23 Ağustos 2014 Cumartesi 14:48
İto’dan Esiad’a Ziyaret

İzmir Ticaret Odası (İTO) heyeti Ege Sanayici ve İşadamları Derneği’ni (ESİAD) ziyaret etti. Ziyarette, iki kurum arasında işbirliğinin artırılması, İzmir’in sorunlarının çözümü ve fuarın geliştirilmesi için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na destek verilmesi, teşvik yasasının bu hali ile İzmir’e yararlı olmayacağı ve İZKA’nın yapısının değişmesi gibi konularda görüş birliğine varıldı.
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, meclis başkanı Rebii Akdurak, meclis başkan yardımcısı Yavuz Ateşalp, meclis katip üyesi Nevin Bağdatlı, yönetim kurulu üyeleri Mert Pala, Ali Yılmaz, Nevzat Artkıy, Bekir Şahiner ve Mustafa Tüzün Ege Sanayici ve İşadamları Derneği’ni ziyaret etti. Ziyarette, iki kurum arasında işbirliğinin artırılması, İzmir’in sorunlarının çözümü ve fuarın geliştirilmesi için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na destek verilmesi, teşvik yasasının bu hali ile İzmir’e yararlı olmayacağı ve İZKA’nın yapısının değişmesi gibi konularda görüş birliğine varıldı.İTO heyetini ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Güçlü ile Yönetim Kurul Başkan Vekili Cemal Elmasoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Banu Vardar Tosunoğlu, Azat Yeşil, Cem Heris, Cüneyt Başbakkal, Talat Kutlukaya ve Prof. Dr. Mustafa Yaşar Tınar karşıladı. Güçlü, ülke genelindeki gerilimlerin yerele de yansımaları olduğunu belirterek, “Odalar ve sivil toplum kuruluşları olarak gündemi pozitife taşımaya ihtiyacımız var” dedi. Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyada yaşanan sıkıntıların ve ekonomi yönetiminde yeni hükümet döneminde değişiklikler olması ihtimalinin iş dünyası için risk yarattığını oysa bu dönemde risklerin en alt seviyede olması gerektiğini belirten Güçlü, İzmir açısından ise yerel yönetim-merkezi yönetim çelişkisinin zararlı olduğunu söyledi.
“TEŞVİK VERİLİRKEN EKONOMİK ENTEGRASYON DİKKATE ALINSIN”
İTO’yu ve diğer tüm odaları, meslek kuruluşlarını bir rakip olarak görmediklerini aksine İzmir’in gelişimi için işbirliği yapmaya büyük önem verdiklerinin altını çizen Güçlü, son zamanlarda kent gündeminin en önemli konularından birisi olan teşviklere değinirken de bu konuda önümüzdeki dönemde pek fazla değişiklik olmayacak gibi göründüğünü söyledi. Güçlü, “Ne yazık ki ülkemizde ekonomik yapı ile idari yapı tam olarak örtüşmüyor. Örneğin Manisa ile İzmir’in çok güçlü ekonomik entegrasyonları var. Teşvik verirken bunları da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Artık teşviklere bu şekilde bakıp tartışmalıyız” diye konuştu.

“KOCAOĞLU’NA FUAR KONUSUNDA DESTEK OLALIM”
İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise ESİAD’ı çalışmaları, üye yapısı, kente katkıları nedeniyle tüm dernekler ve SİAD’lar içinde ayrı bir yere koyduklarını söyledi. Demirtaş şöyle konuştu: “Biz de oda olarak bugüne kadar etkin çalışmalar yapan ESİAD ile her konuda işbirliğine hazırız. Oda ve dernekler olarak aynı konular üzerinde görüş birliğine varıp, bunu kamuoyuna aktarmaları önemli. Kentimizin çözülmesi gereken pek çok sorunu var. Bu nedenle 3. dönemine giren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na deneyimlerimize destek olmalı, danışmanlık yapmalıyız. Örneğin fuar konusu. Bugüne kadar İzmir’de fuarcılığın, İEF’nin inişli çıkışlı bir yapısı oldu, iş dünyası olarak yeterli katkıyı yapmadık. Biz oda olarak üyelerimizin fuarlara katılımını teşvik ediyoruz, üyelerimizi özellikle İEF’ye katılmaları için destekliyoruz, İEF’yi canlandırmaya çalışıyoruz. Bu gibi konularda görüşbirliğine varıp, gündem oluşturmamız gerekiyor.” ESİAD Başkanı Mustafa Güçlü de Demirtaş’a katıldığını belirterek özellikle yeni fuar alanı için büyük yatırım yapıldığını belirterek, o yatırım geriye dönüşünün sağlanması, İzmir’deki fuarcılığın gelişimi için Mermer Fuarı benzeri en az 10 fuar olması gerektiğini belirterek, “Bu tip konularda Sayın Kocaoğlu’na daha çok destek vermeye, danışmanlık yapmaya biz de hazırız” dedi.
İZKA VE TEŞVİKLER
İzmir’in zenginleşmesi için kente turist çekilmesi, yabancı yatırımcı gelmesi ve ihracatın arttırılması gerektiğini vurgulayan Demirtaş, “Bunun için de kalkınma ajanı çok önemli ama İZKA bu konularda hiçbir çalışma yapmıyor, etkinliği yok. Ama buna karşın devletin kurumları proje hazırlayıp İZKA’dan destek alıyor, devletin parası devlete gidiyor? Bize gereken ise turizm, ihracat ve yatırım için yurtıdışında çok daha etkin bir tanıtım yapılması” dedi. Demirtaş da artık teşvik konusunda bölgesel teşviklerden vazgeçilmesi, bunun İzmir’e çok büyük zarar verdiğini belirterek, sektörel teşvikler verilmesi gerektiğini söyledi. Güçlü de, İZKA’nın yapısal olarak bir kimlik bunalımı yaşadığını söyledi.

Son Güncelleme: 18.02.2015 23:00
Anahtar Kelimeler:
Ziyaretİto’danEsiad’a
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.