İzmir'de kilise cemaati 'Notre Dame Katedrali'ni andı

İzmir'de kilise pederi Gabriel Ferone, geçtiğimiz günlerde yanan 'Notre Dame Katedrali'yle ilgili açıklamalarda bulundu. Peder Ferone Türkiye'nin geçmiş olsun mesajlarına teşekkürlerini sundu.

İzmir 19.04.2019, 12:10
İzmir'de kilise cemaati 'Notre Dame Katedrali'ni andı

Tarihin önemli simgelerinden biri olan 'Notre Dame Katedrali' yanarak geçtiğimiz günlerde dünyanın gündemine oturmuştu. İzmir'de kilise cemaati tarafından üzüntüyle karşılandı. 

'Notre Dome Fransa'nın kalbidir.'

Kilise cemaati olarak Notre Dame Katedrali'nin yanışını endişeyle takip ettiklerini söyleyen Ferone, "Notre Dame Fransa'nın kalbidir. Çok zor zamanlarda Fransızlar oraya dua etmek için gitti. Napolyon orada taç giydi. Sanat açısından da müze niteliği taşıyor. Yangın çıktığını duyunca şok olduk." dedi.

Ferone, Fransızlar için katedralin yanışının büyük bir felaket olduğunu dile getirerek, bütün gece burası için dualar ettiklerini aktardı.

Katedralin yeniden inşası için dünyanın her yerinden binlerce insanın destek verdiğini hatırlatan Ferone, "Ben de para toplamayı düşündüm ama gerek kalmadı çünkü cemaatimiz hemen bağışta bulundu. Para miktarını bilmiyorum, gizlidir." ifadesini kullandı.

Paskalya Bayramı'nda anılacak

Ferone, yaklaşan Paskalya Bayramı ve vaazında bu konuya da yer vereceklerini vurguladı.

Notre Dome'nin yanışına sadece Fransızların değil tüm dünya milletlerinin üzüldüğünü dile getiren Ferone, "Katedraldeki yangın nedeniyle her dinden insanlar çok üzüldü. Türkler bize geçmiş olsun mesajlarını iletti. Hepsine teşekkür ediyoruz ama üzüntüye gerek yok çünkü hayat daha güçlü ölümden. Tüm kutsal şeyler kurtuldu, vitray, heykel, kutsal masa... Sadece tavan gitti o da yeniden yapılacak." diye konuştu.

Peder Gabriel Ferone, katedralin içini gösteren ve parlayan bir haçın yer aldığı fotoğrafın da umudu simgelediğini sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
13°
açık