İzmir'de Karabağlar Metrosu’nun ihalesi için 6 firma teklif verdi!

İzmir'de Karabağlar metro hattı için ihale süreci başladı. Proje ihalesinde 6 firma birbiriyle yarıştı. 6 firmanın teklif verdiği ihale sonucu önümüzdeki günlerde belli olacak.

İzmir 03.12.2019, 17:38
İzmir'de Karabağlar Metrosu’nun ihalesi için 6 firma teklif verdi!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karabağlar’ı da raylı ulaşım ağına dahil edeceğini açıklamıştı. Halkapınar-Karabağlar metro hattı için proje ve inşaat ihaleleri süreci başladı. Halkapınar-Karabağlar hattının bir sorun çıkmazsa 2 yıl içinde tamamlanacağı belirtildi. 

6 FİRMA TEKLİF VERDİ

Karabağlar Metrosu’nun proje ihalesinde 6 firma fiyat teklifi verdi. İhale önümüzdeki günlerde sonuçlanacak.

Karabağlar Metrosu’nun proje ihalesinde üçüncü aşamaya gelindi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde bugün 6 firmanın sunduğu fiyat teklif zarfları açıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesinden canlı olarak yayınlanan ihalede karar, komisyon değerlendirmesinin ardından belli olacak. İhalenin ilk aşaması geçen Ağustos’ta yapılmıştı.

İhalede Su-Yapı Mühendislik ve Müşavirlik Hizmetleri A.Ş. 37 milyon 948 bin 800 TL, Yüksel Proje Uluslararası A.Ş. - Arup Mühendislik ve Müşavirlik Ltd. Şti. 16 milyon 900 bin  TL,  RPA S.R.L. 13 milyon 700 bin TL, Geoconsult ZT GmbH-TEKFEN Mühendislik A.Ş. 15 milyon 600 bin TL, Metro İstanbul A.Ş. 13 milyon 855 bin 200 TL ve Proto Mühendislik Proje Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. ise 21 milyon 500 bin TL’lik teklif verdi.  İZMİR'DEKİ EN UZUN METRO HATTI 

Proje, kentte nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu Karabağlar ilçesindeki ulaşım sorununa çözüm bulmayı amaçlıyor. Halkapınar ile Adnan Menderes Havalimanı arasında inşa edilecek hat, sırasıyla Gaziemir, Eskiizmir, Eşrefpaşa, Çankaya, Basmane, Yenişehir ve Halkapınar güzergahını izleyecek. 28 kilometre ile kentin en uzunu olacak metro hattı yoğun konut alanlarının yanı sıra Sarnıç, ESBAŞ, Fuar İzmir, Kemeraltı ve Gıda Çarşısı gibi önemli iş merkezlerini de birbirine bağlayacak.

Kesin proje 2020’de tamamlanacak. Başvuru ve onay süreçlerinin tamamlanmasının ardından hattın yapım ihalesine çıkılacak. Onay süreçlerinde gecikme olmaması halinde Halkapınar-Karabağlar metro hattı inşaatının iki yıl sonra başlaması öngörülüyor.

Yorumlar (2)
Scala 1 hafta önce
Ben yeşilyurtta oturan bir birey olarak kahretsin ki saatlerce gaziemir yeşilyurt hattını yetersizliği minibüsleri almaması gibi çileyi her gün çekiyorum umarım iyi bir hat güzergahı yapılır
egesus 1 hafta önce
izmir belediyeleri borç batağında büyükşehir dahil ...umarım bu koşullarda en kısa
zamanda başarabilirler çünkü benim evin önünden geçıcekmiş