledi. Derin yaralanmalarda sinir, tendon kesisi olabileceğini aynı zamanda sakat kalma riski oluşabileceğini kaydeden Kızıl, tedavilerin uzman doktorlar tarafından yapılmasını önerdi.

''KOPAN UZUV BUZLU POŞETE KONMALI''

Kızıl, kurban kesimi sırasında eğer el, ayak, parmak, kol gibi uzuvlar kopmuşsa, kopan kısmın temiz bir gazlı beze sarılarak naylon poşete konulması gerektiğini belirtti ve "Uzuv içerisine buz konulmuş başka naylon poşet içerisine konularak, organa buzun doğrudan temas etmeyeceği şekilde muhafaza edilmeli. Bu şekilde hastaneye ulaşılmalı ya da 112 çalışanlarına teslim edilmelidir. Eğer kurbanlık hayvanın, boynuz, kafa veya tekme darbelerine maruz kalınmışsa iç kanama ve kırık riski olabilir. Kırık varsa eklemlerin hareketini engelleyecek şekilde eldeki malzemelerle sabitlenerek kişi, hemen en yakın hastaneye götürülmeli veya 112 çağrılmalı" dedi.

Yorumlar (0)
11°
açık