İzmir'de Bayraklı Belediyesi'nden Riskli Konutlar İçin Önemli Hizmet

Bayraklı Belediyesi, birinci derece deprem bölgesi olan İzmir'de, yeni ev alacaklara ya da oturduğu binanın güvenli olup olmadığını öğrenmek isteyen vatandaşlara önemli bir hizmet sunmaya başladı. Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen yapı analizi sayesinde binalarının risk durumunu öğrenebilmenin mümkün olduğu ifade edilirken başvuruların yüzde 57'sinin; yani 6 bin 875 konutun riskli olduğu belirlendi.

İzmir 21.10.2019, 10:38 21.10.2019, 11:58
İzmir'de Bayraklı Belediyesi'nden Riskli Konutlar İçin Önemli Hizmet

Bayraklı Belediyesi Deprem Etüt Merkezine bağlı ekipler; resmi kurumlar, site ve apartman yönetimlerinden gelen başvuruları değerlendirerek 11 bin 987 konut ve iş yerinin risk analizini gerçekleştirdi. İlçe sınırları dışından gelen talepleri de geri çevirmeyen ekipler, yapılan testler sonucunda, başvuruların yüzde 57'sinin; yani 6 bin 875 konutun riskli olduğunu belirtti. Aynı zamanda 672 konut risksiz, 4 bin 440 konut ise çok riskli çıktı.

Deprem analiz testinde, binanın betonarme ve mimari projelerinin yönetmeliklere bağlı olup olmadığına bakılıyor. Binanın dış mimarisi, kat yüksekliği, taşıyıcı eleman sayısı, temel tipi, malzeme kullanımı, donatı uygulamaları gibi detayları inceleyen ekipler, ölçümleri yaparken mevcut yapıya zarar vermeden tahribatsız metot yöntemini uyguluyor.

Ölçümlerin ardından binalar, taşıdıkları risklere göre gruplandırılıyor. 1. grup az riskli, 2. grup orta riskli ve 3. grup tehlikeli yapılar olmak üzere 3 kategoride değerlendirme yapılıyor. Daha sonra 6306 Sayılı Kanun hakkında kapsamlı bilgiler verilerek, gerekli çalışmaların yapılması için ev sahiplerine önerilerde bulunuluyor.

Binalarının depreme karşı dayanıklı olup olmadığını öğrenmek isteyen bütün vatandaşlar Bayraklı Belediyesi Deprem Etüt Merkezine başvurabilir. Deprem analiz testi yaptırabilmek için müstakil yapılarda mülk sahibi olmak, apartman ya da sitelerde ise yöneticinin diğer mülk sahiplerinin onayını alması gerektiği ifade edilirken mülk sahipleri ya da apartman yöneticileri, bir dilekçeyle Deprem Etüt Merkezine başvurarak talepte bulunuyor. Eğer bina Bayraklı sınırları dışındaysa, başvuru sahibinin ilgili belediyeden yapısına ait betonarme, mimari proje ve statik hesapların fotokopilerini temin etmesi gerekiyor.

Ekipler, randevu sistemiyle yapıya giderek deprem analiz testini yapıyor. Merkezde ayrıca, ev almak isteyenlere de binanın yaşı, yapısı, mimari ve betonarme projelerinin yönetmeliklere uygunluğu gibi konularda ücretsiz danışmanlık hizmeti veriliyor. Deprem Etüt Merkezine ise 0 232 341 31 21 telefon numarasından ulaşılabiliyor.

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, ilçenin en önemli sorunlarından birinin kentsel dönüşüm olduğunu vurgulayarak, bu konuda tüm kesimlerin uzlaştığı yeni bir model bulacaklarını söyledi. Başkan Sandal, “Büyükşehir Belediyesi ile koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Şu an vatandaşın yaşam kalitesini sıkıntıya sokan sorunlara çözüm bulmak için çalışıyoruz. Asıl meselemiz; dönüştürmek. Vatandaşın da, müteahhidin de, belediyenin de beklentilerinin karşılandığı bir yöntemle bu işi çözmemiz lazım” dedi.

Bina Deprem Testi Nedir?

Yaşam alanlarınızı bina deprem testi ile kontrol ettirmek can ve mal kaybının önün ie geçer. Okullar, hastaneler, evler, iş yerleri, kurumsal alanlar kısacası tüm bina yapılarının deprem testi uygulamasından geçerek onay alması gereklidir. Deprem testi için binada gerçekleştirilecek teknik çalışmalar aşağıdaki gibidir. 

 • Bina zemin kontrolü için zeminin etüdü işlemi hazırlanır.
 • Binanın testten önce içerisinde bulunduğu durumu için Bina Rölevesi çizilir.
 • Geçmişte yaşanan doğal felaketlerden veya fiziki diğer müdahalelerden etkilenme oranı için yapısal hasarlar ortaya çıkarılır.
 • Bina kolonlarından karot numunesi alınır.
 • Binanın herhangi farklı bölümlerinden alınan numuneleri yapı laboratuvar testleri yapılmak üzere teste sokulur.
 • Bina deprem dayanıklılık testi başarılı olarak tamamlanması için testler sonucunda bina beton dayanımı belirleme amaçlanıyor.
 • Testin yine istenilen şekilde sonuçlanması için röntgen cihazı ve betonarme taşıyıcı elamanlarındaki demir çapı belirlenir ve aralıklar tespit edilir.
 • Bir diğer önemli hamle ise betonarme taşıyıcı elamanlarının bazılarının sıyırma işlemi görevi ile binada yer alan demirlerin pas durumu belirlenmesidir.
 • Yapılan deprem bina testi için teknolojinin tüm imkanlarından da yararlanılarak özel programlarla binanın 3 boyutlu modeli tasarlanır.
 • Bilgisayar üzerinden tasarlanan bina modeli üzerinde farklı şiddetlerde deprem yükleri etki edilerek bina deprem dayanıklılığı yapılan tüm çalışmaların ardından alınan sonuçlar yardımıyla binaya ait özel deprem testi raporu hazırlanmaktadır.

Bina Deprem Testi Nasıl Gerçekleşiyor?

Gerekli uzman ve yetkili olan kişiler aracılığıyla gerçekleştirilmesi gerekilen bina deprem testi test işlemleri öncesinde deneyimi ekip binayı inceleyerek teste hazır olup olmadığını kontrol eder. İncelemelerde ele alınan önemli maddeler vardır. Bunlar;

 • Bina deprem dayanıklılık testi yapılacak olan binanın kaç katlı olduğu,
 • Eğer bina 5 katlı ve 5 katın altındaysa binanın 3 ana kolu kullanılarak test yapılması,
 • Bina 5 kattan yüksekse 5 ana kolan üzerinden test uygulanması,
 • Kontrol edilecek kolanların üzerinden inceleme için önce donatı tespit işlemleri yapılması,
 • Donatı tespit incelemelerle karot alımı gerçekleştirmek ve testin ikinci aşamasına geçmektir.
 • Tüm bu maddeler de göz önünde bulundurularak asıl mevzu olan uygulamalı bina deprem dayanıklılığı aşamasına geçmektir. Binanın birçok farklı noktası da ele alınarak deprem testi incelemeleri sürdürülür. 

Bina Deprem Testinin Son Aşaması

Bina deprem testi hizmetinin başarılı bir şekilde tamamlanması için basınçlı uygulamaya geçilir. Bu işlem sırasında binanın dayanıklılığı tam olarak test edilir. Son olarak rapor hazırlanmadan önce bina üzerinden alınan karot örneklerinin bıraktığı boşluklar yerine özel tamir harcı ile doldurma gerçekleştirilmektedir. Böylelikle proje kontrolü gerçekleştirilip, ana taşıyıcıları, betonarme parçaları ve inşaat malzemeleri üzerinde direnç ölçümleri, basınç ölçümleri ve kalite ölçümleri başarılı bir şekilde yapılır. Deprem testini hafife almayın, can ve mal kaybı yaşanmadan önleminizi almayı unutmayın!

Geçen Hafta Ne Olmuştu?

Geçtiğimiz hafta İzmir Valiliği yatık duran binalar için mülk sahiplerine ve Karşıyaka Belediyesi'ne tahliye tebligatı göndermişti. İzmir'in Karşıyaka ilçesinde 40 yılı aşkın süre yanlarındaki binanın üzerine doğru yatık şekilde duran binalar endişelendiriyor. Bostanlı bölgesinde bulunan binaların da depreme dayanıklı olmaması nedeniyle boşaltılması bekleniyor. 

Yorumlar (0)