İzmir Balçova Üçkuyular'daki dev AVM inşaatına iptal kararı büyük sevinçle kutlandı

İzmir'in Balçova ilçesinde, 5 bin arsa sahibini ilgilendiren ve varisleriyle 20 bin kişiyi bulan arsa mağdurları, Üçkuyular Fahrettin Altay Meydanı´nın yanına yapılan alışveriş merkezi inşaatına yönelik açtıkları imar planının iptali davasında idare mahkemesinin iptal kararını, konfetilerle kutladı.

İzmir Balçova Üçkuyular'daki dev AVM inşaatına iptal kararı büyük sevinçle kutlandı

Kamuoyunda ‘Balçova arsa mağdurları’ olarak bilinen kişiler, 5 bin arsa için imar planlarının yapımı sırasında haksızlıklar olduğu gerekçesiyle 11 yıl önce hukuk mücadelesi başlattı. Arsa mağdurları, davayı taşıdıkları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) de tazminat alma hakkını elde etti. Mağdurlar tarafından kurulan `Balçova Arsa Mağdurları İnsani Dayanışma Derneği´, Üçkuyular Fahrettin Altay Meydanı´nın yanına yapılan alışveriş merkezi inşaatına yönelik imar planına aykırı olduğu gerekçesiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´na iptal davası açtı. İzmir 2. İdare Mahkemesi’nce dernek haklı bulunarak, iptal kararı verildi. Kararın ardından Balçova Arsa Mağdurları İnsani Dayanışma Derneği üyeleri, alışveriş merkezi inşaatının önünde bir araya gelerek, basın açıklaması yaptı. Açıklama sırasında havaya atılan konfetilerle mahkemenin verdiği iptal kararı kutlandı. Dernek adına açıklama yapan avukat Mustafa Kemal Turhan, şöyle konuştu:

“Ülkemizde yaşanan imar yolsuzluklarının çok ciddi boyutlara ulaştığına dair toplumsal bir kanı ve hatta neredeyse mutabakat dahi var. Bu vahim durumu belgeleyen resmi bir itiraf geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı’ndan gelmiştir. Üçkuyular Meydanı´ndaki şu an AVM projesinin olduğu bu yeri, söz konusu holding satın almadan önce burasının imar planı resmi tesis alanı, açık pazar yeri alanı, çocuk parkı, yeşil alan ve terminal alanı olarak belirlenmişti. Holding, bu yeri çok ucuza satın alır almaz yaptırdığı plan tadilatı ile bu yeri ticaret merkezi ve otel, konut imarına çevirtmiş ve böylelikle holdinge spekülasyon imkanı verilmiştir Bu arsa spekülasyonundan sonra holdinge verilen haksız ve hukuksuz imar yapılaşma hakkı ile tüm Balçova ilçesindeki maliklerinden 15 kat daha fazla haksız kazanç elde etmesine neden olunmuştur. Bu duruma göre, holding; haksız kazanç elde etmektedir ki bu, açıkça hukuka aykırıdır. Tüm bunlardan sonra İzmir 2. İdare Mahkemesi´ne açtığımız dava sonucunda mahkeme imar planının iptaline karar vermiştir. Mahkemenin kararıyla haklılığımız tespit edilmiştir.”

Açıklamanın ardından alışveriş merkezi inşaatı önünde havaya konfeti atan dernek üyeleri, mahkemenin verdiği kararı kutlayarak, olaysız dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2018, 20:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ozyesil
Ozyesil - 11 ay Önce

Yıllarca orası pazar yeriydi pislikten gecilmiyordu otobüs duraklari dolmuş durakları rezaletti şimdi İstinye park olucak diye kıymete mi bindi ... O zaman oraya güzel bir park yapılsın ağaçlar dikilsin gölgesinde serinleyelim apartmanda dikilmesin bi hayir yapilcak tam yapin bariii

Handan Koçer
Handan Koçer - 11 ay Önce

İşte bu direnişler devam edesek güzel ülkemizin yeşil ve yaşanıcak yerler olarak kalacağına inanıyorum yola devam

Mustafa aksoy
Mustafa aksoy - 11 ay Önce

Hemen yıkılıp orası kamu yararına kullanılmalıdır

Hüsamettin ŞENER
Hüsamettin ŞENER - 11 ay Önce

İmar Hırsızlarını Yakalattım Cezalandıracak Hakim yok bu ülkede. Onlarda Hırsızlarla birlikte demektir.
Devletin itibarını ayaklar altına alarak Nitelikli dolandırıcılarla işbirliği halinde görünüyorlar. Ey adalet Alınterimle kazandığım Mülkümü ne zamandan berri çalmaya gayret ettin...?

Necati  Vural
Necati Vural - 11 ay Önce

Memleketin her tarafının hizmet alması yatırımların yapılması elbette çok güzel fakat bunlar yapılırken kimseyi mağdur etmeden hak sahiplerine tam hakkını vererek yatırımlar yapmak lazım hukuk cerceveşinde hak aramanın güzel bir sonucu olarak sonuçlandı hayırlısı olsun

ORHAN KORCAK
ORHAN KORCAK - 11 ay Önce

BU AVRUPA INSAN HAKLARI OLMASAYDI
BUNLAR KAZANAMAZDI TURKIYE 80 SENE
ESIR KADINLAR KOLE YASIYOR BAK ISTE
MEDENI KANUN HAYIR DEDI TEPRIK EDERIM

Elife ismet
Elife ismet - 11 ay Önce

Adaletin haklıdan yana islemeye baslamasına cok sevindim..

misafir
misafir - 11 ay Önce

hukuka güvenimiz tam.bizi eşit yapan hukuk.hukuktan ayrılınca demokrasi ve özgürlük eşitlik ortadan kalkıyor. bir an önce ülkenin normalleşmeye ihtiyacı.