İzmir'de flaş gelişme! Hasan Tahsin'in mezarı bulundu mu?

İzmirli Tarih Araştırmacısı Yaşar Aksoy tarafından Cumhuriyet şehidi, İlk kurşunu atan Hasan Tahsin'in mezarının bulunduğu bölge tespit edildi. Konunun ortaya çıkmasının ardından Milliyetçi Hareket Partisi harekete geçti. Detaylar haberimizde...

İzmir 19.04.2019, 11:19
İzmir'de flaş gelişme! Hasan Tahsin'in mezarı bulundu mu?

Cumhuriyet şehidimiz, İzmir'de düşmana ilk kurşunu atan Hasan Tahsin için flaş bir tespit yapıldı. İzmirli Tarih Araştırmacısı Yaşar Aksoy tarafından tarihi belgelere dayandırılarak Tahsin'in mezarının bulunduğu bölge tespit edildi. Bu gelişme üzerine Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) harekete geçti. İzmr İl Başkanı Veysel Şahin yaptığı açıklamada, “Türk Mlletnn Kurtuluş Meşalesini yakan Hasan Tahsin Atamızın yattığı yer bizim için çok önemli ve kıymetlidir. Bu sebeple haber okur okumaz derhal harekete geçtik. Muhtemel alanın onun ismiyle anılmasını istiyoruz” dedi. 

MHP harekete geçti! Şahin'in açıklamarının detayları

“İzmir’de yaşayıp İzmir’in kıymetini çok iyi bilmemiz gerekiyor. İzmir’in değerlerini ortaya çıkarmak ve yaşatmak hepimizin asli görevidir” diyen MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, Araştırmacı yazar Yaşar Aksoy’un tarihi belgeler ışığında tespit etiği İstiklal Şehidimiz Hasan Tahsin’in gömülü olduğu muhtemel alanı ziyaret etti. Bugünkü Varyant, Bahribaba Parkı, Milli Kütüphane ve Askeriye’nin bulunduğu tepenin eteklerini yerinde inceleyen Şahin, “Böylesine önemli bir tarihi şahsiyet ve kurtuluş meşalemizi yakan Şehidimiz Hasan Tahsin’in yattığı yeri görmek yüreğimizi titretti.  Yaşar Aksoy Üstadımızın kastettiği alan büyük bir alan. Şehidimizin nerede gömülü olduğunu tam olarak bilemiyoruz. Bunun pek de önemi yok. Onun ruhu şad olsun. Türk çocukları onu tanısın ve unutmasın. Şehit edildiği ve defnedildiği alan onun şanlı adıyla anılsın” açıklamasını yaptı.

Şehit Hasan Tahsin’in ne yaptığını ve ne kadar önemli bir mücadele verdiğini anlamak için önce İzmir’i anlamak ve İzmir sevdasını kavramak lazımdır diyen Şahin, İzmir’in işgalinin bütün Türklüğü yaraladığını bu işgalden sonra Türk Milleti’nin harekete geçtiğini ve İstiklal Savaşını ilen başlattığını ifade etti. Şahin İzmir’in Türk Milleti için önemini anlatırken, “Dikkat ederseniz İstiklal Savaşımızın bitişi de İzmir’in kurtuluşu yani düşmanın denize dökülüşüdür. İşte bu sebeple “İzmir Kurtarılması Bir Millet İçin Ülkü Olan Şehirdir”. Dedi.

Takipçisi olacaklar!

Konuya büyük önem verdiklerini yineleyen MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin sözlerini şöyle sürdürdü; “Tespit edilen alanın Şehit Hasan Tahsin’in adıyla anılması için parti teşkilatı olarak tüm varlığımız ve kurumlarımızla girişimler yapacağız. Konuyu Milletvekillerimiz düzeyinde TBMM’ne ve Belediye Meclis Üyelerimizle de yerel yönetimlerimize taşıyacağız.  Bu konuda da tüm yetkililerin destek olacağına inanıyoruz.” HASAN TAHSİN İSMİ VERİLMELİ “Türk Milletinin Kurtuluş Meşalesini yakan Hasan Tahsin Atamızın yattığı yer bizim için çok önemli ve kıymetlidir. Bu sebeple haberi okur okumaz derhal harekete geçtik. Muhtemel alanın onun ismiyle anılmasını istiyoruz. Şehit Hasan Tahsin için alana Anıt Mezar yapılmasının yanında alana yer isminin de verilmesini istiyoruz. Tepeye, Şehit Hasan Tahsin Tepesi, inşaatı süren yapıya Hasan Tahsin Kütüphanesi, Hasan Tahsin Orduevi gibi isimler olabilir. Bunu da İzmirliler olarak mutabakatla belirleyebiliriz. Biz bu konuda üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. Kimse adım atmazsa biz büyük adımlar atacağız.” İfadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
29°
açık