Çocuk Elinden Çıkan 27 Proje Bilim Fuarında Sergilendi

İzmir Agah Efendi İlkokulu’Nun Tubitak Sponsorluğunda Gerçekleştirdiği Tubitak Bilim Fuarı’Nda 13-14 Yaş Grubu Arasındaki Öğrencilerin Hazırladığı 27 Proje, Buluş Ve İnovasyon Çalışması Sergilendi.

İzmir 05.05.2014, 15:21 18.02.2015, 23:00
Çocuk Elinden Çıkan 27 Proje Bilim Fuarında Sergilendi
İzmir Agah Efendi İlkokulu’nun TUBİTAK sponsorluğunda gerçekleştirdiği TUBİTAK Bilim Fuarı’nda 13-14 yaş grubu arasındaki öğrencilerin hazırladığı 27 proje, buluş ve inovasyon çalışması sergilendi.
TUBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından imzalanan protokol çerçevesinde İzmir Agah Efendi İlkokulu öğrencileri, TUBİTAK Bilim Fuarı düzenledi. Fuarın tüm masraflarının TUBİTAK tarafından karşılandığı fuarda, öğrenciler tarafından hazırlanan 27 proje, buluş ve inovasyon çalışması sergilendi. Bilimsel kültürün geliştirilmesi ve toplumun tabana yaygınlaştırılması amacıyla yapılan fuarda sergilenen projeler arasında ilginç projeler de göze çarptı.

“BİLİM KÜLTÜRÜNÜ YAKALAYACAKLAR”
Fuar sayesinde öğrencilere bilim kültürünün aşılanacağını kaydeden Proje Yürütücüsü Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni Levent Canpolat, şöyle konuştu: “Henüz 13-14 yaş grubu arasındaki öğrencilerimizin çalışmaları, sosyal inovasyon veya teknolojiye yönelik çalışmalar oldu. Bu çalışmalar araştırılmış, test edilmiş ve sunum haline getirilmiştir. Bu öğrenciler bundan 10 sene sonra daha değerli çalışmalara imza atacaklar çünkü bilim kültürünü yakalayacaklar. Biz de onları motive ediyoruz.”

UYARAN BATTANİYE
Çocuklu ailelere yönelik proje üreten 8. sınıf öğrencisi İlayda Dağdelen de yaptığı çalışmayı şöyle anlattı: “Projeme göre, bebek odasına bir sensör koyulacak ve bebeğin üstü açıldığında bu sensör bebeğin üstünün açıldığını görerek annenin odasındaki ışığı yakacak. Bu şekilde annenin haberi olacak ve bebeğin üstünü örtebilecek. Ortaokulda böyle projeler bulursak ileride daha iyi projeler bulabileceğimize inanıyorum.”
Yorumlar (0)
28°
açık