İzmir'de 900 kilogram ağırlığında köpek balığı karaya vurdu

İzmir'in Seferihisar ilçesinde halk plajına, önceki gün sabah saatlerinde 900 kilogram ağırlığında, 3 metre uzunluğunda köpek balığı vurdu. Köpek balığının türünün 'Boz Camgöz' olduğu tahmin ediliyor. Köpek balığını gören vatandaşlar büyük şaşkınlık yaşadı. Durumun bildirilmesi üzerine gelen ekipler, iş makinesi ile  köpek balığını sahilden alarak belediyeye ait hayvan mezarlığına götürdü.

İzmir 18.10.2019, 09:50 18.10.2019, 15:16
İzmir'de 900 kilogram ağırlığında köpek balığı karaya vurdu

İzmir'in Seferihisar ilçesinde, karaya yaklaşık 900 kilo ağırlığında ve 3 metre uzunluğunda köpek balığı vurdu. Yürüyüş yaptıkları sırada köpek balığını gören vatandaşlar dehşete kapıldı. 

Önceki gün sabah saatlerinde, Ürkmez Mahallesi'ndeki halk plajına yaklaşık 900 kilo ağırlığında olduğu söylenen 'Boz Camgöz' türü olduğu tahmin edilen 3 metre uzunluğunda köpek balığı vurdu. Sahilde yürüyüş yapan vatandaşlar, köpek balığını görünce büyük şaşkınlık yaşadı.

HAYVAN MEZARLIĞINA GÖTÜRÜLDÜ

Durumun bildirilmesi üzerine Seferihisar Belediyesi'ne ait ekipler, söz konusu sahile gelerek köpek balığını kaldırdı. Köpek balığının ölüm nedeni araştırılırken, ekipler iş makinesi ile  köpek balığını sahilden alarak belediyeye ait hayvan mezarlığına götürdü.

'KÖPEK BALIĞININ TÜRÜ BOZ CAMGÖZ'

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Araş. Gör. Dr. Sencer Akalın yakalanan köpek balığı hakkında açıklamalarda bulundu. Akalın, “Türün bilimsel ismi Hexanchus griseus, (Boz camgöz) olarak bilinmektedir. Okyanus ve denizlerde kozmopolit olarak dağılım gösteren tür, ülkemiz denizlerinde Marmara, Ege ve Akdeniz’de dağılım göstermekte olup, Karadeniz’de de nadir olarak rastlanılmaktadır. Deniz tabanına yakın yaşayan bir köpek balığıdır ve genelde 100 ile 2000 m derinliklerde yaşar. Nadiren deniz yüzeyinde de gözlenmektedir. Bu tür denizlerimizdeki tek 6 solungaç açıklığına sahip köpek balığıdır ve 4 ile 5 metre boya ulaşabilmektedir. Türün besinini kemikli balık türleri, diğer küçük köpek balıkları ve kafadan bacaklılar oluşturmaktadır ve genelde geceleri aktif olarak beslenir. Bu sebepten, özellikle geceleri küçük pelajik balık sürülerinin avcılığının yapıldığı gırgır avcılığında ağlara takıldığı gözlenmektedir. Rahatsız edilmediği taktirde insanlara bilinçli olarak saldırdığı pek görülmemektedir, ancak özellikle türün herhangi bir şekilde avcılık yoluyla yakalanması durumunda tekneye veya karaya alınırken dişlerinden sakınmak gereklidir, yaralanmalara yol açabilir” dedi.

Yorumlar (0)