İzmir'de askerlik anısını anlatınca her şey ortaya çıktı

İlginç olay, İzmir’in Tire ilçesinde yaşandı. Çanakkale Ezine’de 30 yıl önce askerlik görevini yaparken bir gözünü kaybeden Mustafa Türkmen’in, tam 30 yıl sonra vazife malulü (Gazi) olduğu tesadüfen ortaya çıktı. Devlet, Türkmen’e maaşıyla birlikte tüm gazilik haklarını iade etti

İzmir 20.08.2016, 15:00
İzmir'de askerlik anısını anlatınca her şey ortaya çıktı

İlginç olay, İzmir’in Tire ilçesinde yaşandı. Tire’nin Alaylı Köyü’nde çiftçilik ile uğraşan ve durumu pekiyi olmayan evli ve 1 kız çocuğu babası 51 yaşındaki Mustafa Türkmen, 30 yıl önce hak ettiği Gazilik maaşına tesadüfen şimdi kavuştu. Türkmen, emekli olabilmek için yaklaşık 21 yıldan bu yana Çiftçi BAĞ-KUR’u pirimi ödedi. Türkmen son olarak, 29 Aralık 2015 tarihinde emeklilik gününü hesaplatmak için Tire SGK Müdürlüğü’ne başvurdu. SGK Müdürlüğü’nde tesadüfen Kurum Müdürü Tuğrul Karaca ile karşılaşan Türkmen, emeklilik gününü hesaplatmak istediğini söyledi. Türkmen’i odasında misafir eden Kurum Müdürü, Türkmen’in evraklarını inceledi.
 
Askerlik anısını anlattı Gazi olduğu ortaya çıktı
 

SGK Müdürü Tuğrul Karaca, Türkmen’in terhis belgesini incelediğinde askere gittiğini ancak, bir süre sonra askerliğe elverişsizdir diye hazırlanan bir rapor ile evine gönderildiğini tespit etti. SGK Müdürü Karaca da bir yandan evrakları incelerken bir yandan da Türkmen’e askerde başına ne geldiğini sordu. Türkmen, 1985 yılında Ezine 177 Piyade Alay Komutanlığı’nda askerlik yaparken vazife malulü olduğunu söyledi. Mustafa Türkmen, eğitim alanında iki asker arkadaşının şakalaşırken birbirlerine taş attığını, atılan taşlardan birinin kendisinin gözüne isabet ettiğini, daha sonra gözünün kan içinde kaldığını ve uzun süre asker ocağında tedavi gördükten sonra bir gözünün görme yetisini kaybettiği için askerliğe elverişsizdir raporu verilip, evine gönderildiğini söyledi.
 
SGK Müdürü harekete geçti
 

Türkmen’in durumunu derinlemesine inceleyen Tire SGK Müdürü Tuğrul Karaca, Türkmen’in evraklarını alıp çalışma başlattı. Yaklaşık 6 ay süren resmi yazışmaların ardından Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Primsiz Aylıklar Daire Başkanlığı tarafından Türkmen’in vazife malulü (Gazi) olduğunu kabul etti.
 
Jet hızıyla maaş bağlandı
 
Primsiz Aylıklar Daire Başkanlığı tarafından vazife malulü olduğu kabul edilen Türkmen’e jet hızıyla vazife malulü (Gazi) maaşı bağlandı. Türkmen’in ilk başvuru tarihi olan 29 Ocak 2015 tarihinden bu yana alması gereken maaşlarının toplamı olan yaklaşık 23.000 TL hesabına yatırıldı.
 
İmkanlar bununla da sınırlı değil
 
Çiftçi BAĞ-KUR’undan emekli olabilmek için gittiği SGK Müdürlüğü’nden Gazi maaşı bağlatarak dönen Türkmen’in imkânları bununla da sınırlı kalmadı. Bugün bir Gazi’nin sahip olduğu tüm haklara sahip olan Türkmen’in ailesinden bir kişi doğrudan Devlet memuru olabilecek. Türkmen dilediği bankadan sıfır faizle istediği krediyi çekebilecek. Toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanabilecek. TOKİ’den çok uygun koşullarla ev sahibi olabilecek.

Yorumlar (0)