02 Temmuz 2014 Çarşamba 12:56
İzmir Abigem, Manisa'da Faaliyete Geçti

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde Avrupa Birliği fonları ile Türkiye’nin ilk 3 ABİGEM’den biri olarak faaliyete geçen İzmir ABİGEM, Manisa’da da hizmet vermeye başladı. Manisa ofisinin faaliyete geçmesinin ardından konuşan İzmir ABİGEM Yönetim Kurulu Başkanı Ateş Demirkalkan, yeni yatırım planlayan ilk kez ihracat hedefleyen, ülkenin kanayan yarası işsizliğin çözümüne katkı sağlamak isteyen Manisalı firmalara Ar-Ge ve inovasyon içeren projelere öncelik çağrısında bulundu.
Yeniden yapılanma çalışmalarını tamamlamalarının ardından Manisalı girişimcilere seslenen İzmir ABİGEM Yönetim Kurulu Başkanı Ateş Demirkalkan, “Fikriniz varsa ekibiniz hazır. Yenilik ve kurumsal altyapı yatırımları için maddi desteğe ihtiyaç duyan firmalarımız Manisa Ticaret ve Sanayi Odası çatısı altında hizmet veren ofisimize başvursun ve fırsatı kaçırmasın” dedi. Demirkalkan, 2014 büyüme hedeflerinde ihracata özel bir önem verildiğini, bu kapsamda İzmir ABİGEM tarafından geliştirilmiş olan Ex-Point hizmeti ile ilk kez dış pazara açılmak ve ihracat yapmak isteyen işletmelere yönelik danışmanlık desteği sağlandığını da hatırlattı. Demirkalkan, “İşletmelerin küresel ekonomik ortamda en çok ihtiyaç duyduğu şey finansal kaynak. Küresel rekabet ortamında rakiplerinin bir adım önüne geçebilmek için maliyetlerini düşürerek verimlilik artışı sağlamaya odaklanan, dünyanın 220 farklı ülkesine mal ve hizmet ihraç eden Egeli firmaların sayısını ve ihracat yapılan ülke sayısını artırmanın yolu ise Ar-Ge ve inovasyondan geçiyor. Bu açıdan Manisa’lı firmalara gelin birlikte yürüyelim çağrısında bulunuyoruz. Şehrimize, bölgemize ve ülkemize birlikte destek verelim, büyüyelim ve büyütelim. Böylelikle yeni girişimci ve işletmelere destek ortamını sürekli kılalım” diye konuştu.
Küresel ekonomik ortamda rakiplerinin bir adım önüne geçmek isteyen firmaların yenilikçilik ve Ar-Ge yatırımlarına ağırlık vermesi gerektiğine dikkat çeken İzmir ABİGEM Direktörü Arzu Amirak ise, “Bu konuda yatırım yapmayı hedefleyen ancak finansman sıkıntısı çeken işletmelerin kaynak sorununun çözümünde İzmir ABİGEM devrede. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK), Kalkınma Ajansları ve Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) başta olmak üzere finans desteği sağlayan kurumlara başvuru ve destek sağlamanın yolu ABİGEM’den geçiyor” dedi.
Amirak, İzmir ABİGEM’in verdiği hizmetler arasında ücretsiz ön değerlendirmenin önemine değinerek, “ABİGEM olarak önemli bir misyonumuz da işletmelerin akla gelen ilk çözüm ve iş ortağı olmak. Bunun en önemli adımı ise işletmelere sunduğumuz ücretsiz ön değerlendirme hizmeti. Bu hizmetle işletmenin röntgenini çekiyor, firmaya özel çözümler sunuyoruz” dedi. Manisa’da açılan ofisimiz ile Kırsal Kalkınma Desteleme Yatırımlarının yanı sıra, Gıda güvenliği, hayvan sağlığı, bitki sağlığı ve çevre ile ilgili AB standartlarına uyumu teşvik etmek için açılacak mali destek çağrılarına da yerinden proje yazımı desteği verebileceklerini dile getirdi.
İzmir ABİGEM’in hizmetleri:
Proje fikirlerinin değerlendirilmesi, geliştirilmesi, yazımı ve yürütülmesi
İhracat ve Dış Ticaret
Uygun fon, destek ve proje ortaklarının bulunması
Yatırım Teşvikleri

Eğitim ve Ürün Tasarımı
İzmir ABİGEM Projelerine destek sağlayan kurumlar:
TÜBİTAK
TTGV (Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı)
T.C. Ekonomi Bakanlığı
T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
Avrupa Birliği Fonları
KOSGEB
Kalkınma Ajansları: İZKA, ZAFER, GEKA, BAKA.

Son Güncelleme: 18.02.2015 23:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.