19 Nisan 2014 Cumartesi 21:17
İlkkurşun Yol Mağduru Olmak İstemiyor

İzmir- Ödemiş karayolunun batı tarafında ve tarihi İlkkurşun tepesi yakınındaki Maraş Mevkisi üzerinde bulunan Yörük köprüsüne kadar 3 km’lik yol yapılmak istenen alanda arazisi bulunan vatandaşlar mağdur olacaklarını ve bölgenin sit alanı içerisinde olduğunu ifade etti.

“800 ZEYTİN AĞACI YOK OLABİLİR”
Birçok vatandaşın zeytin ağacının bulunduğu alanda toplam 50-70 yaş arası 800 zeytin ağacının yok olacağını belirten Süleyman Yamak düşünülen bu yolun yapılmak istenmesindeki amacının neye dayandığını anlamadıklarını belirtti.

“BU ALAN MİLLİ MÜCADELENİN BAŞLADIĞI TOPRAKLAR”
Süleyman Yamak, “Öncelikle bu bölge Yunan ordusuna karşı ilkkurşun sıkılan milli mücadelenin başladığı topraklardır. Böylesine anlamlı tarihi olan bu alanda anlamadığımız bir yol yapılmak istenmektedir. Bu yol yapılacak olursa mahallemizden birçok vatandaşımızın tarlası mağdur olacak, birçok vatandaşımızın da yıllardır emek verdikleri zeytin ağaçları yok olacaktır” dedi

“BİZ KÖYLÜ OLARAK PARA PUL İSTEMİYORUZ”
Yamak, “Şuan mahallede herkes tedirgin. Ekipler eğer bu yol olursa kimin ne kadar yeri gidiyorsa onun % 9’u kadar ödeme yapılır dediler. Biz köylü olarak para pul istemiyoruz. Daha önce ana yolun genişletme çalışmasında birçok vatandaşımız yer verdi. Ama bu yolun yapımının hiçbir anlamı yok. Bunlara rağmen bu hiçbir anlamı ve kazancı olmayan bu 3 km. yol yapılırsa yaklaşık 800 zeytin ağacımız gideceği gibi kazancı da olmayacaktır. Yetkililere buradan çağrı yapıyoruz. Milli mücadelenin başladığı düşmana ilkkurşunun sıkıldığı böylesine tarihi ve doğal alanı bozmalarını bizleri mağdur etmelerini istemiyoruz” dedi.

“YOL YAPILMAK İSTENİRSE 5 DÖNÜM ARAZİM GİDECEK”
Yolun yapımı ile ilgili mahallede yaşayan vatandaşların her biri tepki verirken Müzeyyen Başol, “Ben yaşlı bir insanım yıllardır bu köyde ikamet ediyorum. Daha önce anayol genişletme çalışmasında devletimize desteği verdik. Benim emekli maaşım yok. Eğer bu denilen yol yapılmak istenirse tek geçim kaynağım olan 5 dönüm arazim gidecek. Bu araziler verimli topraklar yapılmak istenen yolun hiçbir anlamı yok. Devlet büyüklerimize buradan sesleniyorum bu işe bir gözden geçirsinler. Köylümüzü mağdur etmesinler” dedi.

“DÜŞÜNÜLEN YOL GEREKSİZDİR”
Remziye Girgin, “Bende yaşlı bir insanım doğma büyüme bu köylüyüm. Babamdan kalan 10 dönüm tarlamız var. Eğer bu yol yapılmak istenirse tarlamızın boylu boyunca bir kenarı gidecek. O zamanda tarlanın hiçbir anlamı kalmayacak. Biz hiç kimseden para pul istemiyoruz. Ama bu güzelim ovanın göbeğinden gereksiz olacak olan yolun yapılmasını da istemiyoruz. Zaten İzmir Ödemiş anayolu genişliyor bu anayol varken 3 km.’lik düşünülen yolun yapılması gereksizdir” dedi.

“İZMİR ÖDEMİŞ ANAYOL GENİŞLETME ÇALIŞMASINDA BÜYÜK FEDAKÂRLIK YAPTIK”
İlkkurşun’da yaşayan Fatma Dirik, “İzmir Ödemiş anayolu genişletme çalışmasında devletimize karşı yolun genişletilme çalışmasında İlkkurşun köyü olarak büyük fedakârlıklar yaptık. İlkurşun tepesinden geçilerek Yörük mevkisine kadar yapılmak istenen 3 km’lik yolun neden yapılmak istendiğini böyle bir ihtiyacın olduğunu anlamış değiliz. Eğer bu düşünülen yol yapılmaya başlanırsa benimde 100 adet zeytin ağacım yok olacak. Ödemiş’teki yetkililerden yardım bekliyoruz. Bizim mağdur etmeyin” dedi.

“BENİM 100 AĞACIM GİDEBİLİR”
Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Ayşe Döneroğlu, “Benimde eğer bu yol yapılmak istenirse 100 ağacım gidecek. Bizi kimsenin mağdur etme hakkı yok. Anayol genişletme dediklerinde doğru bir karar idi. O zaman üzerimize düşen görevi yaptık. Ama bu düşünülen yol gereksizdir. Bu çağrımızı yetkililerin duymasını istiyoruz” dedi.

“TEK GEÇİM KAYNAĞIMIZ TARLAMIZ”
Nazmiye Akın, yapılması düşünülen yolun bölgeye hiçbir yarar sağlamayacağını belirterek “Eğer adı geçen 3 km’lik bu yol yapılmak istenirse bizimde tek geçim kaynağımız olan tarlamız mağdur olacak. Bu yolun neden yapılmak istenmesine biz anlam veremedik. Yetkilerden sesimizi duymalarını istiyorum bu kadar ağacın tarlanın mağdur olmasına değecek bir düşüce değil” dedi.

“SONUNA KADAR BU İŞİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”
İlkkurşunlu kadınlar adı geçen yolun yapılması durumunda bölgede yaşanılacak sıkıntıları tek tek aktarırken mahallenin ileri gelenlerinden Hasan Demir de tepki gösterdi

Hasan Demir, “İlkkurşun tepesi özel bir alandır. Burada 100 km yurdumuz toprakları üzerinde yol alan düşman askerine ilkkurşunun sıkıldığı yerdir. Öncelikle bu kadar özel bir tarihi geçmişi olan bir alanda bu yolun yapılmak istenmesine anlam veremiyorum.

Diğer yandan bu yolun bir amacını anlayamazken vatandaşımızın emek verdiği yetiştirdiği güzelim zeytin ağaçları yok olacak. Ekilip biçilen alanlar yok olacak. Anayol genişletme çalışmasında biz devletimize karşı gerekli fedakârlığı yaptık. Ama bugün düşünülen yol için köyümüze gelen yetkililer bize soğuk davrandı. Biz bu yolun yapımına karşı duracağız. Sonuna kadar bu işi takip edeceğiz tüm yetkililerin yanına gideceğiz” dedi.
Son Güncelleme: 18.02.2015 23:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.