21 Şubat 2015 Cumartesi 15:44
GEZİ MAĞDURLARININ TAZMİNAT TALEBİ REDDEDİLDİ
 CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, 2013 yılı Mayıs-Haziran aylarında İstanbul'da ve birçok kentte yaşanan gezi eylemleri sırasında polisin biber gazı kapsüllerine hedef olan 11 kişinin artık göremediğini söyledi.

Yüksel, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya yönelik soru önergesinde, “Hak ihlalinde bulunmak, orantısız şiddet kulanmak ve bunun gibi nedenlerle kaç kamu görevlisi hakkında soruşturma açıldı, açığa alınan kamu görevlisi var mı” diye sordu

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, 2013 yılının Mayıs ve Haziran aylarında başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin birçok kentinde yaşanan Gezi Parkı eylemleri sırasında, polisin kullandığı biber gazı kapsüllerine hedef olan 11 kişinin görme yeteneğini kaybettiğini, birçok vatandaşın da ağır kafa travması geçirdiğini söyledi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) tarafından Eylül 2014 tarihinde yayınlanan ‘Türkiye'nin İnsan Hakları Alanındaki Gerilemesi ve Reform Önerileri” başlığını taşıyan raporunu hatırlatan Yüksel şöyle dedi:

“Bu rapor Gezi eylemleri sırasında emniyet görevlilerinin eylemcilere karşı aşırı güç kullandığı ve biber gazı kapsüllerini, kullanım talimatlarına aykırı olarak, doğrudan eylemcileri hedef alarak ateşlediği, bunun sonucunda çok sayıda eylemcinin ağır kafa yaralanmaları yaşadığı, 11 eylemcinin de kör olduğu tespitine yer vermektedir.”

Gezi Parkı eylemlerine katılanlara karşı Türkiye genelinde ne kadar gaz fişeği, ses-ışık fişeği ve sis el bombası kullanıldığını kamuoyunun bilmek istediğini belirten Yüksel, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya şu soruları yöneltti:

TAZMİNAT TALEPLERİ REDDEDİLDİ
“Gezi süreci sonrasında kaç dava açıldı, her ilde açılan dava sayısı kaçtır? Açılan davalarda kaç eylemci yargılandı, beraat etti ya da hüküm giydi? Bu eylemciler kaç yaşlarında ve hangi ilde kaç eylemci yargılandı? Polisin müdahalesinde mağdur olanlar tarafından kaç kamu görevlisi hakkında dava açıldı? Yargılanan veya hüküm giyen kamu görevlisi var mı? Hak ihlalinde bulunmak, orantısız şiddet kullanmak ve bunun gibi nedenlerle hakkında soruşturma açılan kamu görevlisi (bürokrat, emniyet amiri, komiser, polis memuru gibi...) bulunuyor mu? Eğer böyle kamu görevlileri varsa kaç kişidir? Soruşturmalar hangi aşamadadır? Şimdiye kadar kaç kamu görevlisini açığa aldınız? “

Gezi olayları sırasında, polisin attığı gaz kapsülleri ve plastik mermilerle gözlerini kaybeden mağdurların maddi-manevi tazminat talebine,

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından “Polis uygulamalarından kaynaklı hukuka aykırılık tespit edilmemiş olup, maddi-manevi tazminat talebiniz reddedilmiştir” yanıtı verildiğini belirten CHP İzmir Milletvekili Yüksel, Efkan Ala’ya “Polis uygulamalarından kaynaklı hukuka aykırılık olmadığı tespitini kimler yaptı? Böyle bir uygulamanın hukuk devletinde yeri var mı? Toplumsal sorunlara barışçıl çözümler üretmek üzere Bakanlığınız hangi çalışmaları yapıyor” diye sordu.

Alaattin Yüksel'in Soru Önergesi Tam Metni


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak yanıtlandırılmasını arz ederim. Saygılarımla.

Alaattin Yüksel İzmir Milletvekili

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) tarafından Eylül 2014 tarihinde yayınlanan ‘Türkiye'nin İnsan Hakları Alanındaki Gerilemesi ve Reform Önerileri” başlığını taşıyan raporunda; “2013 Mayıs-Haziran'ında İstanbul'da ve ülkenin diğer şehirlerinde yaşanan Gezi eylemleri sırasında emniyet görevlilerinin eylemcilere karşı aşırı güç kullandığı ve biber gazı kapsüllerini, kullanım talimatlarına aykırı olarak, doğrudan eylemcileri hedef alarak ateşlediği, bunun sonucunda çok sayıda eylemcinin ağır kafa yaralanmaları yaşadığı, 11 eylemcinin de kör olduğu tespitine yer vermektedir.

Bu bağlamda;
1. Gezi Parkı eylemlerinde, ülkemiz genelinde kaç adet gaz fişeği, ses-ışık fişeği ve sis el bombası kullanılmıştır?

2. Gezi eylemlerinde sakat kalan ve yaşamını yitiren yurttaşlarımızın sayısı nedir?

3. Gezi süreci sonrasında kaç dava açılmıştır? İller bazında açılan dava sayısı nedir?

4. Açılan davalarda yargılanan, beraat eden ve hüküm giyen eylemci sayısı kaçtır? Eylemcilerin yaşları ve illere göre dağılımı nedir?

5. Mağdurlar tarafından hakkında dava açılan kamu görevlisi (polis memuru gibi…) sayısı nedir? Yargılanan veya hüküm giyen kamu görevlisi var mıdır?

6.Hak ihlalinde bulunmak, orantısız şiddet kulanmak ve bunun gibi nedenlerle hakkında soruşturma açılan kamu görevlisi (bürokrat, emniyet amiri, komiser, polis memuru gibi...) var mıdır? Var ise soruşturma açılan kişi sayısı nedir? Soruşturmalar hangi aşamadadır? Açığa alınan kamu görevlisi var mıdır? Var ise kaç kişidir?

7.Gezi olaylarında, polisin attığı gaz kapsülleri ve plastik mermilerle gözlerini kaybeden mağdurların maddi-manevi tazminat talebine, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından “Polis uygulamalarından kaynaklı hukuka aykırılık tespit edilmemiş olup, maddi-manevi tazminat talebiniz reddedilmiştir” yanıtı verilmiştir. Polis uygulamalarından kaynaklı hukuka aykırılık olmadığı tespiti kimler tarafından yapılmıştır? Hukuk devletindeki yeri nedir?

8. Toplumsal sorunlara barışçıl çözümler üretmek üzere Bakanlık olarak ne tür çalışmalar yapmaktasınız?Son Güncelleme: 21.02.2015 15:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.