İzmir Balçova'daki İstinye Park AVM projesine flaş ÇED kararı!

İzmir Balçova'da yapımı süren ancak mahkeme tarafından iptal kararı verilen İstinye Park AVM ve otel projesine ÇED yeni karar verdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklama doğrultusunda projeye yeniden onay çıktı. Detaylar haberimizde...

İzmir 17.04.2019, 12:25
İzmir Balçova'daki İstinye Park AVM projesine flaş ÇED kararı!

Üçkuyular’da yapımı süren İstinye Park AVM ve otel projesi için yeni karar verildi.  Projenin başlangıcından itibaren devam eden mahkeme süreçlerinde planların iptal edilmesi istenirken daha önce alanda bulunan Balçova Vergi Dairesi’nin taşınması ve Maliye Meslek Lisesi’nin ikiye bölünmesine itiraz edilmişti. Davalar sonucunda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni plan yaparak “eşdeğer alanı” belirledi.

İzmir 2. İdare Mahkemesi’ndeki kararın ardından 3. İdare Mahkemesi de “eşdeğer alan ayrılmadığı” gerekçesiyle sadece okul ve vergi dairesi alanına ilişkin yapılan planı iptal etmişti. Bunun üzerine Orjin Gayrimenkul A.Ş. yetkililer yeniden ÇED raporu hazırladı ve Bakanlığa sundu. Raporda önceki davada itiraz edilen eşdeğer alan sorunun yeni planlama ile çözüldüğü vurgulandı. İmar planından yapılan düzenlemeyi dosyaya ekleyen rma, mahkemenin vermiş olduğu diğer kararlar hakkında da (trak yoğunluğu için önlemler, su ve toz oluşumunun giderilmesi, atık probleminin çözülmesi vb) adımların atılacağını rapora eklendi. Hazırlanan rapor Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunuldu ve bakanlıktan ÇED onayı geldi.

Türkiye’nin en büyük AVM projelerinden biri olacak olan İstinye Park AVM, 460 milyon yatırımla yapımı tamamlanmak üzere. Proje içerisinde, AVM’nin yanı sıra 300 mağaza ve 211 odalı otel yapılacak.

Yorumlar (0)
26°
açık