İzmir'de su kesintisi!.. Bornova, Bayraklı, Karşıyaka, Çiğli'de su kesintileri

İzmir'de kullanılan içme suyunun tek başına yüzde 40'ını taşıyan Menemen'deki 2 metre 20 santim çaplı ana boruda arıza tespit edildi. Bayraklı, Karşıyaka, Çiğli ve Bornova'nın bir bölümünde su kesintileri yaşanacak. Arızasının giderilmesi için İZSU seferber oldu. İzmir'ki su kesintileri ne zaman bitecek? Genel Müdürlük, 2 Haziran Cumartesi günü öğle saatlerinde su kesintisinden etkilenen mahallelere su verecek.  

İzmir'de su kesintisi!.. Bornova, Bayraklı, Karşıyaka, Çiğli'de su kesintileri

İZSU'DAN SEFERBERLİK! SU KESİNTİSİNDE SONA DOĞRU

İzmir'de kullanılan içme suyunun tek başına yüzde 40'ını taşıyan Menemen'deki 2 metre 20 santim çaplı ana boruda meydana gelen arızasının giderilmesi için İZSU seferber oldu. Genel Müdürlük, 2 Haziran Cumartesi günü öğle saatlerinde su kesintisinden etkilenen mahallelere su verecek.  

Menemen Turgut Özal Bulvarı üzerinde bulunan ve Göksu-Sarıkız kuyularından İzmir’in Bayraklı, Karşıyaka, Çiğli, Bornova ilçelerine su temin eden 2 metre 20 santim çapındaki ana boruda arıza tespit eden İZSU ekipleri, arızanın giderilmesi için seferber oldu.

30 Mayıs Çarşamba’yı 31 Mayıs Perşembeye bağlan gece hattaki su kesilerek çalışmalar başladı. İZSU personeli, vardiyalı 24 saat kesintisiz çalışarak arızalı boruyu yerinden çıkartarak mevcut beton borunun yerine çelik boru montajı yaptı. İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri çelik borunun kaynak çalışmalarının bittiğini, çelik borunun alttan desteğini sağlamak için zemine ayrıca beton dolgu yaptıklarını ve 2 Haziran Cumartesi sabahı şebekeye su vermeye başlayacaklarını belirtti.

60 saatlik program dahilinde yürütülecek çalışmalar süresince vatandaşların su kesintisinden en az etkilenmesi için Tahtalı ve Balçova barajlarından 4 ilçeye dönüşümlü su aktaran İZSU Genel Müdürlüğü, Bayraklı, Karşıyaka, Çiğli ve Bornova’da Perşembe gecesi suyu kesilen mahallelerin bugün itibariyle su aldığını, 1 Haziran’da suyu kesilen Anadolu Caddesi’nin deniz tarafında kalan Karşıyaka’daki mahallelerin Cumartesi sabahı 04.30’a kadar su alacağını, ilk grupta yer alan 4 ilçedeki mahallelerde 1 Haziran’ı 2 Haziran Cumartesi gününe bağlayan gece 00.30’da başlayacak 12 saatlik su kesintisinin öğle 12.30’da biteceğini duyurdu.  Yetkililer, çalışmaların daha erken bitmesi halinde su kesintisinden etkilenen mahallelerin Cumartesi günü daha erken su alabileceğini belirtirken, 3 Haziran Pazar gününe sarkan bir kesintinin söz konusu olmadığını ifade etti.

Kentte kullanılan içme suyunun tek başına yaklaşık yüzde 40'ını karşılayan beton isale hattının 1980'li yıllarda yapıldığını hatırlatan İZSU Genel Müdürlüğü, 31 Mayıs Perşembe gecesinden itibaren harekete geçilerek arızanın giderilmesine ilişkin çalışmaların 60 saatlik programla giderileceğini açıkladı.

ARIZA NASIL GİDERİLECEK?
31 Mayıs Perşembe gecesi saat 00.30’da başlayacak çalışmalar kapsamında önce vanalar kapatılarak hattaki su,  saat 14.00’a kadar boşaltılacak. Arızalı olan  boru çıkartılarak mevcut beton borunun iki yanına betondan çeliğe geçiş parçası takılacak. Çıkartılan arızalı beton borunun yerine çelik borunun montajı gerçekleştirilecek. Yaklaşık 24 saatlik kaynak çalışmasının ardından çelik borunun alttan desteğini sağlamak için zemine ayrıca beton atılarak dolgu yapılacak. Bu çalışmanın ardından isale hattına su verilecek.

YENİLENEN YEŞİLDERE HATTI DEVREDE
Arızanın giderilmesi süresince vatandaşların su kesintisinden en az etkilenmesi için bir çalışma programı hazırlayan İZSU,  4 ilçede su kesintisinden etkilenecek bazı mahallelerin Tahtalı ve Balçova barajlarından dönüşümlü su almasını sağlayacak.

Ekiplerin gece gündüz çalışarak arızanın planlanan süreden önce bitirmeye çalışacaklarını belirten İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri,  “Yakın bir zamanda yenilediğimiz Yeşildere iletim hattını kullanarak Tahtalı ve Balçova barajlarından kuzeye su ileteceğiz. Ancak bu su 11 ilçe için yeterli olamayacağından kesinti yapmak zorundayız. Bayraklı, Çiğli, Karşıyaka (Anaodolu Caddesi’nin üst kısımları), Bornova’nın bir bölümü 1 Haziran’da su alacak. Bu mahallelerde 31 Mayıs ve 2 Haziran’da su kesintisi olacak. 1 Haziran’da ise Karşıyaka ilçesinin Anadolu Caddesi’nin deniz kısmında kalan mahallelerinde su kesintisi yapılacak. 60 saat sürecek olan çalışmalardan  vatandaşlarımızın en az etkilenmesini sağlamak için dönüşümlü su verecek ş ekilde kesinti programı hazırlandı.  Kesinti yapılacak bölgeler dışında kalan yerlerde basınç düşmesinden dolayı sıkıntı yaşanmaması için özellikle tamir süresi boyunca vatandaşlarımızdan suyu tasarrufu kullanmalarını, park- bahçe sulama amaçlı su kullanmamalarını rica ediyoruz” açıklamasını yaptı.

İZMİR'DE NERELERDE SU KESİNTİSİ OLACAK?

31.05.2018 Perşembe günü saat 00:30 ile 01.06.2018 Cuma günü saat 04:30 arasında 28 Saatsüreyle su kesintisi yapılacak yerler:

Bayraklı İlçesinin; 75. Yıl, Cengizhan, Alpaslan, Fuat Edip Baksi, Muhittin Erener, R. Şevket İnce, Çiçek, Çay, Doğançay, Org. Nafiz Gürman, Gümüşpala, Emek, Yamanlar, Onur, Turan, Postacılar, Körfez mahalleleri.

Karşıyaka İlçesinin; Örnekköy, Zübeyde Hanım, Latife Hanım, Mustafa Kemal, Cumhuriyet, İnönü mahalleleri.

Çiğli İlçesinin; Güzeltepe, Şirintepe, Egekent, İzkent, Çağdaş, Evka-5, Esentepe, Atatürk, Evka-2, Evka-6, Yakakent, Aydınlıkevler, Maltepe, A.Taner Kışlalı, Köyiçi mahalleleri.

Bornova İlçesinin; Tuna, Gaziosmanpaşa, Barbaros, Koşukavak, Zafer, Serintepe, Merkez, Yeşilova, Karacaoğlan, Işıklar, Egemenlik, Yunus Emre, Ümit, Kemalpaşa, Birlik, Gürpınar mahalleleri.

01.06.2018 Cuma günü saat 00:30 ile 02.06.2018 Cumartesi günü saat 04:30 arasında 28 Saatsüreyle su kesintisi yapılacak yerler:

Karşıyaka İlçesinin; Şemikler, Mavişehir, Yalı, Atakent, Fikri Altay, Demirköprü, Soğukkuyu, İmbatlı, Dedebaşı, Goncalar, Nergiz, Bahriye Üçok, Bostanlı, Aksoy, Donanmacı, Bahariye, Bahçelievler, Tuna, Alaybey, Tersane mahalleleri (Anadolu Caddesinin deniz tarafında kalan Karşıyaka’nın tüm mahalleleri)

02.06.2018 Cumartesi günü saat 00:30 ile 12:30 arasında 12 Saat süreyle su kesintisi yapılacak yerler:

Bayraklı İlçesinin; 75. Yıl, Cengizhan, Alpaslan, Fuat Edip Baksi, Muhittin Erener, R. Şevket İnce, Çiçek, Çay, Doğançay, Org. Nafiz Gürman, Gümüşpala, Emek, Yamanlar, Onur, Turan, Postacılar, Körfez mahalleleri.

Karşıyaka İlçesinin; Örnekköy, Zübeyde Hanım, Latife Hanım, Mustafa Kemal, Cumhuriyet, İnönü mahalleleri.

Çiğli İlçesinin; Güzeltepe, Şirintepe, Egekent, İzkent, Çağdaş, Evka-5, Esentepe, Atatürk, Evka-2, Evka-6, Yakakent, Aydınlıkevler, Maltepe, A.Taner Kışlalı, Köyiçi mahalleleri.

Bornova İlçesinin; Tuna, Gaziosmanpaşa, Barbaros, Koşukavak, Zafer, Serintepe, Merkez, Yeşilova, Karacaoğlan, Işıklar, Egemenlik, Yunus Emre, Ümit, Kemalpaşa, Birlik, Gürpınar mahalleleri.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2018, 14:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
halil serin
halil serin - 13 ay Önce

e mekliyim evim yok senelerce kira ödemekten bıktım bu rakam bence çok iyi bize sıkışmadan ödeyeceğiniz bir rakam inşAllah bir evimiz olur rahatça otururuz iyi gunler

Adsız
Adsız - 13 ay Önce

Bizim mahalle de sularım olması lazımdı bizde neden kesik ramazan gününde milletin suyu kesilir mi ayıptır arkadaş insan olana

ismail  mert
ismail mert - 13 ay Önce

Allah belanizi versin izsu ve belediye hangi cagdasiniz ve zihniyettesiniz rezil yoneticiler

Neşe Odabaş salaman
Neşe Odabaş salaman - 13 ay Önce

Sular ne zaman gelcek saat kaçta

Yusuf öztan
Yusuf öztan - 13 ay Önce

Paylasilan bu bilgi eğer net değilse paylasmayin kardeşim su kesintisi şuan hâlâ devam ediyor ( Bayraklı nin Alpaslan ve Cengizhan mahallelerinde ) gerisinde surum nedir bilemiyorum acil çözüm yada güncel bilgi rica ediyorum. Saygılarımla...

Mustafa Nuri  Ebeci...
Mustafa Nuri Ebeci... - 13 ay Önce

Yaz günü yine kestiniz suyu...Allah sizi nasıl bilirse öyle yapsın inşAllah....Kıçımızda bokla bıraktınız bizi....Cumartesi kesinti yok deniliyor...saat 9 da karşıyakada su kesildi...

Gul
Gul - 13 ay Önce

Hala su kesintisi devam ediyor.hani 12.30 da geliyordu.rezil olduk sayenizde.

Allah belanızı versin bu sıcakta yapılırmı
Allah belanızı versin bu sıcakta yapılırmı - 9 ay Önce

.... bu sıcakta yaptıklarınızzzz