26 Temmuz 2014 Cumartesi 12:17
Büyükşehir’e Moody’s Övgüsü
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ulusal ve küresel ölçekteki kredi notlarını teyit eden Moody’s, tüm borçlarının anapara ve faiz geri ödemelerini fazlasıyla karşılamaya yeterli rezervi bulunduran belediyenin istikrarlı bir nakit yönetimi stratejisi izlediğini vurguladı.

Dünyaca ünlü uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, yayımlanan son raporunda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ulusal ölçek kredi notunu Aa3, küresel ölçekte kredi notunu da Baa3 olarak bir kez daha teyit etti. İzmir, Moody’s tarafından verilen söz konusu notları iki yıldır korumayı başarıyor. Raporun dikkat çekici başka bir yönü de, Bütünşehir Yasası’nın İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin faaliyet giderleri üstünde büyük bir baskı yaratmasının beklenmediği ifadeleri oldu. Moody’s tarafından yayımlanan raporda, yeni yasayla İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sınırlarına giren bölgelerde nüfusun 3.6 milyondan 4 milyona çıktığı, yaklaşık yüzde 100 genişlemeye neden olan ve 30 ilçeyi kapsayan alanda yapılacak hizmetlerin, belediyenin faaliyet giderlerini zorlamayacağı belirtildi. Raporda ayrıca, İZSU’nun kent sınırlarının genişlemesi ile 2016 yılına kadar yeni bölgelere verimli hizmet verilmesini sağlamak amacıyla yeni su arıtma tesislerinde yatırımını yılda yaklaşık 120 milyon TL artıracağı hatırlatıldı. Buna ek olarak, 2013 yılında Uluslararası Finans Kuruluşu’ndan (IFC) alınan 28 Milyon Euro’luk kredi ile finanse edilecek olan bu yatırımların İZSU’nun mali performansında bozulmalara neden olmayacağı da kaydedildi.

BAŞKANDAN DEĞERLENDİRME
Moody’s raporunu değerlendiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Finans politikamızın doğruluğu, bir kez daha kredi derecelendirme kuruluşunca onaylandı. Tedbirli mali yaklaşımımızdan, sürdürülebilir yatırım politikamızdan, kaynakları verimli ve yerinde kullanılmamızdan, hesap verilebilirlik anlayışımızdan vazgeçmeden İzmir’e hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

FİNANSMAN FAZLALIĞI
Moody’s analistleri, raporda ayrıca geçtiğimiz beş yıl içinde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2.8 milyar TL yatırım gerçekleştiğini ve söz konusu miktarın belediyenin toplam harcamalarının ortalama yüzde 38’ine denk geldiğini belirtti. Raporda, Büyükşehir’in güçlü faaliyet marjları, dengeli nakit akışının başarılı yönetim stratejisiyle birlikte kendi kendine finanse etme kapasitesi sağladığını ve bu durumun belediyenin geçtiğimiz beş yıl içinde toplam gelirlerinin yaklaşık yüzde 4’üne denk gelen finansman fazlalığından da anlaşıldığını belirtti. Moody’s ayrıca, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yabancı para birimi borçlanmalarındaki yabancı kur riskinden korunmak için karşılık ayırdığını, özellikle Avrupa Yatırım Bankası (AYB) anapara ve faiz borç servisi geri ödemelerinden korunmak için risk hesabına fon ayırdığını, ayrılan fonun büyüklüğünün AYB’nin yıllık borç ödemelerini fazlasıyla karşıladığını da kaydetti. Moody’s, belediyenin bugüne kadar tüm borçlarının anapara ve faiz geri ödemelerini fazlasıyla karşılamaya yeterli miktarda nakit rezervi bulundurduğunu, bunun belediyenin istikrarlı bir nakit yönetimi stratejisi izlemesinden kaynaklandığını vurguladı.
Son Güncelleme: 18.02.2015 23:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.