banner123

İzmir'de pazartesi günü sular içilmeyecek mi? Büyükşehir Belediyesi'nden açıklama geldi

İzmir'de 16 Haziran pazartesi günü için kritik iddia ortaya atılmıştı. WhatsApp yayınlanan habere göre İzmir'de pazartesi ve salı su içilmeyeceği yönünde çıkan haberlere izmir Büyükşehir Belediyesi'nden cevap geldi. İzmir'de pazartesi sular içilmeyecek mi? İşte detaylar...

İzmir 16.06.2019, 15:53 17.06.2019, 23:28
İzmir'de pazartesi günü sular içilmeyecek mi? Büyükşehir Belediyesi'nden açıklama geldi

İzmir’de bugün whatsapp üzerinden yayınlanan haberle çalkalandı. Pazartesi ve Salı günleri suda yüksek dozda klorlama yapılacağı ve uyarı niteliği taşıyan mesaja, Büyükşehir’den yalanlama geldi.

O MESAJDA NE YAZIYORDU

İzmir’de bugün Whatsapp üzerinden dolaşan mesaj, paniğe neden oldu. Mesajda, “Dekontaminasyon çalışmaları kapsamında 17.06.2019 pazartesi saat 09:00’dan 18.06.2019 saat 09:00’a kadar 24 saat süreyle su depolarında yüksek doz klorlama yapılacağından musluklardan akan suyun içilmemesi,çay,kahve vs. yapımında kullanılmaması önemle rica olunur. not:18.06.2019 salı saat 09:00 dan itibaren muslukları açıp en az 15-20 dakika akıtmadan suları kullanmayınız.” İfadeleri yer alırken, Büyükşehir yaptığı açıklama ile dolaşan bu mesajın asparagas olduğunu duyurdu.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA GELDİ

Konu ile ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaptığı açıklamada, su depolarında bahsedilen gibi yüksek dozda klorlama yapılmasının söz konusu olmadığını ifade ederek, yayılan bu whatsapp mesajına itibar edilmemesini istedi.

İşte Yayımlanan o mesaj:

İdaremiz Laboratuar Şube Müdürlüğü'ne ulaşan WhatsApp mesajı gerçeği yansıtmamaktadır. İlimiz genelinde su depolarında mesajda belirtildiği gibi yüksek dozda klorlama yapılması söz konusu değildir. 

İdaremiz tarafından ilimiz genelinde kente verilen içme suyu, artıma tesislerinde arıtıldıktan sonra gaz ve sıvı kolrla dezenfeksiyonu yapılarak İnsani Tüketim Amaçlı Sular hakkındaki yönetmeliğe uygun kalitede şebekeye verilmekte ve halkın kullanımına sunulmaktadır. 

Vatandaşımızın musluktan akan güvenilir ve iyi kalitedeki suyu kullanmaya devam etmeleri, be ve benzeri haberlere idaremiz resmi duyurusu olmadan itibar etmemeleri hususu, önemle duyrulur. 

Yorumlar (0)