İzmir, Bornova Belediyesi arıtma tesisi için harekete geçti!

İzmir, Bornova Belediyesi ilçenin içme suyu ihtiyacını karşılamak için arıtma tesisi kurma projesini harekete geçirdi. Bornova'nın Kayadibi, Karaçam, Beşyol, Çiçekliköy ve Yakaköy mahallerinde artan su ihtiyacını karşılamak için yapılacak tesis 7 milyon liraya mal olacak. Detaylar haberimizde...

İzmir, Bornova Belediyesi arıtma tesisi için harekete geçti!

İZMİR Büyükşehir Belediyesi, Bornova'nın Kayadibi, Karaçam, Beşyol, Çiçekliköy ve Yakaköy mahallelerinin yaz aylarında artan su ihtiyacını karşılamak için Karaçam Göleti'nin suyunu içme suyu haline getirecek arıtma tesisinin yer teslimini yaptı.

PROJE 7 MİLYON LİRAYA MAL OLACAK

İZSU'nun Mordoğan'ın ardından bir gölete kurduğu ikinci içme suyu arıtma tesisi,  yaklaşık 7 milyon liraya mal olacak ve Bornova'nın 5 köyüne yılda 500 bin metreküp kaliteli, sağlıklı içme suyu sağlanacak.

500 BİN METREKÜP SU SAĞLANACAK

Büyükşehir Belediyesi, Bornova'nın Kayadibi, Karaçam, Beşyol, Çiçekliköy ve Yakaköy mahallerinde yaz aylarında artan su ihtiyacını karşılamak için harekete geçti. Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından daha önceki yıllarda yapılan Karaçam Mahallesi'ndeki gölete içme suyu arıtma tesisi kurulacak. 5 bin 600 metrekarelik alanda kurulacak tesis, yaklaşık 7 milyon liraya mal olacak ve yılda 500 bin metreküp su sağlayacak. Kuyu suları ile beslenen mahalleler, böylece Türk Standartları Enstitüsü standartlarında kaliteli ve bol içme suyuna kavuşacak. Tesis, 540 günde tamamlanacak. Göletteki suyun arıtma tesisine iletimi için de yaklaşık 1.5 kilometrelik iletim hattı yapılacak. Tesis, havalandırma, giriş, ön klorlama, durultucu, son klorlama, filtre geri yıkama ve çamur arıtma ünitelerinden oluşacak.

YORUM EKLE