Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) İzmir'de buluştu! Son dakika EYT haberleri

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) üyeleri, İzmir´de bir araya geldi. EYTSYDD Başkan Yardımcısı Mustafa Avcı, 'Emeklilik haklarımızın peşine düştük. Bu mücadele namuslu bir hak arayışıdır' diye konuştu. Yaşa takılanlar salona sığmayınca, bazıları toplantıyı dışarıya kurulan büyük led ekranlardan takip etti.

İzmir 14.01.2019, 21:27
Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) İzmir'de buluştu! Son dakika EYT haberleri

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği İzmir'de etkinlik düzenledi.  Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) üyeleri, İzmir’de bir araya geldi. Karşıyaka’da bulunan Deniz Baykal Kültür Merkezi’nde düzenlenen bilgilendirme toplantısına, Türkiye’nin dört bir yanından yüzlerce kişi katıldı. Salona giremeyenler etkinliği, kültür merkezinin bahçesine kurulan led ekranlardan takip etti. EYT´liler, `Hükümet uyuma, duy sesimizi´, `Yalnızca adalet istiyoruz´, `EYT burada, Meclis nerede?´ sloganları attı.

Manisa´nın Soma ilçesinde kömür madenlerinde çalışan EYT´lilerden bazıları ise baret taktı, üzerinde, `Somamız, kömürümüz, helvamız, ne olacak halimiz´ pankartları taşıdı. Yine, `Şair olduk, yazar olduk, bir tek emekli olamadık´, `Emekleri yok sayılan topluluk´ yazılı pankartlar taşındı. ‘Edirne´den Kars´a, Jüpiter´den Mars´a’, sloganına uygun olarak tasarlanan kostümler de yine katılımcılar tarafından giyildi.

EYT´lilere CHP İzmir milletvekillerinden Kani Beko ile Atila Sertel´in yanı sıra İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray da destek verdi.


`OYALANARAK MAĞDUR EDİLDİK´


EYTSYDD Genel Başkanı Gönül Boran Özüpark, yaptığı konuşmada siyasi bir gayelerinin olmadığını ifade ederek, “Bu memlekete en fazla emek veren insanlarız. Bizden öncekiler 38 yaşlarında emekli oldukları için bu bir iddia değil, tartışmasız bir gerçektir. Yanlış algı yaratmaya çalışan insanların söylediği gibi bizim, ’38 yaşında emeklilik´ gibi bir hedefimiz yok. Sadece bir yasanın geriye doğru işletilmesinin, hukuki ve mantıksal olarak doğru ve adil olmadığını söylüyoruz” dedi.


‘BU MÜCADELE NAMUSLU BİR HAK ARAYIŞIDIR’


Gönül Boran Özüpark, yasaların geriye dönük işletilemeyeceğini belirterek, “Beklemiş olduğumuz bunca sene boyunca, zaten bir bedel ödedik. Başka bir bedel daha ödemek, adaletsizlik olur. Emeklilikte yaşa takılanlar, kazanılmış hakları gasp edilmiş, 1999´dan beri iktidarda olan bütün hükümetlerce göz ardı edilmiş, oy toplama uğruna oyalanarak mağdur edilen kişilerdir” diye konuştu.


Gönül Boran Özüpark, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Bugüne kadar sesi çıkmayan, öfkesini dizginleyen, `Vatan kutsaldır´ diyerek zenginlerin parayla yaptığı askerliğe evladını gönderen, acı, çile, hasret, yokluk ve sefalet çeken ama bundan asla şikayet etmeyen bir kuşağız. Zenginlerden alınmayan vergiler, haberi bile olmadan kendisinden alınan, olur olmaz zamanlarda cebindeki üç kuruşu bile alınan kişileriz. Derdimiz emekli maaşı olarak bağlanan üç kuruş değil. Davamız, haklılığımızı ispat etmek, `Biz buradayız, varız´ diyerek haklı olduğumuzu kanıtlamak.”

EYTSYDD Başkan Yardımcısı Mustafa Avcı ise verdikleri mücadelenin hak mücadelesi olduğunu söyledi. Çıkarılan yasa ile emeklilik yaşının ötelendiğini belirten Avcı, bu durumun acilen düzeltilmesi gerektiğini söyledi. Avcı, ayrıca kimsenin kendilerini herhangi bir siyasi partinin arka bahçesi olarak görmemesi uyarısında bulunarak, “Emeklilik haklarımızın peşine düştük. Bu mücadele namuslu bir hak arayışıdır” dedi.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR İLE İLGİLİ BAKANDAN SON DAKİKİKA AÇIKLAMASI

Emekli olabilmek için primlerini tamamlayan ancak yaşı nedeniyle emekli olamayan vatandaşlar 'Emeklilikte yaşa takılanlarda son durum ne?' sorusunun cevabını araştırıyor. Konu ile ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TBMM'de bir açıklama yaptı.
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Emeklilikte yaşa takılma”nın yanlış bir kavramsallaştırma olduğunu çünkü emekliliğin olmazsa olmazının belirli bir yaşı tamamlama olduğunu söyledi. Bakan Selçuk, “Dünyada emeklilik için bir yaş sınırı mevcut.” dedi.

EYT AKP-MHP ENGELİNE TAKILDI

İYİ Parti'nin tasarının Meclis gündemine alınması için Muğla Milletvekili Metin Ergun imzası ile verdiği dilekçenin ardından Meclis Genel Kurulu'nda yapılan oylamada AKP ve MHP'nin ‘ret' oyu verdiği tasarının bir kez daha Meclis'ten döndüğü bildirildi.

Tasarının reddedilmesinin ardından konuyu Meclis gündemine taşıyan Muğla Milletvekili Metin Ergun Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Değerli EYT'li kardeşim hiçbir şey bitmiş değildir. En başından beri söylediğimiz gibi her türlü uzlaşıya açığız. Bu haklı mücadele devam edecektir” dedi.

Emeklikte Yaşa Takılanlar için verilen araştırma önergesinin MHP’nin çekimser kalması sonucunda AKP oylarıyla reddedilmesi üzerine bir açıklama yapan CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Av. Burak Erbay, “Emeklilikte Yaşa Takılanlar AKP’nin hukuksuzluğuna takılmıştı ama şimdi de MHP’nin tutarsızlığına takıldı. EYT için verilen araştırma önergesi CHP, İYİ PARTİ, HDP ve MHP Milletvekillerinin oyları ile kabul edildi. Ancak önce kabul oyu veren MHP aradan birkaç saat geçmeden çekimser kalarak yıllardır hakları gasp edilen, emeklilik hayali kuran insanları hayal kırıklığına uğratmıştır” dedi.

Yorumlar (0)
20°
açık