İzmir'de 360 bin şifre kart şifresi kopyalandı. Hesaplarınızı kontrol edin uyarısı...

Bulgaristan'dan İzmir'e gelip ATM'lere yerleştirdikleri aparatlarla insanları dolandıran iki kişinin 360 bin kart şifresini kopyaladığı öğrenildi. Vatandaşa, ''hesaplarınızı kontrol edin'' uyarısı yapıldı.

İzmir 21.09.2018, 12:54 21.09.2018, 13:42
İzmir'de 360 bin şifre kart şifresi kopyalandı. Hesaplarınızı kontrol edin uyarısı...

Bulgaristan'dan İzmir'e gelip ATM'lere yerleştirdikleri aparatlarla insanları dolandıran iki kişinin 360 bin kart şifresini kopyaladığı öğrenildi. Vatandaşa, ''hesaplarınızı kontrol edin'' uyarısı yapıldı. 

Bulgaristan'dan İzmir'e gelip ATM'lere yerleştirdikleri aparatlarla kredi kartı ve banka bilgilerini kopyalayıp ülkelerine döndükten sonra ise haksız kazanç elde etmek için kullanan D.S.D. (45) ve F.L.R.(37), tekrar Türkiye'ye giriş yapınca yakalandı. Yanlarındaki dijital materyallerde 360 bin şifre görüntüsü bulunan iki zanlı, tutuklandı

Bayraklı'daki bir bankaya ait ATM üzerinde kart kopyalama aparatının bulunması üzerine Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, çalışma yaptı. Yapılan araştırmada, özel aparatı Bulgaristan plakalı araçla gelen aynı ülkenin vatandaşı olan D.S.D. ve F.L.R.'nin yaptığı belirlendi. İki dolandırıcının, Edirne Hamzabeyli Sınır Kapısı üzerinden Türkiye'ye giriş yaptıkları, 3 Eylül tarihinde de çıkış yaptıkları saptandı.

360 BİN ŞİFRE GÖRÜNTÜSÜ

İzmir polisinin bankalarla bağlantıya geçmesinden sonra iki dolandırıcının bilgilerini kopyaladıkları belirlenen kart numaralarına bloke konuldu. Polisin bu olay üzerindeki çalışmaları sürdüğü sırada iki dolandırıcının, 15 Eylül tarihinde Türkiye'ye giriş yaptıkları belirlendi. Takibe alınan dolandırıcılar, ATM üzerinden aparatı söktükleri sırada yakalandı. D.S.D. ve F.L.R.'nin üzerinde 3 banka kartı kopyalama aparatı, şifre görüntüleyici aparat, 4 kopyalama aparatını yerleştirmede kullanılan metal levha, 2 kopyalama aparatını bilgisayara bağlamak için kullanıldığı değerlendirilen elektronik düzenek, IDE kablosuna takılı micro kamera, şifre görüntüleyici aparat için kullanıldığı değerlendirilen elektronik düzenek, 2 cep telefonu ve toplam 2 bin 815 TL para ele geçirildi. Ele geçirilen materyaller üzerinde yapılan incelemede, yaklaşık 360 bin şifre görüntüsü de elde edildi.

VATANDAŞA ''HESAPLARINIZI KONTROL EDİN'' UYARISI

Türkiye'ye kısa süreli olarak giriş yaptıktan sonra kart bilgilerini kullandıkları teknikle kopyalayan iki dolandırıcının ülkelerine döndüklerinde ise bunları kullanıp para çekim işlemlerini gerçekleştirdikleri ortaya çıktı. D.S.D. ve F.L.R. gönderildikleri mahkemede tutuklandı. Bu arada bu tür olaylarla ilgili olarak ise emniyet yetkilileri vatandaşları uyarıp benzer olayların mağduru olmamaları için hesap hareketlerini düzenli olarak kontrol etmeleri, ATM'lerde işlem yaptıkları sırada şifre görüntüleme düzeneğine karşı tuş takımını kapatmaları, ATM'nin çevresinde gözetleme yapan şüpheli kişileri ya da kart giriş haznesi, para çıkış haznesi, tuş takımı gibi şüpheli durumlar gördüklerinde ise polise bilgil vermeleri istendi.

Yorumlar (1)
Ayşe İpek Genek 1 yıl önce
Neden biz hesaplarımızı kontrol ediyoruz. Bankamatiklerin veya bankaların güvenlikleri yokmu? Şifreler kopyalanıyo kimsenin haberi yok vatandaşa hesabını kontrol et deniyor. peki kopyalandıysa ne yapacağız gidip biz mi bulacağız Bulgaristan'da ikinci kez gelen uğursuzları.
17°
açık