İzmir'de gezilecek yerler... Tarihi yerler nerede? İzmir'de görülmesi gereken 5 yer

İzmir'in gezilecek yerleri merakla araştırılıyor. Ege Bölgesi'nin incisi, Türkiye’nin İstanbul ve Ankara’dan sonra üçüncü büyük metropolü, fuarlar merkezi İzmir. Iliada ve Odysseus"un yazarı Homeros ve Mitolojide Tanrıça Artemis'in memleketidir İzmir. İşte İzmir'de görülmesi gereken yerlerden 5 tanesi...

İzmir'de gezilecek yerler... Tarihi yerler nerede?  İzmir'de görülmesi gereken 5 yer

Bir gün İzmir'e yolunuz düşerse görmeniz gereken yerler arasında birçok yer bulunuyor. İzmir tarihi ve turistik illerimiz içinde hatırı sayılır bir yere sahip illerimizden belki de en önemlilerinden biri. İzmir’de gezilip görülmesi gereken birçok yer bulunuyor, biz bu yerlerden 5’ini sizler için derledik.

EFES ANTİK KENTİ

Dünyanın en önemli antik şehirlerinden biridir. Efes'in ilk yerleşimi, günümüzde Selçuk ilçesinde yer alan kalenin bulunduğu Aziz Yohannes Kilisesi'nin yer aldığı tepe olmuştur.

MÖ. 11. ve 12. yy.'larda Yunanlılar şehri ele geçirerek, burada bir Yunan şehri kurmuş ve ismine Ephesus demişlerdir. Zimakos MÖ. 3.'yy'da Ephesus şehrini, kalenin bulunduğu yerden, günümüzdeki yerine taşımıştır. Şehir taşındıktan sonra çok önemli bir liman şehri ve Roma İmparatorluğunun en önemli 4 şehrinden biri olmuştur. Menderes çayının taşıdığı alüvyonlarla Efes Limanı 4.yy.'dan sonra kullanılamaz hale gelmiş ve şehir de terk edilmiştir.

SAAT KULESİ

Konak Meydanı'nı süsleyen Saat Kulesi bir sanat abidesidir. 1901 yılında Sultan Abdülhamit'in tahta çıkışının 25. yıldönümü nedeniyle İzmir Valisi Kıbrıslı Kamil Paşa’nın emriyle 1901 yılında inşa edilmiştir.

Saat Kulesi, gövde itibariyle beyaz mermerden, kalan bölümleriyle kesme taş oymacılığı ile inşa edilmiştir. 25 metre yüksekliğindeki yapının dört adet saati ise, Alman İmparatoru 2. Wilhelm tarafından armağan olarak göndermiştir.

KADİFEKALE

Kadifekale, İzmir’in antik kalesidir. Günümüzde bu isimle anılan kale, Türklerden önce Yunanlılar tarafından Pagosolarak anılmaktaydı. Kalenin bulunduğu zirve, kıyı şeridine yaklaşık 2 km mesafede yer alır ve İzmir Körfezi'nin yanı sıra İzmir kentinin genel görüntüsüne hakimdir. Günümüzde modern yerleşim yerleri ile çevrili olan Kadifekale, Helenistik ve Roma dönemine ait sur duvarları ile oldukça göz doldurucu.

2007 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi Kadifekale'de tadilat ve restorasyon çalışmalarına başlatılmış ve kale turistik olarak şehre yeniden kazandırılmıştır.

İZMİR ARKEOLOJİ MÜZESİ

İzmir ve çevresinde bulunan arkeolojik eserlerin sergilendiği İzmir Arkeoloji Müzesi, 1927 yılında Aya Vukla (Gözlü) Kilisesi'nde ziyarete açılmış, 1984 itibariyle ise Konak'taki Bahribaba Parkı içindeki 5000 metrekarelik binasına taşınmıştır.

Bayraklı(Smyrna), Efes, Bergama, Milet, Klazomenai, Teos, İasos gibi Ege Bölgesi'nde yapılan çeşitli kazılarda ortaya çıkarılan ve Batı Anadolu tarihine ışık tutan 23 binin üzerinde eser sergileniyor.

Üç katlı müzenin her katındaki eserler kronolojik bir sırayla sergilenmektedir. İasos Antik Kenti'nden getirilen M.Ö. 3000'lere ait seramik buluntuları ve Hellenistik Dönem'e ait hydrialar mevcuttur.

MERYEM ANA KİLİSESİ

Hristiyanlık tarihinde oldukça önemli bir yer olarak kabul edilen Efes Meryem Ana Kilisesi, İzmir'in Selçuk ilçesine 9 km mesafede yer almaktadır. Pek çok kaynağa göre İsa'nın ölümünün ardından Meryem Ana İsa'nın mesihi Aziz St. Jeans tarafından buraya yerleştirildiği ve ölümüne kadar burada yaşadığı söylenmektedir.

Kilisenin bahçesinde Meryem Ana heykeli ve orta kısmında ise vaftiz havuzu yer almaktadır. Ev kiliseye çevrilmiştir ve yapının tarihinin 7. ve 8. yy'a uzandığı bilinmektedir. 1961 yılında Papa 23. Johannes tarafından Hac yeri ilan edilmiştir. Kilise bahçesinde üç adet çeşme bulunmaktadır. Buradan akan suyun şifalı olduğuna inanılmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2018, 23:53
YORUM EKLE