İzmir'de ekmeğe zam geldi mi?

Döviz kurlarından artışlardan dolayı yaşanan fiyat artışları hemen hemen her şeyi etkilemeye devam ediyor. Gevrek fiyatlarının da zamlanmasının ardından vatandaşın merak ettiği konulardan biri de ''İzmir'de ekmeğe zam geldi mi?''

İzmir'de ekmeğe zam geldi mi?

Döviz kurlarından artışlardan dolayı yaşanan fiyat artışları hemen hemen her şeyi etkilemeye devam ediyor. Gevrek fiyatlarının da zamlanmasının ardından  vatandaşın merak ettiği konulardan biri de İzmir'de ekmeğe zam geldi mi? Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanvekili ve İzmir Fırıncılar Odası Başkanı Nejdet Durmuş, kurdaki spekülatif artışa bağlı olarak ekmek maliyetlerinin arttığını ancak "hemen zam yapalım" anlayışında olmadıklarını belirtti.

Durmuş, AA muhabirine, bir ay içinde un fiyatlarına yüzde 45, maya fiyatlarına ise yüzde 40 ila 50 arasında bir artışın yapıldığını söyledi. 

Fırıncı esnafının bu maliyeti yüklenerek ekmek üretmeye devam ettiğini ifade eden Durmuş, "Türkiye zor bir ortamdan geçiyor, bu ülke bizim, her türlü fedakarlığı yapmamız gerekir. Bazı fırsatçılar gibi 'dolara zam geldi biz de hemen zam yaparız' demiyoruz ama fırıncılar fedakarlık yapıyorsa un sanayicisi de mayacı da yapmalı, aynı geminin içindeyiz." dedi. 

''EKMEK GİRDİLERİNE YAPILAN ZAMLAR ACİLEN GERİ ÇEKİLMELİ''

Durmuş, artan girdi maliyetlerinin yanı sıra un firmalarının vadeleri kısaltıp peşin para ile satış yapmasının da esnafı zorladığını belirtti.

Ekmeğin girdi ürünlerinde maliyetlerin düşürülmesi gerektiğini, bu konuda hükümetin çalışma yapmasını istediklerini kaydeden Durmuş, "Federasyonumuz hiçbir zaman ekmeğin fiyatı ya da gramajının değişmesini istemez. Maliyetlerde yüksek artışlar var ama şu fiyatların yatışmasını bekliyoruz. Ekmek girdilerine yapılan zamlar acilen geri çekilmeli." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2018, 10:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah
Abdullah - 5 ay Önce

Malatyada da fırıncılar kendi aralarında zam yaptılar..hiç bir yasal dayanağı yok..

Alper
Alper - 5 ay Önce

Gaziantep de zam yaptılar aradım şikayet ettim yarın değişmezse bir üst makama şikayet edecem