İzmir Balçova'da öğrenci ve velilerden tekli tam gün sisteme geçişe tepki

İzmir Balçova'da öğrenci ve velilerden tekli sisteme geçişlerinde öğrencilerin yaşayacakları mağduriyeti dile getirdi. Veliler; Gelecek yıl tam gün eğitime geçme kararı verilen okulumuzda sınıflar birleştiriliyor. Öğretmenlerimizden bazıları gönderiliyor. Bakanlık ya da bu uygulamaya karar verenler, ilkokulda çocuğun öğretmen değiştirmesinin eğitim öğretimini ne kadar olumsuz etkilediğini bilmiyorlar mı? Eğitim pedagojisini bilen, ilkokuldaki bir çocuğu öğretmeninden arkadaşından ayırır mı?  Elbette böyle bir uygulama yapmaz. Sözleriyle karşılaşacakları sorunları anlattı.

İzmir 20.02.2017, 00:25
İzmir Balçova'da öğrenci ve velilerden tekli tam gün sisteme geçişe tepki

İzmir Balçova'da öğrenci ve velilerden tekli sisteme geçişlerinde öğrencilerin yaşayacakları mağduriyeti dile getirdi.

Veliler yaptığı o açıklama;

Toplumun büyük bir kesimini ilgilendiren eğitim sistemi, bir türlü düzene sokulamıyor.  Özellikle son yıllarda daha da düzensiz hale getirildi. Bir öğretim yılını bile tamamlamadan çocuklarımız yeni bir uygulama ile karşı karşıya kalıyor. Sınavlar değiştiriliyor. Müfredat değiştiriliyor. Temel eğitim sistemi değiştiriliyor. Kitaplar değişiyor. Ama hiç biri veliye öğrenciye sorulmuyor.2012 yılında getirilen 4+4+4 sisteminin sancıları bütün şiddeti ile devam ediyor. Bir taraftan ders kitapları sürekli değiştirilirken, bir taraftan da çocukların sınıfları öğretmenleri değiştiriliyor. Sanki eğitim sistemi bir operasyon altında…


4+4+4 sisteminin bir uygulaması olan okulların ayrılması, öğretmenlerin ayrılması, bazı okullarda öğrenciler sıra bulamazken, bazı okullarda bir sıraya bir öğrenci düşmektedir. Bunların her ikisi de devlet okuludur.Bakanlık gelecek yılda eğitim öğretimde tamgün uygulamasına geçileceğini söyledi. Ama bunun alt yapısının uygun olup olmadığını değerlendirmedi. Eğer değerlendirmiş olsa idi, iki sınıftan bir sınıfı, iki öğretmenden bir öğretmeni çıkarma yoluna gitmezdi.  Şimdi Vali Kutlu Aktaş ilkokulunda yaşanan budur. 

Gelecek yıl tam gün eğitime geçme kararı verilen okulumuzda sınıflar birleştiriliyor. Öğretmenlerimizden bazıları gönderiliyor. Bakanlık ya da bu uygulamaya karar verenler, ilkokulda çocuğun öğretmen değiştirmesinin eğitim öğretimini ne kadar olumsuz etkilediğini bilmiyorlar mı? Eğitim pedagojisini bilen, ilkokuldaki bir çocuğu öğretmeninden arkadaşından ayırır mı?  Elbette böyle bir uygulama yapmaz.Biz öğrenci velileri bunun yanlış olduğunu söylüyoruz. Bunun için imzalar topladık hiçbir veli uygulamayı doğru bulmadı. Sınıflarımızın 45-50 kişiye çıkartılması, çocuklarımızın arkadaşlarından ve öğretmenlerinden ayrılması çocuklarımızın daha iyi eğitim almasına hizmet etmiyor. Olumsuz etkilenmesine neden oluyor.Biz öğrenci velileri olarak bu uygulamanın durdurulmasını istiyoruz. Okulumuzda tamgün eğitime karar verildi ise, ya yandaki Balçova imam hatip ortaokulu ilkokula dönüştürülsün.  (Çünkü okulda beş sınıf 83 öğrenci var, rahatlıkla başka yere taşınabilir.) Ya da tamgün eğitime sınıfları ve öğretmenleri birleştirmeden, değiştirmeden kademeli geçilsin. Valilikten ve Bakanlıktan talebimiz budur. Bunun için topladığımız imzaları valiliğe ve bakanlığa göndereceğiz.

Yorumlar (0)
19°
açık