İzmir Büyükşehir, K.Menderes’e "6 Arıtma Birden" Yapacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Küçük Menderes Havzası’nda Altı İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi Kurmak İçin Çalışmalara Başladı.

İzmir 15.11.2014, 22:57 18.02.2015, 22:59
İzmir Büyükşehir, K.Menderes’e
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Küçük Menderes Havzası’nda altı ileri biyolojik atık su arıtma tesisi kurmak için çalışmalara başladı.
Avrupa standartlarında kurduğu arıtma tesisleri ve kapasitesiyle dikkatleri üzerine çeken İzmir Büyükşehir Belediyesi, kanal çalışmalarından önce arıtmaların tamamlanması prensibiyle hareket ediyor. Küçük Menderes Havzası’nda önemli yatırımlara hazırlanan İZSU, Tire, Selçuk, Ödemiş Gölcük, Beydağ, Kiraz ve Bayındır Hasköy’de arıtma tesisi kurmak ve evsel atıkların sağlıklı bir şekilde toplanıp arıtılması sağlamak amacıyla çalışmalara başladı. Ödemiş turistik mahallesi Gölcük’e, ileri biyolojik atık su tesisi kurmak için çalışmaların sürdüğünü belirten İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, kanalizasyon şebekesinin 2013 yılı Aralık ayında İller Bankası tarafından ihale edildiğini ve 2014 Mayıs ayında da yer tesliminin yapıldığını hatırlattı. Yetkililer, İller Bankasının bölgede kanal hatları da döşeyeceğini de açıklayarak, arıtma yatırımları bütün olması nedeniyle çalışmalara başlandığı bildirildi. İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, Ödemiş’teki mevcut arıtma tesisine ulaştırılmasının teknik açıdan uygun olmadığını da belirtti. İZSU yetkilileri, kamulaştırma işlemleri tamamlanıp mülkiyet problemleri çözülmeden ve kurum izinleri alınmadan, arıtma ihalesine çıkılmayacağının da altını çizdi.

TİRE ARITMASI İÇİN DÜĞMEYE BASILDI
İZSU, Tire’de Hüseyin Ağa Köprüsü Mevkiinde Tire Belediyesi’ne ait 21 bin metrekarelik alanda, projesi İller Bankası tarafından hazırlanan arıtma tesisi için yapım ihalesine çıkmaya karar verdi. 66 bin nüfusa hitap edecek arıtma tesisi, günde 11 bin 700 metreküp atık su arıtacak. Tesis için İZSU, 2015 başında yapım ihalesine çıkacak. İZSU Genel Müdürlüğü, Kiraz’da mevcut olan; ancak yetersiz kalan arıtma yerine ileri biyolojik atık su arıtma tesisi kuracak. Kiraz Belediyesi’nce arıtma yerinin imar planına işlenmesinin ardından arıtma projesi hazırlanacak. Evsel atık suların foseptiklerle toplandığı Beydağ’da, İZSU tarafından arıtma tesisi yeri arayışı sürüyor.
Yorumlar (0)
28°
açık