İzmir'de Halkapınar - Otogar Metrosu için süreç başladı

İzmir’de Halkapınar-Otogar Metrosu için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleştirme Bakanlığı tarafından proje hazırlandı ve ÇED süreci başladı. 30 ayda 4,5 kilometrelik hattın tamamlanması bekleniyor.

İzmir'de Halkapınar - Otogar Metrosu için süreç başladı

Üçkuyular-Narlıdere, Buca-Üçyol metro projelerinde ilerleme kat edilmesinin ardından gözlerin çevrildiği Halkapınar-Otogar projesi ile ilgili olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleştirme Bakanlığı tarafından hazırlanan proje, İzmir Valiliği’nden onay aldı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ÇED süreci başlatıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından projesi hazırlanan ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleştirme Bakanlığı’na sunularak 2014-2017 yatırım programına alınan Halkapınar-Otogar yer altı metrosu için ilk adım atıldı.

Metro, Halkapınar istasyonu'ndan başlayacak
Şehir içi trafiği önemli ölçüde rahatlatacak olan 4,5 kilometrelik metro hattında 5 durak bulunacak. Halkapınar’da bulunan depo ve bakım sahasındaki bölgede aktarma istasyonu inşa edilecek. Metro,  Halkapınar İstasyonu’ndan başlayacak, Şehitler Caddesi (Vakıflar İstasyonu) altından ve Kamil Tunca Bulvarı (Altındağ ve Çamdibi İstasyonları) altından devam ederek Otogar’da sona erecek.

Aç- Kapa sistemi uygulanacak
İstanbul’da yapımı tamamlanan Üsküdar-Sancaktepe Metro hattında uygulanan aç-kapa yöntemi, Halkapınar-Otogar Metro Projesi’nde de uygulanacak. İşletme ve yapım maliyetlerini önemli ölçüde düşürecek olan ve tavan çökmeyi engelleyen aç-kapa sistemi ile çevredeki yapılara zarar verilmesinin de önüne geçilmiş olacak. Proje, 531 milyon TL’ye mal olacak.

YORUM EKLE