24 Ağustos 2014 Pazar 11:54
Çevreci İşletmelere Teşekkür Belgesi
Konak Belediyesi ile Çevre Koruma ve Ambalaj Atıklarını Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) işbirliğinde yürütülen proje kapsamında ambalaj atıklarını çöpe atmayarak, kaynağında ayrı toplayan 100 işletme teşekkür belgesiyle ödüllendirildi.

İzmir’in en işlek caddesi olan Kıbrıs Şehitleri ve ona bağlı sokaklarda hizmet veren kafe, restoran ve pastanelerin içinde yer aldığı 100 işletmeye geri dönüşüme katkıda bulunarak çevreyi koruduklarını gösteren belgeleri Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ve ÇEVKO Genel Müdürü Yaşar Nadi Atilla verdi.

banner505
ATIKLAR GERİ DÖNÜŞÜME
Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, ambalaj atıklarını çöpe atmayarak geri dönüşüm kutularında toplayan işletme sahiplerine gösterdikleri duyarlılıktan ötürü teşekkür etti. Daha temiz ve sağlıklı bir Konak için çöp toplamanın yanında atıkları kaynağında ayrı toplamak gerektiğini vurgulayan Pekdaş, iki aylık sürede katılan tüm işletmelerin uygulamaya destek vermesinin kendilerini sevindirdiğini dile getirdi. Alsancak’ta başarıya ulaşan uygulamanın kısa zamanda Konak’ın diğer bölgelerde de hayata geçirileceğini belirten Başkan Pekdaş, "Temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamak herkesin en doğal hakkı. Biz yerel yönetim olarak vatandaşlarımızın bu hakkını korumak için üzerimize düşen görevi yapmak zorundayız. Temiz ve sağlıklı bir çevre yaratmak adına hemşerilerimizle el ele verdik ve işletmelerin en yoğun olduğu Alsancak’ı pilot bölge seçerek işe başladık. 100 işletme de ambalaj atıklarını kaynağında ayrı toplayarak çevrenin korunmasına ve geri dönüşümün artmasına katkı koydu. Gösterdikleri duyarlılıktan ötürü işletme sahiplerine teşekkür ediyorum” dedi. Pekdaş, iş ve eğlence hayatının merkezi konumundaki Konak’ın her gün bir buçuk milyona yakın bir nüfusu ağırladığını belirterek, çevrenin korunması için vatandaşlardan ambalaj atıklarını çöpe değil, geri dönüşüm kutularına atmalarını istedi.

8 AYDA 7 TON AMBALAJ TOPLANDI
Haziran ayında başlatılan uygulama kapsamında pilot bölge seçilen Alsancak semtinde 100 işletmeye 200 adet geri dönüşüm kutusu verilmişti. Her işletme cam, kağıt ve metal türü ambalaj atıklarını çöplerden ayırarak bu kutularda topladı. Lisanslı firma tarafından işletmelerden alınan ambalaj atıkları geri dönüşüme tabi tutularak ekonomiye geri kazandırıldı. Konak Belediyesi ve ÇEVKO arasında 2011 yılından beri yürütülen işbirliği kapsamında ise bugüne kadar 27 ton ambalaj atığı toplanırken, 2014 yılında toplanan atık miktarı ise ilk iki yılın ortalamasına şimdiden yaklaşarak 7 tona ulaştı. İki yılda toplanan cam atık miktarı ise 6 ton 700 kilogram oldu.
Son Güncelleme: 18.02.2015 23:00