İZBAN grevi ne zaman başlıyor? İZBAN grevi ne kadar sürecek? İZBAN grevi seferleri etkileyecek mi? | İzmir İZBAN grevi son dakika gelişmeleri

İZBAN çalışanlarının Demiryolu İşçileri Sendikası (Demiryol-İş) İzmir Şubesi ile İzmir Banliyö Sistemi AŞ'nin (İZBAN) yüzde 19,43 oranında verdikleri zam teklifini kabul etmemeleri sonrasında greve gideceklerini açıkladıkları biliniyor. Peki İZBAN grevi kaç gün sürecek? İZBAN'da grev ne zaman başlayacak? İZBAN grevi seferleri etkileyecek mi? İZBAN grevi hakkında merak edilenler. İZBAN grevi başlama tarihi ve İzmir'de İZBAN greviyle ilgili tüm detaylar haberimizde...

İZBAN grevi ne zaman başlıyor? İZBAN grevi ne kadar sürecek? İZBAN grevi seferleri etkileyecek mi? | İzmir İZBAN grevi son dakika gelişmeleri

Demiryol-İş İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz'dan yeni bir açıklama geldi.

Ervüz açıklamasında ise; İZBAN yönetiminin dün akşam kendisini telefon aracılığıyla ilettikleri zam teklifinden sonra sendika üyeleri ile bir araya geldiğini paylaştı.

Ayrıca sendika üyelerine kararlarını sormak adına İzmir Alsancak'da bulunan İstasyonu’nda sendika odasında oylama gerçekleştirdiklerini fiade etti.

İZBAN'DAN AÇIKLAMA: SENDİKA YÜZDE 65 ZAM İSTEDİ
İzmir Banliyö Sistemleri A.Ş. (İZBAN) ise sendikanın yüzde 65 zam istediğini belirtti. Açıklamada "

“YÜZDE 65 ZAM” isteği ile masaya oturup bunda ısrarcı olmak, İzmir halkını ve çalışanlarımızı ikinci kez mağdur etmekten öte bir anlam taşımamaktadır. Ayrıca, hak arayışının yanlış bilgilerle kamuoyunu yanıltarak değil, doğru verilerle yapılması gerektiğine inanıyoruz" denildi.

Açıklamada şunlara yer verildi:

“Toplu iş sözleşmesi” görüşmeleri, tarafların el sıkışmak üzere masaya oturduğu, karşılıklı teklifleri değerlendirip anlaşma zemini aradığı ortamlardır.

Ancak; iki yıl önceki toplu iş sözleşmesi döneminde kamunun zam oranları ve enflasyonun üzerindeki tekliflerimize rağmen “GREV” yaklaşımıyla İzmir halkını ve çalışanlarımızı mağdur eden Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi, ülkemiz gerçeklerine bugün de sırtını dönmektedir.

YÜZDE 65 ZAM” isteği ile masaya oturup bunda ısrarcı olmak, İzmir halkını ve çalışanlarımızı ikinci kez mağdur etmekten öte bir anlam taşımamaktadır. Ayrıca, hak arayışının yanlış bilgilerle kamuoyunu yanıltarak değil, doğru verilerle yapılması gerektiğine inanıyoruz.

Buradan hareketle yüzde 22’lik teklifimiz sonucunda oluşan, asgari geçim indirimi dahil, ele geçecek aylık ortalama net tavan ücretleri, değerli İzmir halkının takdirine bırakıyor ve bu rakamlara kişi başına aylık 559 TL de yemek ve yol ekleneceğinin altını çiziyoruz:

Kamuoyuna saygılarımızla sunarız.

Makinist: 3.435 TL
Trafik kontrol merkezi: 3.435 TL
Tekniker: 3.395 TL
Teknisyen: 3.220 TL
İstasyon operatörü: 3.119 TL
Veznedar-Gişeci: 3.065 TL
Ofis personeli: 3.014 TL

İZBAN yönetimiyle Toplu İş Sözleşme (TİS) sürecinde uzlaşamadıklarını ifade eden Ervüz ise 10 Aralık 2018 tarihinde Pazartesi günü saat 05:00 itibariyle grevin başlayacağını belritti ve şu açıklamada bulundu;

“İZBAN yönetiminden çıplak ücretlerimize yüzde 28 zam talep ettik. İşverenimiz, sosyal haklar ve ikramiyeler dahil yüzde 19,43 ortalama zam teklifinde bulundu.

İşverenimizden ikramiyelerin 85 günden 112 güne çıkarılması talebimiz var.

Saat 7’de başlayıp 18.30’da sona eren oy verme işlemine 342 İZBAN çalışanından 326’sı katıldı ve 320 çalışan ret oyu kullandı.

Sadece 6 arkadaşımız kabul etti. Bu sonuçla, yeni bir gelişme olmadığı takdirde biz pazartesi günü trenleri üzülerek çalıştırmayacağımızı beyan ediyoruz.

Grev nedeniyle vatandaşlar mağdur olacak." dedi.

Ayrıca İZBAN'ın gün içerisinde 269 sefer yaptığı bilinirken bu seferlerde yaklaşık 300 bin vatandaş seyahat ediyor.

TKP İZMİR İL ÖRGÜTÜNDEN DESTEK MESAJI GELDİ

TKP İzmir İl örgütü ise kentin dört bir yanında dağıttığı bildirilerle beraber İzmir'de yaşayan halkı İZBAN işçisinin haklı mücadelesinin yanında olması gerektiğini bildirdi.

İzmir'i kuzey-güney güzergahında birleştirdiği bilinen ve toplamda 342 işçinin hizmet verdiği İZBAN'da grevine sadece beş gün kaldı.

Söz konusu grev ise 10 Aralık saat 05.00 itibariyle başlayacak.

TKP'nin açıklaması şöyle: 

Bir süredir İZBAN Yönetimi ve Demiryolu İşçileri Sendikası arasında sürmekte olan Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri geçtiğimiz aylarda tıkanmış ve İZBAN işçilerinin yetkili sendikası olan Demiryolu-İş Sendikası bu tarihe kadar talep edilen başlıklarda herhangi bir gelişme yaşanmazsa 10 Aralık’ta greve çıkma kararı almıştır.

Eğer İZBAN işçilerinin son derece meşru bir şekilde ortaya koyduğu talepler kabul edilmezse, İzmir’de 10 Aralık’ta hayat deyim yerindeyse DURACAKTIR.

İZBAN’ın yarısı CHP’li büyükşehir belediyesine, yarısı da AKP kontrolündeki TCDD’ye ait. İZBAN yönetiminin kâr hırsı yüzünden her gün işimize, evimize, okulumuza giderken vagonlara üst üste, sıkışarak binmek zorunda kalıyoruz.

Bunlar yetmezmiş gibi, geçen yıldan beri “artı para sistemi” ile soyuluyoruz.

İZBAN yönetimi, şimdi yeni bir emekçi düşmanı adım daha atıyor ve kendi işçilerine, neredeyse açlık sınırının altında bir ücret teklif ediyor.  

Emeğiyle geçinen hiçbir onurlu yurttaş, işçilerin örgütlü olmasına ya da evlerine götürecekleri ekmeği korumak için işverenle toplu pazarlık yapmasına karşı çıkmamalı; aksine işçilerin en ileri ekonomik kazanımı olan grevli toplu sözleşme hakkına kendi öz hakkı gibi her platformda sahip çıkmalıdır.

Çünkü her birimizin ayrı ayrı kendi işyerlerimizde yaşadığımız sorunlar, patronlara karşı birlik olmamamızdan yani örgütsüz ve dağınık olmamızdan kaynaklanmaktadır.

İzmir’in emekçi halkı olarak bizler, yaşanacak olan grev süresince tepkimizin muhatabının İZBAN yönetimi olduğunu bilmeliyiz.

İZBAN işçisinin yanında durmalı ve bu grevin son derece meşru olduğunu herkese anlatmalıyız. Sadece haklarına sahip çıkanların memleketlerine sahip çıkabileceğini bir an bile unutmamalıyız.

İZBAN İŞÇİSİ KAZANIRSA HEPİMİZ KAZANACAĞIZ!" ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2018, 17:12
YORUM EKLE