İzmir'deki orman yangınları araştırılsın önergesi

CHP Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Avukat Sevda Erdan Kılıç, son yıllarda büyük artış gösteren İzmir’deki orman yangınlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

İzmir 17.07.2018, 13:50
İzmir'deki orman yangınları araştırılsın önergesi

Geçtiğimiz hafta sonu İzmirlilerin yüreğini ağzına getiren ve yaklaşık 70 hektar ormanlık alanı küle çeviren orman yangınları TBMM gündemine taşındı.

Önce Buca’da sonra da Torbalı’da meydana gelen yangınlarla ilgili isyan eden ve “Orman yangınları adeta İzmir’in kaderi oldu” diyerek konuyu Meclis gündemine taşıyacağını belirten CHP Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç sözünü tuttu.

CHP’li Kılıç tarafından hazırlanıp TBMM Başkanlığına sunulan ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ tarafından yanıtlanması istenen önergede şu ifadelere ve sorulara yer verildi:

“Son yıllarda sıkça yaşanan yangınlar yüzünden İzmir’in en büyük zenginliklerinden olan ormanlarımız birer birer azalmakta, yüzlerce hektarlık alanda ağaçlar ve tarım alanları küle dönmektedir. Temmuz ayı başından itibaren Ödemiş, Çambel, Sığacık, Sinancılar, Seferihisar, Kamberler, Birgi ve Menderes’te çıkan yangınlara geçtiğimiz hafta sonu da Buca ve Torbalı’daki yangınlar eklenmiştir.  Buca’da çıkan yangında 25 hektar, Torbalı’da çıkan yangında ise 45 hektar olmak üzere toplam 70 hektarlık orman sahası yok olmuştur. Havaların ısınmasıyla birlikte sanki düğmeye basılmışçasına art arda çıkan yangınlar adeta İzmir’in kaderi olmuştur. Bu bağlamda;

1.  Temmuz ayının ilk 15 gününde meydana gelen ve güçlükle kontrol altına alınan İzmir’in, Ödemiş, Çambel, Sığacık, Sinancılar, Seferihisar, Kamberler, Birgi, Menderes, Buca ve Torbalı’daki orman yangınlarının çıkış sebebiyle ilgili bir sonuca ulaşılmış mıdır? Bu doğrultuda yürütülen çalışmalar hangi aşamadadır?

2. 2000 Yılı başından önergenin veriliş tarihine kadar yıllar itibariyle İzmir’de kaç adet orman yangını çıkmış ve bunun sonucunda kaç hektarlık orman ve tarım arazisi hasar görmüş, ne kadar ağaç küle dönmüştür? Yanan alanlarla ilgili ağaçlandırma çalışmaları ne aşamadadır? Küle dönen ağaçların yerine kaç adet yeni fidan dikilmiştir?

3. İzmir’de son 18 yıl itibariyle çıkan yangınlarda oluşan hasar ekonomik anlamda ne kadardır? Yangınlar sonucu ekili arazileri, ağaçları, kovanları, tarım ve benzeri üretim araçları zarar gören üreticilerin hasarlarının ne kadarı karşılanmıştır?

4. İzmir’de bu yıl meydana gelen yangınlarla ilgili hasar tespit çalışmaları yapılmış mıdır? Oluşan hasarların karşılanmasına yönelik hangi adımlar atılmıştır?

5. İzmir’de son 18 yıl itibariyle yanan orman ve tarım alanlarından konut yapımına ve yerleşime açılanlar olmuş mudur?

6. Sadece İzmir’in değil ülkemizin de en büyük kanayan yaralarından biri olan orman yangınlarıyla mücadelenin ancak doğal şartların elvermesiyle mümkün olduğu gerçeğiyle, olası yangınlara karşı yeni politikalar oluşturulacak mıdır?”

Yorumlar (0)
37°
az bulutlu