Dervişoğlu: 'Erdoğan Meral Akşener'den Özür Dilesin'

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu,AK Parti ve MHP'ye yönelik sert eleştirilerde bulundu

İzmir 12.03.2019, 16:01 12.03.2019, 16:14
Dervişoğlu: 'Erdoğan Meral Akşener'den Özür Dilesin'

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu, 31 Mart yerel seçimi öncesi, İzmir İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenledi.

AK Parti ve MHP'ye yönelik sert eleştirilerde bulunan Dervişoğlu, "Seçimlerin üzerinden 1 yıl bile geçmeden, ciddi güç zehirlenmesi oluştu. İktidarı temsil eden parti ve yöneticileri, mensubu bulundukları siyasi partiyi devlet gibi görmeye başladılar; kendilerini devlet gibi görmeye başladılar. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, parti devletine dönüştü" dedi.


İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı, 31 Mart yerel seçimlerine dair açıklamalarda bulundu. AK Parti ve MHP'yi eleştiren Dervişoğlu, "İktidar partisi ve ortağı, seçimlerde iki şeyin üzerinde duruyor. Biri Türkiye'de beka sorunu olduğu. Türkiye etrafında ateş yanan bir coğrafyada bulunuyor. Bin yıldan beri burada tutunabilen Türk milletinden başka ülke de bulunmuyor. Coğrafyanın taşıdığı riskler var. Güçlü millet olmayı becerebilmek lazım. Bizim Türkiye Cumhuriyeti'nin gücünden zerre kuşkumuz yok. Verilecek bütün sınavları vermiş bir millet olarak tarihte yerini aldı. Beka sorunu nereden çıktı? Bu bir travmadır. Bir cumhurbaşkanlığı sistemi uygulanıyor. Dünyada başka uygulaması yok. Bu sistem için geçmişe yönelik değerlendirmelerde bulunmak, geleceğe dair öngörülerde bulunmak mümkün değil. Çünkü emsali olmayan garabet bir durum. Seçimlerin üzerinden 1 yıl bile geçmeden, ciddi güç zehirlenmesi oluştu. İktidarı temsil eden parti ve yöneticileri, mensubu bulundukları siyasi partiyi devlet gibi görmeye başladı. Kendilerini devlet gibi görmeye başladılar. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, parti devletine dönüştü. Onların gözünde partilerinin geleceği tehdit altına girince partilerinin bekasını devletin bekası gibi görmeye başladılar. Asıl sorun da budur. Bu coğrafyanın avantajlarından yararlanmayı beceremezseniz, dezavantajlarıyla baş başa kalırsınız. Türkiye'de beka problemi varsa bunun kaynağını kendilerinde görmeliler" diye konuştu. 

"GEÇMİŞE BAKSINLAR"

Dervişoğlu "Türkiye'nin başına tebelleş olmuş, geleceğimiz açısından risk oluşturan çok sayıda örgüt var. İki örgütten söz edilmesi mümkün. Biri FETÖ'dür, diğeri de milletin başına uzunca bir yıldır bela olan alan bölücü PKK terör örgütüdür. İYİ Parti'nin ve siyaseten iş birliği yaptığı kurumların bu iki terör örgütüyle iş birliği yapabilmeleri mümkün değildir. Terörle arasına mesafe koymamış gruplarla aramıza mesafe koymuş siyasi partiyiz. Hem PKK ile hem de FETÖ'yle ilişkilendirmeye kalkışanlar, FETÖ ile PKK ile geçmişte yaşadıkları ilişkilere bakmalıdırlar. İYİ Parti, Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceğini tehdit etmesi mümkün olan bir yapıyla bir arada göstermek abesle iştigalden ziyade ahmaklıktır" dedi.

"MERAL AKŞENER'DEN ÖZÜR DİLESİN"

Dervişoğlu ayıca İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki davaya konu olan tartışmaya da değinen Dervişoğlu, "Çok sayıda danışmanları olsa da bazıları hata yapıyorlar. Bunlardan biri Recep Tayyip Erdoğan'dır. Yanlış yere bulaştı, bizi başkalarıyla karıştırdı ya da öyle bir güç zehirlenmesine bulanmıştır ki öfkesine hakim olamamıştır. Liderimiz Meral Akşener'i hapse attırmakla tehdit etmiştir. Bu yarayı fazla kaşımak istemiyorum; çünkü genel başkanımız, hak ettiği cevabı meydanlarda veriyor. Recep Tayyip Erdoğan, işi daha fazla uzatmasın, Sayın Meral Akşener'den özür dilesin. Adalet duygusunun zedelendiği toplumlarda, zedelenmeyen müessese kalmaz" dedi.

MUSAVAT DERVİŞOĞLU KİMDİR?

Dursun Müsavat Dervişoğlu, 1960 yılında Ankara’da Fatsalı bir ailenin oğlu olarak doğdu. Annesinin adı Neşide Dervişoğlu, babasının adı Av. Nail Dervişoğlu'dur. Adalet Hürriyet adlarında kardeşleri vardır. İlkokul ve ortaokulu Fatsa'da okudu. Lise eğitimini ise Ankara, Fatsa ve Samsun'da tamamladı.

1978 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Fakültesine kayıt yaptırdı. Dursun Müsavat Dervişoğlu, 12 Eylül 1980 tarihinde yapılan askeri darbe ile zorunlu olarak öğrenimine ara verdi. Dursun Müsavat Dervişoğlu daha sonra öğrenci aflarından yararlanarak ön lisans eğitimini tamamladı. Dursun Müsavat Dervişoğlu, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünde okumaya devam etti.

Milliyetçi Hareket Partisi'nin çeşitli kademelerinde ve gençlik organizasyonlarında önemli görevler yüklenen Dursun Müsavat Dervişoğlu, 1978 yılında Fatsa(Ülkücü Gençlik Derneği Başkanlığı il başlayan siyasi yöneticilik hayatını,1987-1989 yılları arasında Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı ile devam ettirdi. Dursun Müsavat Dervişoğlu, 1989 yılında Genel Başkanlığından alınarak, Alparslan Türkeş tarafından MHP Genel Merkez'de görevlendirildi. Müsavat Dervişoğlu Daha sonra Alparslan Türkeş tarafından İzmir teşkilatında görev yapmak için İzmir'e gönderildi.

2000-2009 yılları arasında Milliyetçi Hareket Partisi İzmir İl Başkanı olarak görev yapan Dursun Müsavat Dervişoğlu, 29 Mart 2009 Yerel seçimlerinde MHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmak için MHP İzmir İl Başkanı görevinden istifa etti. Olamayınca ilk Kongrede yeniden il başkanı seçildi. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Genel Milletvekilli seçimlerinde milletvekili olmak için tekrar istifa etti.4 Kasım 2012'de MHP Genel Başkanlığına aday oldu. Seçimi Kazanamadı ancak parti içerisinde söz sahibi olduğunu ispatladı.

İzmir'de yaşayan Musavat Dervişoğlu, ticaretle uğraşmaktadır. Evli ve Zeynep adında bir kızı vardır.

Yorumlar (0)