23 Temmuz 2015 Perşembe 11:46
EGE PLM Merkezi Hava Eğitim Komutanlığına tanıtıldı

Hava Eğitim Komutanı Hava Pilot Korgeneral Mehmet Çetin, Hava Teknik Okulları Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, Hava Sınıf Okulları Komutanı Dr. Hava Tuğgeneral Ahmet Cural'ın katıldığı toplantıya, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ve yöneticiler eşlik etti. Toplantıda Ege Üniversitesi Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi Mükemmeliyet Uygulama ve Araştırma Merkezi'ndeki uygulamalar hakkında Hava Eğitim Komutanlığı'na bilgi aktarıldı. Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kemal Şahin Konferans Salonu'nda gerçekleşen toplantıda, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz PLM'nin önemini vurgulayan bir konuşma yaptı. EGE PLM Merkezi Müdür Yardımcısı Doç. Dr.-Ing. Sami Sayer ise “Ürün Geliştirme Sürecinde PLM Uygulamaları ve EGE PLM Merkezi'nin Oluşumu" hakkında bir sunum yaptı.

Toplantıya katılan heyet, daha sonra Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi Mükemmeliyet Araştırma ve Uygulama Merkezi'ne geçerek, Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve EGE PLM Merkezi Müdürü Prof. Dr. Semih Ötleş, müdür yardımcıları Prof. Dr. Hasan Yıldız ve Doç. Dr.-Ing. Sami Sayer'den eğitim olanakları ve projeler hakkında bilgi aldı. Heyet son olarak Ege Üniversitesi Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi'ni gezdi.

ŞİRKETLERE, GLOBAL PAZARDA REKABET DESTEĞİ

Burada öğrencilere ürün geliştirme sürecinde kullanılan teknikler ve yazılımların öğretileceğini ve mezunların iş hayatına hazırlanmasının amaçlandığını söyleyen EÜ Rektör Yardımcısı ve Merkez Müdürü Prof. Dr. Semih Ötleş, “Merkezimizde verilecek eğitimlerle, küresel şirketlere hizmet ve ürün tedariki yapan KOBİ düzeyindeki firmaların ürün geliştirme süreçlerine entegrasyonu konusunda destek verilecek. Merkezimizin sanayi kuruluşlarına vereceği araştırma ve ürün geliştirme desteği ile şirketlerin global pazarda rekabet gücünün artmasına katkı sağlayacağız" diye konuştu. Prof. Dr. Semih Ötleş, merkezde yerli endüstrinin ürün geliştirme sürecinde ihtiyaç duyduğu eğitim organizasyonlarının da gerçekleştirilmesini amaçladıklarını söyledi.

YELPAZE GENİŞ

Günümüzde ürün geliştirme ve ürüne ait üretim proseslerinin optimizasyonunda yeni metotlara ve bilişim teknolojileri (Information Technology - IT) çözümlerine gereksinim duyuluyor. Ürün oluşum proseslerinin omurgasını oluşturan PLM ise sunduğu IT çözümleri ile ürüne ait proseslerin optimizasyonunda önemli rol oynuyor. Endüstrinin farklı alanlarında orta ölçekli ve büyük işletmelerde, otomotivden beyaz eşya sektörüne, mega yapılardan uzay, havacılık ve savunma sanayisine kadar uzanan geniş bir yelpazede PLM uygulamaları etkin olarak kullanılıyor.

EGE'NİN PLM YOLCULUĞU

Ege Üniversitesinde Rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz tarafından başlatılan, PLM konusundaki çalışmalar EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Semih Ötleş, başkanlığında oluşturulan komisyon tarafından sürdürülüyor. Komisyon çalışmaları kapsamında PLM konusunda uluslararası düzeyde etkin araştırmalar gerçekleştiren Alman üniversite ve araştırma merkezleri (TU-Kaiserslautern, FH-Kaiserslautern, HS-Trier, TU-Berlin, TU-Aachen, Ruhr Üniversitesi Bochum) ziyaret edilerek teknolojik gelişmeler hakkında bilgi alınarak akademik ilişkilerin kurulması sağlandı.

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ile Ege Meslek Yüksekokulu öğretim elemanlarından oluşan PLM çalışma grubu, iki yıldır PLM konusunda konferans, çalıştay ve makaleler ile ülkemizde PLM konusunda farkındalık yaratma çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalar sonucunda Ege Üniversitesi' nde Türkiye'nin ilk PLM Merkezi olarak EGE PLM 3 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak kuruldu.

Anahtar Kelimeler:
IzmirEge Üniversitesi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.