30 Aralık 2014 Salı 23:21
Esnafın ve Vatandaşların AK Parti’ye Bakışı Değişiyor
Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanlığı'nın yanı sıra AK Parti Halkla İlişkilerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Aykut Yenice, partisinin genel seçimlerdeki hedeflerinden esnafa yönelik çalışmalarına kadar tüm projelerini HT Egeli'ye anlattı. Yerel seçimde CHP'ye oy veren seçmenin büyük pişmanlık yaşadığını öne süren ve İzmir'deki yatırımların hükümet tarafından engellendiği iddialarının doğru olmadığını söyleyen Yenice, bazı çevrelerin siyasi çıkarları uğruna kente korku vermeye çalıştığını savundu. Yenice, "Binali Yıldırım gibi icracı ve vizyonu geniş bir bakanı elimizin tersiyle ittik. Modern çağın Mimar Sinan'ı olarak gördüğüm Binali Bey, İzmir'in iki yakasını birleştirecekti ama izin vermediler. Yerelde yönetici olanlar, bugüne kadar kent için ne yaptı? Atatürk çıkıp gelse, bunların hepsini döver" dedi.İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu'nun, kayıtlı işyeri olmadığı gerekçesiyle üyelikten düşürüleceğine yönelik iddialarına da sert cevap veren Yenice, "Protokol gereği benim altımda olduğundan dolayı sorunu olduğunu düşünüyorum. Aktif olarak esnaflık yapmayan bir esnaf başkanına sahip olmak, İzmir için büyük kayıptır. Benim esnaflığımı tartışan kişi sokağa çıksa, inanın onu kimse tanımaz. İzmir'e diktikleri bir ağacı göstersinler, o ağacın altında gölgelenelim" diye konuştu. Başkan Yenice, partisinin genel seçimlerdeki hedeflerinden esnafa yönelik çalışmalarına kadar tüm projelerini HT Egeli'ye anlattı.

AK Parti'de görev almanız için size teklif geldi mi?
Beş yıl belediye meclis üyeliği yaptıktan sonra, İl Başkanımız Bülent Delican'ın davetiyle göreve başladım. Sayın Delican, İzmir ve AK Parti için çok önemli bir siyasetçi. Sakin, uzlaşmacı ve kavgadan uzak yapısıyla örnek oluyor. Ülke ve insanın menfaati için siyaset yapan bir yapının içinde olmaktan çok mutluyum.

Sizin göreve başlamanızla esnafın AK Parti'ye bakış açısı değişti mi?
Benim için sivil toplum kuruluşları ve derneklere ulaşmak çok kolay oldu. Zaten bu yapının içinden gelen bir insanım. İzmir'de yetişen ve insanlarla sürekli ilişki kuran bir kişi olarak, ikili ilişki kurma konusunda da çabukluğum var. İzmir'de partimizin bakış açısını bugüne kadar tam anlatamadık. Ülkenin hiçbir yerinde yaşam hakkına müdahale etmedik. Ben aynı zamanda Türkiye'deki içkili yerlerin de başkanıyım. Uzun zamandır AK Parti kadrolarında görev yapıyorum. Bana parti içinde kimse niye bunların başkanısın diye bir şey sormadı. Ancak hem esnaf hem de vatandaşların partimize bakış açısı değişiyor. Bunu çevremdeki insanlardan da görebiliyorum. İstanbul ve Ankara'daki içkili yerlere kimse dokunmadı. Boğaz'daki bin tane mekana hiçbir kısıtlama getirilmedi. İzmir'in yaşam tarzına müdahale gibi bir düşünce kesinlikle yok. İzmir kendisine bunları yutturmaya çalışan siyasetçilere, sandıkta cevap vermelidir. Ben vereceğine inanıyorum.İzmir'deki yatırımların hükümet tarafından engellendiği iddiaları doğru mu?
İzmir şu an için birçok anadolu kentinin bile gerisinde kaldı. Sürekli olarak, 'Merkezi hükümet kente yatırım yapmıyor' diyorlar. Siyasi çıkarları uğruna yarattıkları korkular nedeniyle, İzmir'i karanlık ve hayalet şehre dönüştürdüler. Kordon'da akşam insan bulunamıyor.

Binali Yıldırım gibi icracı ve vizyonu geniş bir bakanı elimizin tersiyle ittik.
Unutulmamalı ki sadece İstanbul ile İzmir arasındaki otoyol için 9.5 milyar liralık yatırım yapılıyor. Mayıs ayında Konak Tüneli açıldığı zaman, 'hayalet tünel' benzetmesini yapanlar ne diyecek merak ediyorum. İzmir'e bir şey yapmıyor diye hükümeti suçlamak, sadece algı yönetimidir ve haksızlıktır. Yerel seçimde aday olan Binali bey, çevre yolu, tüneller ve havaalanı ile kentimize önemli hizmetlerde bulundu. Tarihimiz onu 'Modern çağın Mimar Sinan'ı olarak anacak. Ama ne yazık ki bu fırsatı değerlendiremedik. Binali Yıldırım, iki kıtayı birleştirdi. İzmir'in de iki yakasını birleştirecekti ama izin vermediler. Yerel seçimlerin ardından sokaktaki insanda pişmanlık olduğunu görüyorum. Ben Atatürkçülüğümü ve milliyetçiliğimi kimseye tartıştırmam. Atatürk çıkıp gelse, bunların hepsini döver. 'Benim ilkelerimizi hedeflerimi ne yaptınız' diye sorar.

Esnaf ve vatandaşa dönük yeni çalışmalar neler?
İzmir'de Muhtarlar Konfederasyonu üyeleriyle temasa geçtik. Onları 25'erli gruplar halinde topluyoruz. Mahallelerin ve kentin sıkıntılarını raporlamaya başladık. Kentsel dönüşümle ilgili yanlış bilgileri kaldırıyoruz. Esnaf ile vatandaşların partiye olan ilgisi arttı. Birçok esnaf parti yönetiminde görev almaya başladı. Biz de sorunların daha rahat iletilmesi ve çözüm önerilerinin sunulması amacıyla esnaf ve muhtar masası kuracağız. Bu sayede esnaf ve muhtarlarla en kısa yoldan bir araya geleceğiz.

Genel seçimde milletvekili adaylığı düşünüyor musunuz?
Milletvekilliği beklentisi içinde değilim. Partimin bana verdiği görevi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum. Partimin içinde olmaktan çok mutluyum. Bana verilecek her türlü göreve de hazırım. Siyaset yapan her insanın gönlünde bazı hedefler vardır. Partimin kadrolarında olduğum sürece kente hizmete devam edeceğim.

AK Parti'nin İzmir'deki seçim hedefi nedir?
Genel seçimde, İzmir'deki milletvekili sayımızı diğer partilerin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Kentte 2015 seçimlerinin mutlak galibi biz olacağız. Bu galibiyet 2019'daki zaferin de ayak sesi olacak. Hedeflere ulaşmak için durmadan çalışacağız.

Esnaf Birliği Başkanı Zekeriye Mutlu, kaydınız olmadığı gerekçesiyle üyelikten düşürüleceğinizi söyledi. Böyle bir durum söz konusu mu?
İzmir, toplam 129 odası ve 101 bin üyesiyle büyük bir esnaf kentidir. Ancak kent olarak, en büyük esnaf teşkilatı olan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu'nda yer alamıyoruz. Çünkü burayla ters bir duruş sergileniyor. Bu durum beni rahatsız ediyor. İzmir'de esnafı yönetenler küçük olsun benim olsun zihniyeti ile kentin önünü kesiyor. Ben bunları söyleyince birtakım ayak oyunları ile benim çocukluğumdan beri içinde olduğum lokantacılık mesleğini yapmadığımı ve kaydımın olmadığını söylediler. Benim yönetimden düştüğümü duyurdular. Bu etik ve ahlaki bir davranış değil. Birliğin görevi odaların bir arada olmasını sağlamaktır. Etrafımdaki güçlü yapılanma ve haklı taleplerimin farkına varınca, beni ileriye dönük bir tehdit olarak algılamaya başladılar. Yenilikçi tavrım onları rahatsız etti. Protokol gereği benim altımda olduğundan dolayı sorunu olduğunu düşünüyorum. Hedefi ve vizyonu olmayan bir kişinin, İzmir'deki esnaflık ruhunu özümsemesi zaten mümkün değil. Aktif ve fiili olarak esnaflık yapmayan bir esnaf başkanına sahip olmak, İzmir için büyük kayıptır. Ancak bugünler geçecek. Çünkü İzmir esnafı da anlattığım durumun farkında. Benim makam derdim yok. Bu noktada önüme çıkan engelleri aşacağım.

Size karşı sergilenen tutumun siyasi kimliğinizle bir ilişkisi var mı?
Benim siyasi tercihim ve AK Parti'nin esnafa yenilikçi tutumundan rahatsızlık duyuyorlar. AK Parti'nin İzmir'de yeniden yapılanmaya gitmesiyle, esnafa olan bakış açısı da değişti. İzmir'de, göreve ilk defa benim statümde bir kişi getirildi. Artık Türkiye genelindeki esnafın AK Parti'ye olan bakışı da değişti. Partimizin ortaya koyduğu adımlarla yeni esnaf yasası da şekillenecek. Esnaf teşkilatının revize edilmesi için önemli işler yapıyoruz. Bu nedenle esnafın omuzuna basarak geldikleri makamda hiçbir şey yapmayan zihniyet rahatsız oluyor. Koltuklarını babalarının çiftliği gibi görenler, esnafın partimize yakınlaşmasını hazmedemiyor. Esnaf Birliği'nin başında bulunan kişi, göreve geldiği günden beri ne yaptı? Benim esnaflığımı tartışan insan sokağa çıksa, inanın onu kimse tanımaz. İzmir'e diktikleri 1 ağacı göstersinler, o ağacın altında gölgelenelim. Cenaze ve düğüne gitmekle esnaf odası başkanlığı yapılmaz. Kenti yöneten kurum ve kişilerden uzak olan bir esnaf başkanı, üyelere ne verebilir?
Son Güncelleme: 30.12.2014 23:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.