Çeşme’de korsan taşımacılığa önlem

İzmir’in Çeşme ilçesinde yaz sezonunun huzurlu geçmesi için önlemler alınırken, geçtiğimiz yaz döneminde şikayetlere neden olan korsan taşımacılık hakkında da alınacak önlemler belirlendi.Türkiye turizminin göz bebeği Çeşme’de,...

İzmir 23.05.2018, 15:48
Çeşme’de korsan taşımacılığa önlem

İzmir’in Çeşme ilçesinde yaz sezonunun huzurlu geçmesi için önlemler alınırken, geçtiğimiz yaz döneminde şikayetlere neden olan korsan taşımacılık hakkında da alınacak önlemler belirlendi.

Türkiye turizminin göz bebeği Çeşme’de, geçen yaz döneminde yoğun şikayetlere ve huzursuzluğa neden olan korsan taşımacılık ile ilgili alınacak önlemler hakkında, ilgili birimlerin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi.

Çeşme Belediyesi’nde yapılan toplantıya, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, İlçe Emniyet Müdürü Gürcan Alev, Asayiş Büro Amiri Komiser Yardımcısı Aykut Şahin,TEM – Güvenlik Büro Amir Vekili H. Hüseyin Turan, Alaçatı Şehit Doğan Sakarya Polis Merkez Amir Vekili Fatih Mehmet İşçi, Trafik Denetleme Büro Amiri Ahmet Uysal, Çeşme Seyahat Kooperatifi Başkanı Erkan Barbun, Çeşme Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hakkı Kocakara, ve şehir içi taşımacılık yapan temsilciler katıldılar.

Çeşme de faaliyet gösteren ticari taksi ve otobüs firma yetkili ve çalışanlarının turizm sezonun başlamasıyla birlikte, konsan taşımacılık yapan araçlar ve S plaka ile İlçemize taşımacılık yapan araçlar ile ilgili şikayetlerin değerlendirilmesi için yapılan toplantı, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’ın makam odasında gerçekleştirildi.

Kocakara, yetkisiz ve korsan 12 aracın plakasını verdi

Toplantıda, Çeşme Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hakkı Kocakara, odasına kayıtlı 62 adet ticari taksinin sorunlarını dile getirerek, korsan taşıma yapan araçlar ile ilgili geçtiğimiz yıllarda yapılan denetimlerin 2018 yılı içerisinde de artarak devam etmesi gerektiğini söyledi. Kocakara, yetki belgesi olmayan araçlar ile ilgili denetimler ile bu sorunların önüne geçilebileceğini belirterek, taşımacılık yapan araçlar ile ilgili yaşanan sıkıntılar dile getirdi. Ticari taksi çalışanlarına eğlence mekanları önünde yapılan kötü muameleden de yakınan Kocakara, vatandaşların ulaşım hizmeti için ticari taksileri kullanmaya özen göstermesinin gerektiğini belirtti. Mayıs itibari ile korsan araçlar ve yetki belgesi yetersiz araçlar ile birlikte taşımacılık yapılmaya başlandığını açıklayan Hakkı Kocakara, yaptıkları çalışma ile 12 adet araç plakası tespiti yaptıklarını belirterek, araç plakalarını toplantıya katılanlara sundu.

Eğlence merkezlerine bilgi verilecek

Çeşme Seyahat Kooperatifi Başkanı Erkan Barbun da, Belediye, Emniyet, Şoförler ve Otomobilciler Odası ve diğer kurumlar ile birlikte ortak olarak, eğlence merkezleri ve mekanlara gönderilmek üzere bir deklarasyon yayınlayarak, korsan taşıma yapan araçlar ile ilgili bilgi verilmesi, taşımacılık yapacak araçların nitelik ve plakalarına ulaşılabileceği bir hazırlık yapılmasını gerektiğini söyledi.

Çeşme girişlerinde denetim yapılacak

İlçe Emniyet Müdürü Gürcan Alev, İlçe Emniyet Müdürlüğü olarak denetimlerde sivil ekipler kullanılacağını belirtirken, trafik ekiplerinin Çeşme gişeler, Alaçatı gişeler ve 35 nokta olarak tabir edilen eski İzmir yolunda, İlçe Emniyet Müdürlüğü olarak denetimlerin yapılacağını söyledi. Ayrıca, Şifne ve Ildır gibi tali ve Jandarma Komutanlığı’na ait bölgelerde de İlçe Jandarma Komutanlığı olarak ticari taşımacılık faaliyetleri ile ilgili denetimler yapılacak.

"Şüphelileri 155’e bildirin"

Toplantıda, Mahalle Muhtarları, esnaf, vatandaş, okul müdürleri ve otel yetkilileriyle de bağlantı kurulup, sezonun yaklaşması nedeniyle, mahallelerinde ve çevrelerinde bulunan konutların ve otellerin gerek tadilat, gerekse konaklama için gelen ve gidenlerin olduğuna dikkat çekilerek, bu kişi veya kişilerin durumlarında şüpheli bir durum fark etmeleri halinde, 155 polis imdatı aramaları konusunda hassasiyet gösterilmesi istendi.
Yorumlar (0)
açık