29 Ekim 2015 Perşembe 11:53
İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu: ‘Terör bitsin, huzur ortamı sağlansın..’

Eski Ulaştırma Bakanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir milletvekili adayı Binali Yıldırım ileİzmir Milletvekili adaylarından Necip Kalkan, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde oda başkanlarıyla bir araya geldi.
Yıldırım ve Kalkan ileberaberindekilere kesimin sorunlarını aktaran İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, en büyük beklentilerinin ülkede yaşanan terörün bitmesi ve huzurun sağlanması olduğunu söyledi.

Mutlu, ‘Sorunlarımızın çözümleri için önerilerimizi kitapçık halinde sunduk. Ama tüm bu sorunlar çözülse bile, terör bitmezse razı değiliz. Her gün kaybettiğimiz polislerimizin, şehitlerimizin haberi geldiği müddetçe işlerimiz çok iyi de olsa, tüm sorunlarımız çözülse de huzurlu ve rahat olamayız, akşam yediğimiz lokmalar boğazımıza tıkanır. Varsın işlerimiz bozuk olsun ama huzurumuz olsun. Güvenlik ve huzurun olmadığı yerde ekonominin iyi olması bir şey ifade etmez.’ dedi.

Türkiye’nin bölünmez bir bütün olduğunu da vurgulayan Mutlu, ‘Bu ülkede yüzyıllardır yaşadığımız gibi kardeş kardeşe, omuz omuza yaşamaya devam etmeliyiz. Herkes Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda dayanışma içinde çalışmalı, vatandaşlarımızı birbirine düşürmeye çalışan nifaklara aldırış etmemelidir. İzmir Esnaf Teşkilatı da huzur ortamının sağlanması için üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmeye hazırdır.’ şeklinde konuştu.

Yıldırım: ‘Derdimizin çaresi İESOB’deymiş’
Toplantıda AK Parti İzmir adayı Binali Yıldırım’ın esnaf teşkilatının çoğunluğuna ve gücüne vurgu yapması dikkatlerden kaçmadı. Yıldırım, ‘Sayın Mutlu, kentte 300 bin esnaf olduğunu, aileleriyle ve yanlarında çalışanlarıyla bu sayının bir milyona ulaştığını söyledi. İki buçuk aydır İzmir’in dört bir yanını dolaşarak bir milyon oy istiyoruz, meğer derdimizin devası buradaymış, önceden niye söylemediniz sayın Mutlu’ şeklinde latifesi de salonda gülüşmelere yol açtı.

Esnafın temel sorunları (ayrı kutu)
İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu’nun altını çizdiği ana sorunlar ise şöyle sıralanıyor:
-Genel ekonomik durum ve işlerin durgunluğu: Ülkemizde toplumun çoğunluğunun gelirleri sınırlıdır ve insanlar (özellikle bankalara) borçlu bulunmaktadırlar. Bu durum da insanların tüketimlerini kısmalarına yol açmakta, zincirin devamında doğrudan halka mal ve hizmet sunan esnaf sanatkarlarımızın iş hacimlerinin düşmesine neden olmaktadır.

-AVM:
Alışveriş merkezlerinin haksız rekabetinin önlenmesi için ‘6585 Sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’ çıkarılmıştır ancak bu kanun beklentileri tam anlamıyla karşılayamamaktadır.
Örneğin yaratılan trafik ve çevre sorunlarına, açılış kapanış saatlerinin ve çalışma günlerinin sınırlanmasına, yeni açılacak veya mevcut olan AVM’lerin kent dışına yönlendirilmesine yönelik sıkıntılara çare getirmemektedir. Ayrıca AVM’lerde esnafa yer verilmesini öngören hükmün de işlerlik kazanabilmesi için elden geçirilmesi gerekmektedir.

-Vergi:
Sermayesi ve finans olanakları sınırlı olan üyelerimize ekonomik anlamda destek vermek için vergi oranlarında indirim yapılabilir. Geçmişte kurumlar vergisinin düşürülmesinde başta devlet zarar eder endişesi yaşanırken, kurumlar vergisinin düşürülmesinin vergi gelirlerini artırdığı görülmüştür. Aynı şekilde esnafa sağlanacak vergi kolaylıkları da onların istihdam, üretim ve yatırım potansiyellerinin artmasına, ekonomiye daha fazla katkı vermelerine yol açacaktır.

-Kayıtdışı:
Devletine ve ekonomiye katkı veren üyelerimizin gözetilmesi gerekmektedir. Kayıtdışı üyelerimizin en fazla rahatsız olduğu konuların başında gelmektedir. Denetimlerin sıklaştırılması ve denetim yapan kurumların artırılması gerekmektedir.

-SGDP:
Emekli esnaf sanatkarımız faaliyetini sürdürdüğü takdirde, emekli maaşından yüzde 15 oranında Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi yapılmaktaydı.
Hükümetimiz 5 puan indirim yaparak kesintiyi yüzde 10’a çekmiştir, esnaf sanatkarları rahatlatan bu karar teşkilatlarımız tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Bu konuda yeni dönemdeki beklentimiz ise, bu kesintinin tamamen kaldırılmasıdır.

Genel seçimler öncesi tüm siyasi partilerin seçim beyannamelerini incelediğimizde, SGDP kesintilerini tamamen kaldıracaklarını beyan ettiklerini görüyoruz. Bu da teşkilatlarımızı sevindiren bir gelişmedir.

-Emeklilik gün sayısı:
Üyemizin emekli olması için 9 bin iş günü istenmekte, ancak aynı kurumun çatısı altında emekli olan SGK sigortalısı 7200 işgünü ile emekli olabilmektedir. Ayrıca iki kesim arasındaki emekli maaşları da üyelerimizin aleyhine farklıdır. Haksızlık yaratan bu etkenler yeni dönemde gözden geçirilmelidir.

-Sağlık hizmeti:
Bilindiği gibi, SGK’ya 60 günden fazla prim borcu bulanan esnaf sanatkarlarla bakmakla yükümlü olduğu kişiler, sağlık hizmetlerinden yararlanamamaktaydı. Ancak, 1 Ekim 2015 tarihli Resmi Gazete’ de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı, bu durumda olan kişilerin 31 Aralık 2015 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilmelerini öngörmüştür. Bu uygulama kesimimizi rahatlatmıştır. Ancak uygulamanın süresi yıl sonuna kadar geçerlidir. Temennimiz, ekonomik sıkıntılardan en fazla etkilenen esnaf sanatkarlarımızın 2016 yılında da bu hizmetten yararlanabilmelerinin önünün açılmasıdır.

-Askerlik borçlanması:
Esnaf sanatkarlar askerlik görevini vatana hizmet kabul ederler. Yani bize göre işyerini kapatarak sınırda nöbet tutan esnaf kamu hizmeti yapmaktadır. Askere gitmek için işyerini kapatan veya devreden ve gelirini kaybeden esnaf, emeklilik yaklaştığında askerlik borçlanması için gereken parayı bulmakta zorlanmakta, hatta geç emekli olmaktadır. Talebimiz askerlik süresinin sigortalılık süresinden sayılması, emeklilik isteyen esnaftan askerlik borçlanması için para talep edilmemesidir.

-Mevzuat:
Teşkilat yasamız olan 5362 sayılı kanun günün şartlarına göre yeniden elden geçirilerek güncellenmelidir.
Aynı şekilde Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda da düzenleme gerekmektedir. Müzik yayını yapın işletmelerden MÜYAP’a bağlı firmalar için telif hakkı istenirken, Yargıtay 19. CezaDairesitarafındanverilenbirkarar, işletmelerdeyayınlananmüziğin‘Hakİhlali’olmadığınakanaatgetirmiştir.

Gelinennoktaitibarıylaartıkkanununeskihükmükalmamıştırancakkanundayenidüzenlemelerinyapılması dazorunlu hale gelmiştir. 
Müzikyayınıileticarikazançeldeetmeyenişletmelerinbukanununhükümlerindenmuaftutulmasınıöngörenbirdüzenlemehızlagerçekleştirilmeli, kanunmaddelerigüncelleştirilmelidir.

-Mesleki eğitim:
Türkiye mesleki eğitime daha fazla önem vermelidir. Üyelerimiz özellikle 4-4-4 eğitim sistemine geçildiğinden bu yana çırak kalfa bulamamaktadırlar. Çocuklar çırak olma döneminde okumakta, 12 yıl eğitim bitince de çırak olma vasfını yitirmektedirler.

Dolayısıyla, çıraklık eğitiminin bu sistemin içine dahil edilmesi yararlı olacaktır. Bugün işsizlik yüksek oranlarda seyrederken reel sektörün kalifiye eleman sıkıntısı çektiği görülmektedir. Bu ‘Mesleksizlik’ den doğan bir sorundur ve mesleki eğitimin kalitesinin artırılması ve yaygınlaştırılmasıyla çözülebilecektir.

-İnovasyon:
Çağımız her geçen gün hızla değişmekte ve gelişmektedir. Mali durumu iyi olmayan üyelerimizin bu değişime ayak uydurabilmeleri içininovasyon ve yeniliğe açık mesleklerin desteklenmesi gerekmektedir.

-ÖTV’siz akaryakıt:
Ulaşım alanında faaliyet gösteren esnaf sanatkarlarımızın önemli bir haksızlık yaşamaktadırlar. Bugün deniz ve havayollarında araçlar ÖTV’siz akaryakıt kullanıyorlarsa, karayollarında ulaşım ve nakliye alanında çalışan üyelerimiz de ucuz akaryakıt temin edebilmelidirler.

Son Güncelleme: 29.10.2015 12:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.