10 Eylül 2015 Perşembe 15:46
İMAF’tan ‘Çözüm Süreci Devam Ettirilsin’ Çağrısı
Ademhan, “Hepimiz Aynı Gemide Yolculuk Ediyoruz”

İMAF genel başkanı Ferhan Ademhan yaşanan olaylarla ilgili olarak, “Hepimiz aynı gemide yolculuk ediyoruz. Ya karayı göreceğiz ya da hep birlikte öleceğiz.” İfadelerini kullandı. İMAF olarak kalıcı barış için her türlü fedakarlığı yapmaya hazır olduklarını belirten Ademhan Çözüm sürecinin kaldığı yerden devam etmesi için siyasilere çağrıda bulundu

İzmir Mardinliler Federasyonu başkanı Ferhan Ademhan, Federasyon yöneticileri ve birçok sivil toplum kuruluşu son dönemde yaşanan olaylarla ilgili ortak basın açıklaması düzenledi. Federasyon adına basın açıklaması yapan Federasyon başkanı Ferhan Ademhan, “Ülkemizin içinden geçtiği bu kritik günlerde biz STK’lar olarak görevimizi yerine getirmek istedik. sorumluluk bilinci ile hareket ediyoruz. 2,5 yıl gibi kısacık sürmüş olan çatışmasızlık ortamının bile Türkiye'ye nasıl rahat bir nefes aldırdığını test etmiş bizleri, çatışmaların yeniden başlatılmış olması kahrediyor”

PKK’YA VE HÜKÜMETE ÇAĞRI

PKK ve hükümete silahların susması için çağrıda bulunan Ademhan unları dile getirdi, “İMAF olarak kalıcı barışın yeniden tesis edilmesi, çatışmalı ortamın sonlandırılması için PKK’ya “ama” sız, şartsız ateşkes çağrısını yapıyoruz. Bunun yanında hükümete de askeri operasyonları durdurması çağrısında bulunuyoruz. Elini tetikten çekerek, el ele verelim, kardeş kanın akmasını birlikte durduralım, Çevremizdeki ülkelerde yaşanan siyasi tabloları görmezden gelmeyelim. Hangi birey bu siyasi tablodan memnudur ? Bizi çekemedikleri Suriye bataklığına, ülkemizde böyle bir bataklığın oluşmasına fırsat vermeyelim” dedi.

YA KARAYI GÖRECEĞİZ YA BİRLİKTE ÖLECEĞİZ

78 milyon insanın barış içerisinde yaşaması için İMAF’ın her türlü fedakarlığı yapacağını belirten Ademhan konuşmasını şu şekilde sürdürdü, “İMAF olarak ülkemizdeki 81 ilde yaşayan 78 milyon halkın, huzur ve barışının kalıcı olması için üstümüze düşen her görevi yaparız. Halkların birlikte yaşaması ve birbirini anlayarak, birbirine tahammül edecek ortamlar için her zaman görev almaya ve fedakârlık yapmaya hazırız. Hepimiz aynı gemide yolculuk ediyoruz. Ya karayı göreceğiz ya da hep birlikte öleceğiz.”

BASIN SALDIRILARINA KINAMA

Son dönemde basın kuruluşlarına yapılan saldırıları kınayan Ademhan, “Demokrasi ve özgürlük adına vazgeçemeyeceğimiz en önemli unsurlardan basın yayın kuruluşlarına karşı yapılan şiddet eylemlerini kaygıyla izliyor ve esefle kınıyoruz” dedi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI DOĞRU DEĞİL

Cizre’de ve birçok ilçede devam ettirilen sokağa çıkma yasağını eleştiren Ademhan, “Ülkemizin Güneydoğu ve Doğusunda başta Cizre olmak üzere birçok ilçede sokağa çıkma yasağı uygulamasını doğru bulmuyoruz. Sokağa çıkma yasağını getirerek kalıcı yaralar ve halkları birbirinden uzaklaştıracak uygulamalarla ülkede barışın ve kamu düzenin Sağlanamayacağını hatırlatıyoruz”

YANGINA KÖRÜKLE GİTTİKLERİNİN FARKINDA DEĞİLLER

Ademhan sokağa çıkıp şiddet olaylarına karışanların Türk-Kürt ayrışmasını körüklediğini ileri sürdü, Ademhan, “Ölen asker, polis ve gerillanın ailelerinin anne ve balarının bağrına ateş düştüğünü, bu ateşi söndüreceğimiz yerde halkın malına, otobüslerine, siyasi parti binalarına saldırarak, yıkarak, zarara uğratarak bu aileleri teselli edemeyiz. Bu ailelerin her birisine bu olayları sorarsanız hiçbirisi “ iyi ki yaptılar” demeyecekler. Bu ailelerin feryatlarını duyuyoruz, bizim ocağımıza ateş düştü başka ocaklara ateş düşmesin diyorlar. Terörü lanetlemek adına sokağa dökülenler, Türk-Kürt ayrışmasını körüklemekten öteye gitmiyorlar. Yangına körükle gidenlere alet olduklarının farkında bile değiller” diye konuştu.

ÇÖZÜM SÜRECİ DEVAM ETMELİ

Çözüm sürecinin devam ettirilmesi için 2 tarafa da çağrıda bulunan Ademhan, “Şiddetin durması için Şubat ayında tarafların Dolmabahçe Sarayı'nda ilan ettikleri mutabakata uyulması gerektiğinin altını çizerken, tarafların çözüm sürecine kaldığı noktadan tekrar başlamalarını istiyoruz. En kısa süre içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılmasını ve çiçeği burnun da 550 milletvekilimizin göreve başlamasını temenni ederiz” dedi.
Ademhan son olarak şu temennilerde bulundu, “Son olarak şunu belirtmek isterim ki, yarınlarımızın tükenmediği, umutlarımızın yeşerdiği birlik ve beraberliğimizin güçlendiği mutlu yarınlarda buluşmak umuduyla, hepimize sevgilerimi saygılarımı sunarım.”

OTOBÜSLERİ TAŞLANAN BAŞKAN YARDIMCISI SİTEM ETTİ

İzmir garajında otobüs işletmeciliği yapan İzmir Mardinliler Federasyonu genel başkan yardımcısı Necat Arslan, “ Geçtiğimiz günlerde İzmir’den Mardin’e giden otobüslerimiz taşlandı. Bugün tüm otobüslerimiz kontak kapattı. Bugün otobüslerin sefere çıkmaması milli servetimize zarar verir. Otobüs yakmakla, otobüs taşlamakla hiçbir sorun çözülmez” dedi.

BASIN AÇIKLAMASINA KİMLER KATILDI?

Basın açıklamasına katılan derneklerin isimleri şu şekilde:
Alıçlı Köyü Derneği, Anıttepeliler Derneği, Anıttepeköyü Derneği, Çamlık Karabağlar Derneği, Çatalyurt Derneği, Çiğli Derneği, Derikliler Derneği, Ege Marder Derbneği, Kızıltepe Derneği, Midyat Derneği, Kutlubey Derneği, Ömerliler Derneği, Savurlular Derneği, Şenköy Derneği, Yeşilgurz Derneği, Ziyaretliler Derneği
 
Son Güncelleme: 10.09.2015 15:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.