10 Ekim 2015 Cumartesi 12:23
Ette fiyat artış raporu Ankara'da

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Cüneyt Güleç, Meclis Üyeleri Ahmet Dönmezler ve Tahir Selçuk Yavuz, et fiyatlarında son dönemde yaşanan artışın engellenmesine yönelik önerilerin yer aldığı raporu iletmek üzere, Ankara'da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu'yu ziyaret etti. Bakan Arzu, İzmir Ticaret Odası'nın önerilerinin kendileri için önemli olduğunu belirterek, raporu ilgili birimleriyle birlikte değerlendireceklerini ifade etti.

Kırmızı et fiyatlarındaki artışın önlenmesi için gerekenlerin acil olarak uygulamaya konulmasının hayvancılık sektörü için büyük önem taşıdığını belirten Demirtaş, “Odamız Meclis Toplantısında et fiyatlarındaki artış ve yarattığı sıkıntılar gündeme geldi. Bunun üzerine, ilgili komitelerimizin de görüşünü alarak kısa, orta ve uzun vadeli çözüm önerilerimizi içeren bir rapor hazırladık. En başta gelen sorun, girdi maliyetlerinin yüksekliği. Yüksek olan girdi maliyetleri doğal olarak fiyatlara da yansıyor. Sektörün fiyat ve fiyat dışı enstrümanlarla desteklenmesi gerekiyor. Üreticilerin üretimini sürdürmesi için verimlilik artışı esas alınmalı. Üreticilerimizin sürdürülebilir üretim yapmasına olanak sağlayan düzenlemeler yapılırken, aynı zamanda halkımızın da uygun fiyatta et tüketebilmesi sağlanmalı" dedi.


Sektör paydaşlarıyla yakın işbirliği içinde çalıştıklarını ifade eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu, “Yaptığımız her çalışmada sektör temsilcilerinin görüş ve önerilerini alıyoruz. Türkiye, 2002 yılından bu yana tarımsal alanda önemli gelişmeler kaydetti. Bu dönemde ülkemizin tarımsal hasılası 23 milyar dolardan 61 milyar dolara yükseldi. 18 milyar dolarlık tarım ve gıda maddesi ihracatı gerçekleşti. Ülkemiz et üretimi 420 bin tondan, 1 milyon tona geldi. İzmir Ticaret Odası'nın önerileri de önemli, raporu ilgili birimleriyle birlikte değerlendireceğiz" dedi.

Toplantıya katılan Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan ise, sanayici - üretici sözleşmeli besicilik modelini teşvik edeceklerini belirterek, “Sanayicinin et ihtiyacının çözümüne yönelik, sanayici-üretici sözleşmeli besicilik modelini teşvik edeceğiz. Bununla ilgili tebliğ çalışmalarımız son aşamaya geldi. Et arzının azaldığı dönemlerde Et ve Süt Kurumu, et sanayi ve yemek fabrikalarına et satışına devam edecek. Ancak, besilik hayvan ithalatı da uzun vadede çözüm olmayacak, bunun yerine kendi üretimimizi artırmamız gerekiyor" dedi. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, hayvancılık sektöründeki gelişmeler, teşvikler ve uygulamalara yönelik sektör temsilcilerine bilgi vermek ve görüş alışverişinde bulunmak üzere Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan'ı İzmir'e davet etti. Toplantıya katılan sektör temsilcileri ise, süt üretimini artırmada yapılan çalışmaların, et üretiminde de yapılması gerektiğini dile getirdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.