“Doğanın Melodileri” İzmir’de Yankılanacak

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile gerçekleşecek olan "Doğanın Melodileri" konseri, 23 Kasım 2019 Cumartesi günü başlayacak. İzmir'de bahçe turizmini geliştirmesi hedeflenen "Vedik Bahçe" projesinin ilk etkinliği  Hintli Sanatçı Reshma Srivastava’nın Hint Klasik Müziği konseri ile gerçeleşecek. 

İzmir 10.11.2019, 17:16
“Doğanın Melodileri” İzmir’de Yankılanacak

İzmir’in dünyadaki bahçe turizminin bir halkası olması vizyonuyla yola çıkan Lionslar, “Vedik Bahçe” adını verdikleri projenin hayata geçmesi için ilk adımı attılar. Dergici Halkla İlişkiler organizasyonu ile İzmir’de “Doğanın Melodileri” konserlerini başlatarak projeyle ilgili farkındalık yaratmak amaçlanıyor. Projenin hayata geçmesi ile İzmir, doğadaki huzur, denge ve uyumu yansıtan özel tasarıma sahip Vedik Bahçe ile doğa severler için, dünya bahçe turizminin önemli bir ayağı olacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi desteği ile gerçekleşecek olan konserin konuğu Hindistan’dan gelen Hintli sanatçı Reshma Srivastava, ülkesinde “Notaların Ustası” ünvanı ile bilenen ve Ravi Shankar geleneğinden gelen bir sanatçı. Veda Uygarlığının müziği olarak tanımlanan Maharishi Gandharva Veda müziği ekolunün duayenlerindedir.Hint Klasik Müziğini başarıyla temsil eden Srivasta’nın sitar konserleri dünyaya yayılmıştır. Müzik üstüne yüksek lisansı bulunan sanatçı şimdiye kadar Hindistan, İngiltere, Belçika, Hollanda, Almanya, Fransa, İsviçre, Avusturya, Kıbrıs, Yunanistan, İsrail, Hırvatistan, Ukrayna ve Amerika Birleşik Devletlerin'de konserler verdi.

Evrensel müzik terapisi yaşatacak Gandharva melodileri sadece dinleyenlerde değil tüm çevrede uyum ve huzur yaratan özel bir müzik türüdür. Geceye tabla enstrümanıyla renk katacak diğer sanatçı Gürkan Özkan. Türkiye için çok değerli olan sanatçını aynı zamanda bu konuda yazdığı bir kitabı da var. Gürkan Özkan, müzik eğitimine Okay Temiz ile başlamasının ardından 2000 yılında açılan Engin Gürkey Vurmalı Çalgılar Atölyesi'nin ilk mezunlarından oldu. 2004'te gerçekleşen 11. Uluslarası İstanbul Caz Festivalinde Aşkın Arsunan ve John Scofield ile ve 2005 senesinde Aşkın Arsunan'ın 'Down to Earth' projesi kapsamında Norveçli saksafon virtüözü Bendik Hofseth ile aynı sahneleri paylaştı. Hindistan Konsolosluğu'nun referansıyla, '2006 Uluslarası Kafkas Kültürleri Festivali'nde Hint müziği icra etti.

Doğanın dinginliğini çarpıcı bir güzellikle sunarak şehir insanın tazelenmesini arzu eden, organizasyonun proje koordinatörü Burcu Çenberci “İzmir doğal güzellikleri ile dünyanın sayılı şehirlerindendir. Şehrin doğal turistik alanlarını arttırmak kanaat önderlerinin ve Sivil Toplum Kuruluşlarının sorumlumluklarından biridir. Hem İzmir’i hem de doğayı önemsiyoruz. Geçtiğimiz aylarda yaşadığımız yangın çok üzücüydü, doğanın dengesine bir an önce kavuşması için nasıl projeler üretmeliyiz diye düşünürken aklımıza özellikle yoga ve meditasyon ile ilgilenenlerin yakından bildiği uyum, denge ve huzur için atmosferdeki stres ve gerilimi azaltmada çok etkili olan Vedik bilgiler geldi ve böylece “Vedik Bahçe” projesi oluştu. Hint Müziğinin doğanın ritimlerinden oluşan melodileri proje ile tam olarak örtüşüyordu. Önümüzdeki günlerde projenin olgunlaşması sonrası daha detaylı bilgileri paylaşacağız. Projeyi duyurabilmek, destekçilerimizi arttırabilmek için müziğin birleştirici gücünü kullanalım diye düşündük. Doğanın Melodileri konseri tam da “Vedik Bahçe”nin büyüsünü hissettiriyor. Konserin hem katılan sanatseverlere hem de İzmir’e çok iyi geleceğine inanıyoruz.” dedi.

Sanatçı Gürkan Özkan, “Konserimizin iyilik ve güzellikle buluşması bizi çok gururlandırdı. Dergici Halkla İlişkiler tarafından www.biletinial da satışa sunulan konser biletlerine gösterilen ilgi bizi çok mutlu etti. Doğanın Melodileri konserini dinleyen herkesin olumlu enerjisi İzmir için çok daha güzel günlerin ilk adımı olacak.” diye ifade etti.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi ilk kez sitar ve tablanın titreşimleri ile yankılanacak, doğanın melodisini interaktif sürprizlerle sanatseverlerle buluşturacak.

ANA SANATÇI RESHMA SRİVASTAVA;

Hindistan'nın Allahabad şehrindenki bir müzisyen aileden gelmektedir. Müzik yaşamına Maihar Ghrana'dan bir sanatçı olan amcasıyla çok küçük yaşlarda sitar çalarak başladı. Müzik üstüne lisans ve yüksek lisansını Allahabad Üniversitesinde tamamladı. Reshma kısa sürede All India Radyo ve Televizyonuna sık sık çıkan A derecesinde bir sanatçı oldu. Aldığı pek çok çok ödüller arasında Veda geleneğine göre Sur Mani (Notaların Ustası) ve Prayag Gaurav (Prayag, Allahabad'ın Onuru) bulunur. Sangeet Natak Akademisi ödülü son yıllarda aldığı çok prestijli bir ödüldür. Reshma’nın sitar konserleri dünyaya yayılmıştır. Hindistan, İngiltere, Belçika, Hollanda, Almanya, Fransa, İsviçre, Avusturya, Kıbrıs, Yunanistan, Türkiye, İsrail, Hırvatistan, Ukrayna ve Amerika Birleşik Devletlerin'de konserler verdi. Reshma çeşitli zamanlarda Hollanda'da Avrupa Araştırma Üniversitesinde (MERU) doğada denge yaratma sanatı ve bilimi olan Maharishi Gandharva Veda kursları verdi.

TABLA SANATÇISI GÜRKAN ÖZKAN: Müzik eğitimine Okay Temiz ile başlamasının ardından 2000 yılında açılan Engin Gürkey Vurmalı Çalgılar Atölyesi'nin ilk mezunlarından oldu. 2004'te gerçekleşen 11. Uluslarası İstanbul Caz Festivalinde Aşkın Arsunan ve John Scofield ile ve 2005 senesinde Aşkın Arsunan'ın 'Down to Earth' projesi kapsamında Norveçli saksafon virtüözü Bendik Hofseth ile aynı sahneleri paylaştı. Hindistan Konsolosluğu'nun referansıyla, '2006 Uluslarası Kafkas Kültürleri Festivali'nde Hint müziği icra etti. Aynı yıl içinde, Süleyman Erguner'in 'Sufizen' projesine dahil oldu. 2007 yılında Subash Chandran ve Ganesh Kumar tarafından düzenlenen 'Güney Hindistan Perküsyonları Atölye Çalışması'na katılmasının ardından, Hindistan'da Devlet Radyosu tabla sanatçısı Pt. Sandesh Popatkar'dan dersler almaya başladı.Özkan, 2008 yılından bu güne Portekiz'den Hindistan'a, Rusya'dan Umman'a kadar 30 farklı ülkede, Ensemble Alkindi, Sufizen project, Ky project gibi projeler ve Pt. Prasad Khaparde, İbrahim Maalouf, Giovanni Hidalgo, Natasha Atlas, Keyvan Chemirani, Efren Lopez, Birol Topaloğlu, Metin-Kemal Kahraman,Doğan Dikmen, Halil Necipoğlu, Mustafa Demirci, Sezen Aksu, Nilüfer, Doğan Canku gibi önemli sanatçılarla konserler verdi, stüdyo çalışmalarında bulundu, ayrıca Kanada, İsviçre, Fransa, Yunanistan ve japonya da çaldığı albümler de bulunmakta. 2013 yılından itibaren Alman perküsyon firması Meinl'ın resmi endorser'ı olan Özkan, Ocak 2016'da Tabla sanatı üzerine yazılmış kendi yazdığı "Tabla Sanatına Giriş" adlı ilk Türkçe kitabı yayınladı, bugün kendi kültürünün bir parçası olan Anadolu ritimleriyle, deneyimlediği diğer kültürlerin ritimlerini harmanlayan kendi "usul"ünü geliştirmeyi başarmış bir vurmalı çalgılar sanatçısıdır.

LİONS NEDİR?

Lions toplumun gelişmesinde katkıda bulunmak ve sosyal yaşama destek vermek amacını taşıyan, karşılıksız hizmet etmeyi bir yaşam ve davranış biçimi olarak benimseyen gönüllü insanların biraraya geldiği uluslararası bir hizmet kuruluşudur. Dünya insanları arasında bir anlayış ruhu yaratmak ve geliştirmek, toplumun kültürel, sosyal ve ahlaki kalkınmasına etkin katılımda bulunmak, Kulüpleri dostluk, arkadaşlık ve karşılıklı anlayış bağları ile birleştirmek, politik ve dini konular dışında kalan ve toplumun yararlarını ilgilendiren tüm konularda, kulüp üyelerinin serbest tartışmalar yapabilecekleri bir ortam yaratmak, hizmete yatkın kişilerin, maddi karşılık beklemeden toplumlarına yararlı olmalarını teşvik etmek.

Lions kelimesi ne anlama geliyor ?
LİONS ingilizce Liberty (Özgürlük), Intelligence (Anlayış), Our Nations Safety (Ulusumuzun güvenliği) sözcüklerinin baş harflerinden oluşur. Kısaca, Lions; Özgürlük, Anlayış ve Ulusun Güvenliği anlamına gelir.

Lions’un Ambleminin bir anlamı var mıdır?
1921 senesinde kabul edilen amblemdeki aslan başlarının sola bakanı geçmişi, sağa bakanı ise geleceği temsil eder. Ortadaki çember ise Dünya'yı sembolize eder.

Türkiye’de kaç kulüp ve kaç üye vardır?
300'den fazla kulüp, 7000'i aşkın Lion ve 1300'den fazla Leo üye vardır.

Bir Lions Kulübü nasıl kurulur?
Var olan bir Lions Kulübü sponsorluğunda, en az 20 kurucu üyenin bir araya gelmesiyle kurulur. TC Dernekler yasasına göre resmi kuruluşun yanı sıra, tüm gereklerini yerine getiren kulüp ULKB’ce (Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği) de onaylanır.

Yorumlar (0)