15 Ekim 2015 Perşembe 16:01
GÜÇBİRLİĞİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
 Güçbirliği İzmir’de çalışmakta olan gönüllü kuruluşların, iletişim ve dayanışma içinde olmaları, kendi yıllık aktivitelerinin yanında, ortaklaşa belirtilen bir proje, bir çalışma dönemi destek vererek elbirliği ile o projenin bir an önce yaşama geçirilmesinin sağlanması amacıyla oluşturulmuştur. İzmir’de faaliyet gösteren 300’e yakın dernek, vakıf ve sivil toplum kuruluşu bu platformun çatısı altında çalışmaktadır.

Bir yıl boyunca çalışarak proje üreten derneklerin ödülleri de 5 Ekim’de Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan törenle sahiplerini buldu. Toplam 11 İzmirli sivil toplum kuruluşunun 13 projesi yarıştı ve en beğenilen projeler ödüllendirildi.
Saat 14.00’te başlayan etkinliğin Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile açılışı yapıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güçbirliği Dönem Sözcüsü Şener Anadol yaptı. Anadol, konuşmasında “bu dünyayı iyilik kurtaracak. Gönüllü yapılan her şey her zaman olumlu etki yapar. Biz de bunun bilinci ile hareket ediyoruz. Hayırsever insan sayın Tülay Aktaş’ın bizlere bıraktığı hayırseverlik ve gönüllülük bayrağını taşımaktan onur duyuyoruz” diyerek törene katılan misafirlere duygu ve düşüncelerini anlattı.

Ahmet Şerif İzgören ile Gönüllülük Üzerine Söyleşi

Bu yıl 19.’su düzenlenen etkinliğin misafir konuşmacısı kişisel gelişim ve eğitim uzmanı, aynı zamanda İzgören Akademi Başkanı Ahmet Şerif İzgören oldu. İzgören konuşmasında, gönüllülüğün toplumu nasıl etkilediğiyle ilgili yaşanmış hikayeler anlattı. Yaklaşık bir saat süren söyleşi misafirler tarafından dakikalarca alkışlandı.

Gençlerden İzmir Şiirleri Dinletisi

Ahmet Şerfi İzgören ile yapılan söyleşiden sonra sahneye Şenay Boyacı yönetmenliğinde şiir korosu çıktı. Kanun ve keman ile yapılan müzik eşliğinde okunan İzmir şiirleri beğeni topladı. Lise öğrencisi olan müzik ve şiir ekibinin sahne performansları Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güçbirliği Ödül Töreni’ne katılan herkesçe alkışlandı.

11 Dernek 13 Proje İle Yarıştı

19 yıldır üyesi bulunan dernek ve vakıflarla birlikte bugün 300’ü aşkın sivil toplum kuruluşunu temsil eden Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güçbirliği, bünyesinde bulundurduğu STK’lar tarafından yıl içerisinde yapılan projeleri jüri gözetiminde ödül verdi. 11 derneğin toplam 13 projesinin yarıştığı törende İl Dernekler Müdürlüğü Yaşam Boyu Gönüllük Ödülü, Jüri Özel Ödülü, İzmir Gönüllüsü Ödülü ve Tülay Aktaş Karşılıksız Hizmet Ödülü dalında ödüller dağıtıldı.

İşte Yarışan Dernekler

İzmir’e gönül veren toplam 11 dernek Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar İşbirliği’nde ödül alabilmek için kıyasıya yarıştı. Toplamda 13 projenin sunulduğu törene projesi ile katılan dernekler şunlar oldu:
Kordon Soroptomist Kulübü- Doğal Kaynaklarla İyi Tarım Uygulama Yöntemleri
EÇEV (Ege Çağdaş Eğitim Vakfı)- Eğitime Destek Geleceğe Umut
Türk Kadınlar Birliği Bayraklı Şubesi- Renk ve Doku Terapim / Senin Fikrin Ne?/ Sosyal Adımlar
Türk Kadınlar Birliği Güzelbahçe Şubesi- Paylaş Mutlu Et, Mutlu Ol
Dağlık Alanların Sürdürülebilirliği ve Yönetişimi Derneği- Çocuklara Yönelik Dağlık Alanlarda Ekolojik Farkındalık Projesi
KADER (Kadın Adayları Eğitme ve Destekleme Derneği İzmir Şubesi)- Tek Ses Olalım
İZİKAD (İzmirli İş Kadınları Derneği)- Geleceğin Güçlü ve Lider İş Kadınları
Karşıyaka Soroptomist Derneği- Sağlıklı Toplum İçin Gebelerle El Ele
TÜRGÖK (Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Derneği)- Çocuğumla Kitap Okuyorum
İzmir Gündoğdu Lions Kulübü- Spastik Çocuklar İçin Yetenek Yarışması
İzmir Bayraklı Symrna Kulübü- Gördüğümüz Engeller Görmediğimiz Engeller

Birbirinden Değerli Jüri Üyeleri Projeleri Ödüllendirdi

Toplam 11 derneğin 13 proje ile katıldığı törende ödül alacak olan projeleri İzmir’in önemli isimleri değerlendirdi. Aylarca süren yoğun uğraşlar sonunda jüri tarafından belirlenen projeler ödül alırken jüriyi oluşturan isimler de aşağıdaki gibi oldu.

Türkan Miçoğulları
Nesim Tanglay
Sema Pekdaş
Şebnem Bursalı
Sirel Ekşi
Aysel Özkan
Hanzade Ünüz
Gülay Aktaş
Cavidan Ösen
Işılay Saygın
Neşecan Hürtürk
Şener Anadol
Sibel Uyar
Turgay Esen

Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güçbirliği, İzmir’in Gönüllülerini de Unutmadı

Düzenlenen etkinlikte, İzmir’i seven ve İzmir’e gönüllü olarak katkı sağlayanlar da unutulmadı. Birçok alanda çalışma ve sosyal yatırımlar yaparak gönüllülük esası ile toplumsal faydayı amaçlayan Kızılay İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Aslı Özer, Fransa Fahri Konsolosu Zeliha Toprak ve İzmir’de eğitim, sanat ve sporun gelişmesine sayısız katkılarda bulunan Arkas Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Lucien Arkas’a İzmir Gönüllüleri Ödülü verildi.

İl Dernekler Müdürlüğü Yaşam Boyu Gönüllülük Ödülü

Düzenlenen etkinlikte İl Dernekler Müdürlüğü Yaşam Boyu Gönüllülük Ödülü’nün sahipleri İzmir Türk Kadınlar Birliği Onursal Üyesi Şermin Akman, Uluslararası İzci Eğitmeni ve Lideri Aysel Hitay ve İzmir Spastik Felçlileri Koruma ve Güçlendirme Vakfı Başkanı Meliha Alpat oldu. Ödül takdiminde konuşan İzmir İl Dernekler Müdürü Turgay Eser konuşmasında “ Eğer biz sizinle aynı frekansta olabilirsek başarıyı yakalarız” diyerek gönüllü kuruluşların nasıl desteklenmesi gerektiği konusundaki düşüncelerini paylaştı.

Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güçbirliği etkinlikte Jüri Özel Ödülü de verdi. Sunulan 13 projeden ikisi olan İzmir Gündoğdu Lions Kulübü’nün Spastik Çocuklar İçin Yetenek Yarışması ve Kordon Soroptomist Kulübü’nün Doğal Kaynaklarla İyi Tarım Uygulama projeleri Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Karşılıksız Hizmet Ödülü TÜRGÖK’ün

Her sene Tülay aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güçbirliği tarafından hazırlanan projeler arasından seçilerek ödüle değer görülen çalışma; TÜRGÖK (Türkiye Görme Özürlüleri Kitaplığı Derneği)’ün oldu. Gören çocuklarına kitap okumayı sevdirme amacında olan görme engelli ebeveynlere yönelik bir proje olan “Çocuğumla Kitap Okuyorum” projesi 19. Tülay Aktaş Karşılıksız Hizmet Ödülü’nü aldı.


Son Güncelleme: 15.10.2015 16:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.