22 Nisan 2015 Çarşamba 13:09
Çocukları topluma kazandırmak lazım

İZMİR Barosu Çocuk Hakları Merkezi sorumlu yönetim kurulu üyesi Nuriye Kadan, uluslarası sözleşmeler ışığında çocukların özgürlüklerinin kısıtlanmasının, en son çare olarak kabul edildiğini, adalet sistemine her ne sebeple olursa olsun giren çocuğun toplumdan izole edilerek cezalandırılmasının değil, eğitici ve onarıcı olarak topluma kazandırılmasının ve çocuk cezaevlerinin kapatılması gerektiğini söyledi.

İzmir Adliyesi Baro Birimi Başkanlık Odası'nda yapılan toplantıya İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan ve yönetim kurulu üyeleri ile avukatların katıldığı toplantıda konuşan Nuriye Kadan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın anlamına değindi. Kadan, “Çocukların karar verme mekanizmalarına katılımı Çocuk Haklarına dair Sözleşme'nin temel ilkelerinden biridir. Karar mekanizmalarına katılmak çocukların ve gençlerin hem temel hakları, hem de demokratik ve barışçıl bir yönetişim için gerekli bir destektir. 18 yaşına kadar her birey 'çocuk' kabul edilir. Irk, dil, din, cins hiçbir ayrım gözetmeden her çocuğun yaşaması ve gelişmesi için tüm düzenlemelerde çocuğun yüksek yararının ilkesi gözetilmesinin önemini vurguluyoruz" dedi.


Uluslararası sözleşmeler ışığında çocukların özgürlüklerinin kısıtlanmasının 'en son çare olarak' kabul edildiğini belirten Kadan şunları anlattı; “Adalet sistemine her ne sebeple olursa olsun giren çocuğun toplumdan izole edilerek cezalandırılmasının değil, eğitici ve onarıcı bir yaklaşım sergilenerek toplum içinde toplumla bütünleşmesini sağlayacak bir sistem içerisinde yer alması sağlanmalı. Bu çerçevede çocuk adalet sistemenin felsefe ve yaklaşımına aykırı olan çocuk cezaevleri kapatılmalı. Çocukların yaşadıkları hak ihlallerinin gerek çocukların yaşamında gerekse toplumda kalıcı ve telafisi çok zor izler bırakmakta. Özgürlüklerinden yoksun bırakılmış çocukmların nasıl bir muameleye tabi tutulduklarını araştırmak lazım. Bunun içinde tüm infaz kurumlarının, Avrupa İşkencenin ve İnsanlık Dışı veya Onur Kırıcı Ceza veya Muamelenin Önlenmesi Komitesi (CPT) standartlarına uygun bir şekilde kapsamlı bir inceleme ve soruşturmaya tabi tutulmalıdır. İç savaş sebebiyle ülkesinden kaçıp Türkiye'ye sığınan çocukların her türlü ihmal ve istismarlarına ve diğer sömürü türlerinden korunması ve benzeri vakaların yaşanmaması için Uluslar arası hukuktan doğan sorumluluklar yerine getirilmelidir. Çocuk işçiliğine son verilmeli. Çocuk evliliklerinin önlenmesi için etkin önlemler alınmalı. Yöneticilerin yalnızca 23 Nisanlarda koltuklarını bir kaç saatliğine çocuklara barıkmasıyla sorunların çözülmesi olası değildir. Hükümet çocuklara dair katılımcı bir politika izlemeli."
Basın açıklamasının ardından İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan, makam koltuğuna 8 yaşındaki Ayşe Türk'ü oturttu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.