İzmir'de 40 yıllık rüya gerçek oluyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na bağlı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapımına başlanan Kemalpaşa Yiğitler Barajı inşaatı devam ediyor.

İzmir'de 40 yıllık rüya gerçek oluyor

Geçen nisan ayında temeli atılan ve 100 milyon TL'ye mal edilmesi planlanan Kemalpaşa Yiğitler Barajı'nda tünel giriş-çıkış portal kazıları tamamlanırken; yakın zamanda sıyırma kazılarına başlanacak. Hem Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi'ne (KOSBİ) hem de civardaki arazilere su temin edilecek projenin 3 yıl gibi bir sürede tamamlanması hedefleniyor. 12 bin 661 dekar tarım arazisini yağmurlama ve damla tekniği ile modern şekilde sulayacak Yiğitler Barajı'nın gövde yüksekliği 102 metre olacak. Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu şeklinde yapılacak olan baraj; yıllık 16.12 milyon metreküp suyu regüle edecek. Bu suyun 9.27 milyon metreküplük kısmı KOSBİ bünyesindeki sanayi tesislerinin kullanımına, 6.85 milyon metreküplük kısmı ise zirai maksatla kullanıma verilecek.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak İzmir'de büyük yatırımlara imza attıklarını söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "İzmir'de baraj, gölet ve sulama tesisi olmak üzere çok ciddi tesisler inşa ettik ve halen de yeni tesisler kazandırmaya devam ediyoruz. Yiğitler Barajı ile şehrin 40 yıllık rüyasını gerçeğe dönüştürerek hem sanayicilerimize hem de çiftçilerimize su temin edeceğiz. Böylece milli ekonomimize de katkıda bulunacağız" dedi. 

- Ege Haber
YORUM EKLE