İzmir'de Zihinsel Engelli Çocuğa Cinsel İstismar

İzmir Adliyesi 13. Asliye Ceza Mahkemesi'nde cinsel istismar mağduru Ş.M'nin duruşması görüldü. Duruşmada hafif zeka geriliği bulunan mağdur Ş.M'nin dinlenebilmesi için mahkeme personelince sosyal hizmet uzmanı talep edildi. Ancak hakim uzmanın konuşmasına gerek gçömedi.

İzmir 13.03.2019, 09:15 13.03.2019, 09:24
İzmir'de Zihinsel Engelli Çocuğa Cinsel İstismar

İstismar edildiği iddia edilen  zeka engelli çocuğun, mahkeme salonunda sanık varken dinlenilmesinin ardından çıkan sosyal hizmet uzmanı Onur Uçar hakim tarafından duruşma disiplinini bozmak suçlamasıyla tutuklandı. Ettiği İtiraz kabul edilmezse sosyal hizmet uzmanı Uzman Uçar 4 gün boyunca tutuklu kalacak.

"MAĞDUR YALNIZ DİNLENMELİ"
İzmir Adliyesi 13. Asliye Ceza Mahkemesi'nde cinsel istismar mağduru Ş.M'nin duruşması görüldü. Duruşmada hafif zeka geriliği bulunan mağdur Ş.M'nin dinlenebilmesi için mahkeme personelince sosyal hizmet uzmanı talep edildi. Görevlendirilen sosyal hizmet uzmanı Onur Uçar duruşma öncesi mağdur Ş.M. ile göreme yaptı. Görüşme sonrasında sosyal hizmet uzmanı Onur Uçar, mağdurun olaydan çok etkilenmiş olduğu sonucuna vararak, mağdurun avukatı ile birlikte kapalı duruşma yapılmasını, sanık ve ailesinin huzurunda dinlenmemesi gerektiğini iletti.

Gecikmeli başlayan duruşmaya sanık ve sanığın ailesi de katıldı. Duruşmaya katılanların isimlerinin kayda geçildiği esnada, mağdurun avukatı söz alarak mağdurun engelli ve küçük olduğunu, suçun cinsel istismar olduğunu ve çocuğun durumunun kötü olduğunu belirterek sanık yakınlarının duruşma salonundan çıkartılmasını talep etti. Hakim ise avukatın CMK'yi bilmediğini iddia ederek talebi reddetti.

"12 YILDIR YANLIŞ İŞ Mİ YAPIYORUZ? "
Bunun üzerine avukat, sosyal hizmet uzmanının görüşünün alınmasını istedi ancak hakim bu sefer de “Uzmanın burada konuşma hakkı yok” dedi. Söz alan Sosyal Hizmet Uzmanı Onur Uçar “12 yıldır yanlış iş mi yapıyoruz?” diye sordu ve mağdurla ayrıntılı görüşme yapması gerektiğini görüşme sonucunun damahkeme heyeti ile paylaşılması gerektiğini ifade etti. Hakim bunun üzerine “Bu mahkemede benim sözüm geçer. Sen sus. Daha fazla konuşursan. Seni tutuklarım” dedi. Sosyal hizmet uzmanı Uçar da çocuğun haklarını koruduğunu savunsada hakim konuşmaların ardından polis çağırarak sosyal hizmet uzmanı Uçar'ı tutuklattı.

İTİRAZ KABUL EDİLİNCE SERBEST KALDI 
Yaşananlar, mağdur avukatının ifadesiyle; İzmir Barosu Avukat Hakları Merkezi'ndeki görevli avukatlar tarafından tutanak haline getirildi. Uçar'ın tutukluluğuna karşı ağır ceza mahkemesine itiraz edildi. İtirazı kabul edilen Uçar serbest bırakıldı. 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen kararda Asliye Ceza Hakiminin kararının hukuka ayrkırı olduğunu belirtildi.

Yorumlar (0)